narodowy program rozwoju czytelnictwa

Dotacja na książki

Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie otrzymało dofinansowanie w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju czytelnictwa” Priorytet 1 – „Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek publicznych” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w kwocie 5000,00 zł na wzbogacenie zbiorów biblioteki.

Zapraszamy do bibliotek po nowości wydawnicze, lektury na długie jesienno-zimowe wieczory.

mała książka

Informujemy, że Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie ponownie bierze udział w akcji "Mała książka-wielki człowiek" przygotowanej przez Instytut Książki.

Serdecznie zapraszamy rodziców, których dziecko urodziło się w latach 2014-2017 r. do udziału w projekcie.

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”🙂

dożynki 2020Panie Boże! Dziękujemy za ziemię pełną plonów.

Dożynki są uroczystością o wieloletniej tradycji, wyrazem wdzięczności i szacunku dla ciężkiej pracy rolnika. Dożynkowe święto, w polskiej tradycji, jest czasem radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. Są również okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego i bogactwa dziedzictwa kulturowego.

Kierowani tradycją oraz potrzebą serca, pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej, w niedzielę, 30 sierpnia, Mszą świętą koncelebrowaną przez ks. Krzysztofa Bronakowskiego i ks. Marka Walusia podziękowaliśmy Bogu za zebrane plony.

pokaz filmu w sztabinie

„Polska Światłoczuła” to filmowy projekt, który działa nieprzerwanie od dziewięciu lat. Pokazuje dobre polskie filmy i organizuje przestrzeń do dyskusji o nich wszędzie tam, gdzie nie ma kina, a dostęp do kultury jest utrudniony. „Polska Światłoczuła” odwiedza małe miasta i wsie organizując w nich bezpłatne pokazy dla lokalnej społeczności. Najważniejszy punkt projektu to pokaz filmu oraz rozmowa z publicznością. Stworzenie miejsca do ciekawych dyskusji i zburzenie dystansu między widzem a twórcą.

odsłonięcie tablicyO Matko Boska, czy Ty z Nimi byłaś? W tym lesie, w tym czasie, co Im mówiłaś?

Ich oczy w strachu szeroko otwarte. Ich usta i serca bólem rozdarte.

Wierzę, że Ty Ich nie opuściłaś.

I my nie możemy Ich opuścić w naszej pamięci.

Irena Michniewicz

W 75 rocznicę Obławy Augustowskiej, 12 lipca 2020 roku w Sztabinie odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej ofiarom obławy augustowskiej. Tablica została umieszczona na ścianie budynku Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie, w piwnicy którego przetrzymywano ofiary przed wywiezieniem w nieznane.

wspieramy polskę

Fundacja ORLEN i PKN ORLEN przygotowały kampanię #Wspieramy Polskę, promującą polskie produkty. Podczas akcji ogromna ciężarówka odwiedzi 50 miejscowości w kraju. Sztabin był jednym z przystanków 21-metrowego pojazdu. 12 lipca 2020 roku, między godziną 12:00 a 18:00 zatrzymał się on przy boisku sportowym. Na przybyłych mieszkańców czekały różne atrakcje.

Wykaz placówek udzielających wsparcie psychologiczne osóbom poddanym izolacji z powodu COVID-19, nadzorowi epidemiologicznemu i kwarantanie

pokaz

W poniedziałek 22 czerwca 2020 r. ok. godzinie 17:00 na boisku szkolnym w Sztabinie, odbędzie się pokaz 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Osoby chcące wziąć udział w tym wydarzeniu, muszą posiadać maski ochronne i rękawiczki jednorazowe.

Podczas pokazu prosimy oraz stosowanie się do zaleceń strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Sztabinie.

Wszystkich uczestników zapraszamy na grochówkę!!!!

XVII Ogólnobrazopolski Tydzień Bibliotek

08.05– 15.05.2020 r.

„Zasmakuj w bibliotece”

W dniach 8-15 maja obchodziliśmy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa. Tegoroczny Tydzień Bibliotek odbywał się pod hasłem: „Zasmakuj w bibliotece”, które zachęcało do tego, aby książką się delektować, smakować słowa. Każdy z czytelników, jeśli tylko chce, znajdzie dla siebie łakomy, literacki kąsek. Delektując się literaturą ukrytą w słowie jesteśmy siłą i mądrością.