28 lipca 2019r. na boisku w Sztabinie odbył się szósty już Festyn Rodzinny zorganizowany przez Centrum Biblioteczno-Kulturalne oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Sztabinie. Impreza wpisała się w program „Wspierania Rodziny” realizowany przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Festyn miał na celu integrację społeczeństwa, rozwijanie i wzmacnianie więzi rodzinnych, a przede wszystkim czas spędzony wspólnie z dzieckiem, rodziną.

Słowa św. Augustyna iż „życie rodziców jest księgą, którą czytują dzieci” wskazują, jak bardzo jesteśmy wzorem do naśladowania, drogowskazem naszym dzieciom. To rodzina jest najważniejszym środowiskiem wychowawczym dziecka. W zabieganych czasach, w pogoni za pracą nie poświęcamy wystarczającej ilości czasu na „bycie” rodzicem, dlatego też każda forma spędzenia czasu z naszą pociechą jest najwartościowszym prezentem, jaki można mu podarować. Sprzyjają ku temu wszystkie imprezy organizowane na rzecz promocji rodziny. Zorganizowany festyn był tego nieodzownym przykładem.

W programie zaplanowane były zabawy animacyjne, mini turnieje, malowanie twarzy oraz cieszące się dużym zainteresowaniem dmuchańce typu: góra wspinaczkowa, zjeżdżalnia lub mega piłkarzyki. Niesamowitą frajdę najmłodszym uczestnikom sprawił pokaz baniek mydlanych. Tego typu atrakcje zapewniła nam Akademia Rozrywki Wesołkowo z Karpowicz. Nagrody dla najaktywniejszych uczestników sponsorowała rodzinna firma „Pegazus” państwa Żywalewskich, za które składamy serdeczne podziękowania.

Podczas festynu odbyły się również zawody strażackie. Przybyłe z całego terenu gminy Sztabin jednostki OSP (Sztabin, Jagłowo, Jaminy, Jastrzębna Pierwsza, Jaziewo,   Krasnybór, Mogilnice, Polkowo) przeprowadziły rywalizację w następujących konkurencjach:

Rozwinięcie liny gaśniczej: Krasnybór – I miejsce (34 s), Jaziewo - II miejsce (39,5 s), Sztabin - III miejsce (40 s), Mogielnice - IV miejsce (44,5 s), Jagłowo - V miejsce (49 s), Jastrzębna Pierwsza – VI miejsce (66 s).

Przeciąganie liny: W wyniku eliminacji poszczególnych jednostek ostatecznie I miejsce zajął Krasnybór, II miejsce Jagłowo.

Wszystkie konkurencje strażackie przeprowadził druh Wojciech Waszkiewicz, za co dziękujemy, natomiast za osiągnięte miejsca składamy wszystkim strażakom serdeczne gratulacje. Podczas zawodów odbył się także tzw. „chrzest” w basenie strażackim nowo przyjętych strażaków. Wszystkie jednostki otrzymały nagrody od Wójta Gminy Sztabin w postaci węży strażackich.

Ponadto ochotnicy przygotowali pokaz sprawnościowy, prezentacje samochodów strażackich oraz zasponsorowali watę cukrową przygotowaną przez p. Grzegorza Łapszysa. Strażacy chętnie zabierali na krótką przejażdżkę przy udziale sygnałów dźwiękowych, dzięki którym najmłodsi mogli poczuć się, jakby jechali do prawdziwej akcji gaśniczo-ratowniczej.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom festynu, którzy pomimo upału, chętnie korzystali z zapewnionych atrakcji. Mamy nadzieję, że spędzona z nami niedziela nie była czasem straconym, a napewno utwierdziła wszystkich obecnych, iż „czas spędzony z rodziną jest wart każdej sekundy”.

U. Bugieda

{phocagallery view=category|categoryid=18}