Jaminy 21, 16-310 Sztabin
tel. 87 641 30 24
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starszy bibliotekarz – Urszula Bugieda

 

03.04.2019 r. w bibliotece w Jaminach odbyło się comiesięczne spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawialiśmy pozycję Kaliny Jerzykowskiej pt. ,,Ciocia Rose i złote żołędzie”. Spotkanie prowadziła Dominika Żarska - uczennica klasy V. Książka opowiada m.in. o zagubionych klejnotach, prowincjonalnym muzeum pełnym skarbów, tajemniczych zaciekach na suficie, szkatułce zmarłego przed laty hrabiego Wyrwidębskiego oraz kamiennym grobowcu w kształcie piramidy. Grupa dzieci musi odnaleźć zaginione przez laty złote żołędzie - biżuterię słynnej cioci Rose. Książka jest świetną lekturą dla dzieci od 10-15 lat i mimo, że ma około 200 stron czyta się ją z ciekawością i zafascynowaniem. Polecam ją każdemu czytelnikowi.

Anna Szmygiel

5 lutego w prawie 100 krajach na całym świecie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Jego celem jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, a także zaznajomienie rodziców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online. W związku z tym w filii bibliotecznej odbyła się lekcja biblioteczna dotycząca tego problemu, podczas której uczestnicy zagrali w interaktywną grę decyzyjną pt. „Rufus w opałach”. Zadanie polegało na przejściu gry na dwa sposoby. W pierwszej rundzie klikali pozytywne reakcje Rufusa (zachowania bezpieczne, które nie prowokują kłopotów) i obserwowali skutki. Natomiast w drugiej klikali w nieprawidłowe reakcje Rufusa i również obserwowali skutki. Następnie sformułowali wnioski na temat, czy i dlaczego korzystne są zachowania zgodnie z rozsądkiem i wiedzą o bezpiecznych relacjach w Sieci. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się o zagrożeniach dla młodych użytkowników nowoczesnych technologii, oraz uświadomili sobie jak racjonalnie z nich korzystać.

U. Bugieda

Od kilku lat w Filii Bibliotecznej w Jaminach, ferie zimowe odbywają się pod wszelkiego rodzaju aktywnościami. W tym roku na czas zimowego wypoczynku zaplanowałam: warsztaty plastyczne, na których wykonywaliśmy prezent dla babci i dziadka, szereg zabaw integracyjnych, gier planszowych, zajęć czytelniczych, karaoke, zumbę. Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty kucharskie, na których robiliśmy pizzę, gofry oraz lody. Działaniem profilaktycznym podjętym przez bibliotekę była prelekcja naszego dzielnicowego p. Kamila Michałowskiego, który przygotował prezentację multimedialną pt. „Bezpieczne ferie” oraz pogadankę na tematy związane z różnego typu zagrożeniami. Ogłoszony został też konkurs na „Najaktywniejszego Uczestnika Ferii Zimowych”. Warunkiem uzyskania nagrody było codzienne, aktywne uczestnictwo w organizowanych zajęciach.

 

 

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia stały się inspiracją do zorganizowania warsztatów, na których wykonywaliśmy stroiki. Pomysłów było tyle, co uczestników - a nawet więcej. Pachnąca igliwiem sala, przeróżne świecące dekoracje, głowy pełne pomysłów i przedświąteczna atmosfera wpłynęła na to, że praca szła nam zwinnie, a efekty można obejrzeć w fotogalerii.

U. Bugieda

 Zapraszamy do obejrzenia galerii

 „Miś pluszowy, miś kudłaty,
biały, czarny lub łaciaty.
Wszystkie misie my kochamy,
bo ich święto dzisiaj mamy”.

Kolejne urodziny pluszowego misia połączyliśmy z zabawą andrzejkową i obchodziliśmy je 28 listopada 2018 r.

„Jeszcze jeden listopad do okna zapukał

Żółtych liści szelestem… I znów nas odszukał

Nas zapatrzonych w przeszłość. W dni klęski i chwały

Które nam po przodkach w spuściźnie zostały....”

„Niepodległa, niepokorna”….pod tym hasłem 8 listopada 2018, w remizie OSP w Jaminach odbyły się zaduszki patriotyczne.

 

 

26 października w naszej bibliotece znów zapachniało. Tym razem tostami i zapiekankami z przeróżnymi dodatkami. Młode kucharki przygotowały się do tego perfekcyjnie. Zadbały o dodatki i gusta wszystkich uczestników warsztatów. Było pysznie i wesoło.

U. Bugieda

Zapraszamy do obejrzenia galerii

 

„Romans palce lizać”

24 października 2018 r. odbyło się spotkanie DKK. Omawianą książką był utwór uwielbianego przez naszych klubowiczów autora licznych dziecięcych bestsellerów Grzegorza Kasdepke pt. „Romans palce lizać”. Przy lekturze jego książek bawią się wyśmienicie zarówno młodsi, jak i starsi czytelnicy. Spotkanie poprowadziła Natalia Chodorowska. Przygotowała ciekawy scenariusz zajęć do historyjki, która jest lekka i przyjemna, ale porusza też ważne problemy młodzieży, takie jak samotność, rozstanie, nieśmiałość.

U. Bugieda

Zapraszamy do obejrzenia galerii

„Psierociniec”

19.09.2018r. odbyło się spotkanie DKK. Omawianą książką był „Psierociniec” autorstwa Agaty Widzowskiej-Pasiak. Po wakacyjnej przerwie uczestnicy powrócili do najbardziej ulubionej formy przeprowadzania spotkań, czyli według samodzielnie ułożonych scenariuszy. Po każdorazowym omówieniu lektury, organizują zabawy, gry dydaktyczne nawiązujące do tematyki książki. Scenariusz tego spotkania przygotowały Anna Szmygiel oraz Emilia Żarska.

Urszula Bugieda

 Zapraszamy do obejrzenia galerii

Wakacje w filii bibliotecznej w Jaminach rozpoczęliśmy spotkaniem profilaktycznym na temat bezpieczeństwa podczas wakacji, przeprowadzonym przez pracownicę z PIP w Augustowie. Dzieci dowiedziały się o zagrożeniach, jakie mogą ich spotkać podczas letniego odpoczynku. Szczególną przestrogę skierowała do dzieci, które pomagają swym rodzicom w gospodarstwie rolnym.

Wspólnie przygotowywaliśmy się do festynu w Jaziewie. Odbyły się wówczas zajęcia teatralne do inscenizacji „Rzepki” Juliana Tuwima, jak również plastyczne, na których wykonywaliśmy latawiec biorący udział w konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Biebrza. Naszym zwyczajem są również warsztaty kucharskie. Smażyliśmy placki z jabłkami i bananami. Przez cały czas wakacji udostępnione były komputery. Młodzież spędzała przy nich najwięcej swego wolnego czasu. Książka też cieszyła się dużym powodzeniem i to zarówno wśród stałych czytelników biblioteki, jak i wypoczywających w okolicy turystów.

  1. U. Bugieda

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

IMG 283815 czerwca 2018 r. w Filii Bibliotecznej w Jaminach odbyła się promocja książki Sławomira Izaka „Biebrzańskie rymowanki”. Autor był zaskoczony ilością osób zgromadzonych na tym spotkaniu. Przez 30 lat pozyskał bowiem wielu przyjaciół, z którymi wiążą Go niemal rodzinne relacje. Odwdzięczył się właśnie im poprzez tomik wierszy o rzece, roślinach, zwierzętach i miejscach, a nade wszystko o ludziach i o tym, co pięknego się w nich i między nimi dzieje.

Z okazji Dnia Dziecka w Filii Bibliotecznej w Jaminach zorganizowany został pikinik. Dzieci samodzielnie ułożyły listę zabaw i zapełniły nimi wolny czas. Wśród nich były chusta Klanza, różnego typu zgadywanki, rebusy i łamigłówki.

WielkanocneMałymi krokami przygotowujemy się do świąt. W tym celu zorganizowaliśmy warsztaty, na których wykonywaliśmy kwiaty do palmy wielkanocnej. Przy okazji rozmawialiśmy o zwyczajach związanych z tym świętem. Różnokolorowe kwiaty, wykonane z papierowych chusteczek ozdobią niejedną wielkanocną palemkę.

U. Bugieda