15 lutego 2020 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sztabinie zorganizowano spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki połączone z obchodami Dnia św. Walentego, czyli Walentynek. Spotkanie rozpoczęliśmy dyskusją o książce pt. „Mam prawo” Grzegorza Kasdepke. Poznaliśmy dokładne znaczenie słów takich jak: prawo, godność, obywatelstwo, tolerancja. Ponieważ książki tego autora cieszą się dużym zainteresowaniem wśród moich klubowiczek, każda z nich była zadowolona z omawianej lektury.

 Zadanie „W Ludowym Rytmie” mające na celu utworzenie dziecięcego zespołu tańca ludowego oraz Przeglądu Zespołów Ludowych w celu wzmocnienia roli dziedzictwa kulturowego regionu realizowane w ramach projektu grantowego pt. „Zachowanie dziedzictwa lokalnego obszaru Lokalnej Grupy Działania Fundusz Biebrzański” współfinansowane środków Unii Europejskiej w ramach działania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność PROW na lata 2014-2020

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszaru Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie”

„Cuda , cuda ogłaszają”

Orszak Trzech Króli 2020

6 stycznia obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego, znane również Świętem Trzech Króli. Tego dnia przygotowywane są w Polsce i na świecie, jasełka nazwane Orszakiem Trzech Króli. Tegoroczne hasło orszaku brzmiało „Cuda, cuda ogłaszają”. Pochodzi ono z utworu „Dzisiaj w Betlejem” - jednej z najczęściej śpiewanych polskich kolęd. Tegoroczny orszak przemaszerował ulicami w ponad 872 miejscowościach. Scenariusz tej jednej z największych imprez oparty był na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej szopie prawdziwego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu.

„Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia? 
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie? 
Dlaczego śpiewamy kolędy? 
Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa. 
Dlatego, żeby podawać sobie ręce. 
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie. 
Dlatego, żeby sobie przebaczać.”

                                                           Ks. Jan Twardowski

            Od wieków śpiew był jedną z najbardziej integrujących czynności. Śpiewano podczas pracy i przy wypoczynku, śpiewem modlił się lud zgromadzony w kościele, czy też w domu. Radość i cudowną nowinę z Bożego Narodzenia wspaniale przekazują kolędy – nie tylko poprzez swoją treść, ale i formę. Wiernie opisują historię biblijną o Narodzeniu Zbawiciela, a także uczą największych wartości. Polskie kolędy i pastorałki, to okazja do wspólnego śpiewania w gronie najbliższych, a przede wszystkim kultywowanie polskiej tradycji.

          

     20 grudnia 2019 roku w świetlicy Centrum w Sztabinie odbyło się podsumowanie konkursu bożonarodzeniowego, który od lat cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy. W tym roku zgłoszono 28 prac. Wszystkie ozdoby, zarówno te małe, jak i duże, przygotowane przez dzieci czy dorosłych, były bardzo piękne i zachwycały swym wyglądem. Ogromną oryginalnością i inwencją twórczą wyróżniał się stroik wykonany z patyczków i szyszek Grzegorza Łapszysa. Nie mniej wyjątkowa była też praca Łukasza Filipowicza przedstawiająca „naradę Mikołajów”. Pozostałym autorom również nie brakowało pomysłów. Można było podziwiać wykonane z ogromną starannością ozdoby z drewna, papieru, wstążki, makaronu lub zrobione szydełkiem.

 

29 listopada 2019 r. w świetlicy Centrum odbyły się andrzejki dla dzieci.Imprezę prowadziły wróżki ze Studia Zabaw Wesołkowo z Suchowoli. Przybyłe w kolorowych przebraniach dzieci brały udział w konkurencjach i wróżbach i zabawach. Wszyscy chętnie uczestniczyli w zabawie, czego dowodził ich entuzjazm i radość podczas imprezy.

Podczas listopadowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy książkę pt „Droga na górę” – Marianne Dubuc. Rozmawialiśmy o tym, co w życiu najważniejsze: miłości, przyjaźni, wzajemnej trosce. Po wzruszającej tematyce książki, klubowiczki z zapałem zabrały się za tworzenie okolicznościowych kartek świątecznych, bałwanków i bombek. Powstały ciekawe i samodzielnie wykonane prace.

Iwona Zawiślak

Zapraszamy do obejrzenia galerii

Przypominamy o trwającej ogólnopolskiej kampanii „MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK”. W tym roku w akcji mogą wziąć udział dzieci w wieku 3-6 lat (roczniki 2013-2016).

W akcji uczestniczą wszystkie placówki Centrum. Czekamy!

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami akcji opisanymi w liście do rodziców przesłanym przez Instytut Książki.

„Święta miłości kochanej ojczyzny”

Dzieje naszej ojczyzny są mocno naznaczone krwią, lękiem przed wrogiem i wojną. Naród nie poddał się nawet wówczas, kiedy w 1795 roku Polska zniknęła z mapy świata, rozdzielona pomiędzy trzech zaborców: Rosję, Prusy i Austrię. Skrępowani niewolą, prześladowani i niejednokrotnie skazani na tułaczkę Polacy, nigdy nie tracili ducha walki. W sercach mieli mocno zakorzenioną miłość do rodzinnego kraju wierzyli, że ojczyzna odzyska niepodległość. A czym jest „ojczyzna”? Myślę, że na to pytanie wyczerpującą odpowiedź daje przypomniany podczas Mszy św., odprawionej 11 listopada przez ks. Krzysztofa Bronakowskiego, wiersz Marii Konopnickiej „Ojczyzna”.

      W piątkowy wieczór, 8 listopada przy tlącej się lampie i blasku świec w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Sztabinie odbyło się spotkanie autorskie z Erazmem Stefanowskim – poetą, prozaikiem, felietonistą, eseistą, korespondentem miesięcznika „Nasz Sztabiński Dom”. W dorobku poety znajdują się zbiory opowiadań „Nie wiary godne” (2014) oraz tomów poetyckich: „Zaprawione mirrą” (2006) i „Oskarżony Jezus Ch.” (2018), za który autor otrzymał nagrodę Burmistrza Miasta Augustowa (2019). Spotkanie było promocją nowego tomu poezji pt. „Lipcowe anioły”, który jest hołdem oddanym ofiarom Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku. Autor uzupełniając się wzajemnie z wydawcą - Janiną Osewską, w sposób niesamowicie wymowny przekazał potrzebę mówienia o Obławie Augustowskiej. Nawiązywał do utworów Grzegorza Kucharzewskiego, którego twórczość również nie pozwala zapomnieć o wydarzeniach z 1945 roku.

Po wakacyjnej przerwie dnia 19 października 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK. Tematem dyskusji była książka Nadin Joanny – „As wywiadu i reszta świata”. Opowiada o chłopcu, który nie może pogodzić się z rozwodem swoich rodziców. Wymyśla nowe intrygi przeciwko partnerowi mamy, pomimo tego, iż jest on mu bardzo życzliwy. Ciągle żyje marzeniami. Chce zamieszkać z tatą, którego uważa za asa wywiadu i szpiegować razem z nim. Książkę czyta się lekko, z przyjemnością i dużą sympatią do bohaterów. Moje klubowiczki uwielbiają słodkości, tak więc zakończyliśmy pysznym poczęstunkiem, które same wykonały. Było dyskusyjnie, wesoło i słodko.

Iwona Zawiślak

Zapraszamy do obejrzenia galerii

      

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja pn.  „Jarmark Brzostowskiego” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
 w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji  w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego PROW na lata 2014 - 2020

 

Ziemia sztabińska związana jest z Karolem Hrabią Brzostowskim, jednym z bardziej znaczących reformatorów społeczno-gospodarczych, działających na ziemiach polskich w pierwszej połowie XIX wieku. Niewątpliwie postać ta to wzór dla ludzi pragnących zmieniać rzeczywistość na lepsze. Jego osiągnięcia gospodarczo-techniczne oraz społeczno-oświatowe zasługują na popularyzowanie także w czasach współczesnych. Dlatego w 1979 roku powstało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego. Celem statutowym tego stowarzyszenia jest rozwijanie postępowych tradycji życia kulturalnego, społeczno-gospodarczego ziemi sztabińskiej oraz zapewnienie regionowi znaczącego miejsca w życiu województwa i kraju. Założone cele Towarzystwo realizuje poprzez zaangażowanie w ochronę i zachowanie zabytków kultury, pamiątek regionalnych, podejmowanie inicjatyw, ożywiających aktywność społeczną oraz poznawanie działalności Karola Brzostowskiego. Przypominana jest bogata historia tych ziem, popularyzowany region o wysokich walorach środowiska przyrodniczego.
Główne cele Towarzystwa są osiągane dzięki środkom pozyskanym w ramach konkursów ogłaszanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego lub funduszom unijnym.
W 2018 roku stowarzyszenie otrzymało środki z Unii Europejskiej na operację pn. „Jarmark Brzostowskiego” w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego PROW na lata 2014-2020. „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.