Aktualności
Wieczór kolęd i pastorałek
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 2027
„Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.”
Ks. Jan Twardowski
Od wieków śpiew był jedną z najbardziej integrujących czynności. Śpiewano podczas pracy i przy wypoczynku, śpiewem modlił się lud zgromadzony w kościele, czy też w domu. Radość i cudowną nowinę z Bożego Narodzenia wspaniale przekazują kolędy – nie tylko poprzez swoją treść, ale i formę. Wiernie opisują historię biblijną o Narodzeniu Zbawiciela, a także uczą największych wartości. Polskie kolędy i pastorałki, to okazja do wspólnego śpiewania w gronie najbliższych, a przede wszystkim kultywowanie polskiej tradycji.
Konkurs Bożonarodzeniowy
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 1902
20 grudnia 2019 roku w świetlicy Centrum w Sztabinie odbyło się podsumowanie konkursu bożonarodzeniowego, który od lat cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy. W tym roku zgłoszono 28 prac. Wszystkie ozdoby, zarówno te małe, jak i duże, przygotowane przez dzieci czy dorosłych, były bardzo piękne i zachwycały swym wyglądem. Ogromną oryginalnością i inwencją twórczą wyróżniał się stroik wykonany z patyczków i szyszek Grzegorza Łapszysa. Nie mniej wyjątkowa była też praca Łukasza Filipowicza przedstawiająca „naradę Mikołajów”. Pozostałym autorom również nie brakowało pomysłów. Można było podziwiać wykonane z ogromną starannością ozdoby z drewna, papieru, wstążki, makaronu lub zrobione szydełkiem.
Zabawa andrzejkowa
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 1990
29 listopada 2019 r. w świetlicy Centrum odbyły się andrzejki dla dzieci.Imprezę prowadziły wróżki ze Studia Zabaw Wesołkowo z Suchowoli. Przybyłe w kolorowych przebraniach dzieci brały udział w konkurencjach i wróżbach i zabawach. Wszyscy chętnie uczestniczyli w zabawie, czego dowodził ich entuzjazm i radość podczas imprezy.
DKK - „Droga na górę” Marianne Dubuc
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 1774
Podczas listopadowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy książkę pt „Droga na górę” – Marianne Dubuc. Rozmawialiśmy o tym, co w życiu najważniejsze: miłości, przyjaźni, wzajemnej trosce. Po wzruszającej tematyce książki, klubowiczki z zapałem zabrały się za tworzenie okolicznościowych kartek świątecznych, bałwanków i bombek. Powstały ciekawe i samodzielnie wykonane prace.
Iwona Zawiślak
Mała Książka Wielki Człowiek
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 2073
Przypominamy o trwającej ogólnopolskiej kampanii „MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK”. W tym roku w akcji mogą wziąć udział dzieci w wieku 3-6 lat (roczniki 2013-2016).
W akcji uczestniczą wszystkie placówki Centrum. Czekamy!
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami akcji opisanymi w liście do rodziców przesłanym przez Instytut Książki.
XIII Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 2166
„Święta miłości kochanej ojczyzny”
Dzieje naszej ojczyzny są mocno naznaczone krwią, lękiem przed wrogiem i wojną. Naród nie poddał się nawet wówczas, kiedy w 1795 roku Polska zniknęła z mapy świata, rozdzielona pomiędzy trzech zaborców: Rosję, Prusy i Austrię. Skrępowani niewolą, prześladowani i niejednokrotnie skazani na tułaczkę Polacy, nigdy nie tracili ducha walki. W sercach mieli mocno zakorzenioną miłość do rodzinnego kraju wierzyli, że ojczyzna odzyska niepodległość. A czym jest „ojczyzna”? Myślę, że na to pytanie wyczerpującą odpowiedź daje przypomniany podczas Mszy św., odprawionej 11 listopada przez ks. Krzysztofa Bronakowskiego, wiersz Marii Konopnickiej „Ojczyzna”.
Spotkanie autorskie z Erazmem Stefanowskim
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 1609
W piątkowy wieczór, 8 listopada przy tlącej się lampie i blasku świec w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Sztabinie odbyło się spotkanie autorskie z Erazmem Stefanowskim – poetą, prozaikiem, felietonistą, eseistą, korespondentem miesięcznika „Nasz Sztabiński Dom”. W dorobku poety znajdują się zbiory opowiadań „Nie wiary godne” (2014) oraz tomów poetyckich: „Zaprawione mirrą” (2006) i „Oskarżony Jezus Ch.” (2018), za który autor otrzymał nagrodę Burmistrza Miasta Augustowa (2019). Spotkanie było promocją nowego tomu poezji pt. „Lipcowe anioły”, który jest hołdem oddanym ofiarom Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku. Autor uzupełniając się wzajemnie z wydawcą - Janiną Osewską, w sposób niesamowicie wymowny przekazał potrzebę mówienia o Obławie Augustowskiej. Nawiązywał do utworów Grzegorza Kucharzewskiego, którego twórczość również nie pozwala zapomnieć o wydarzeniach z 1945 roku.
DKK - „As wywiadu i reszta świata" Joanna Nadin
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 1585
Po wakacyjnej przerwie dnia 19 października 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK. Tematem dyskusji była książka Nadin Joanny – „As wywiadu i reszta świata”. Opowiada o chłopcu, który nie może pogodzić się z rozwodem swoich rodziców. Wymyśla nowe intrygi przeciwko partnerowi mamy, pomimo tego, iż jest on mu bardzo życzliwy. Ciągle żyje marzeniami. Chce zamieszkać z tatą, którego uważa za asa wywiadu i szpiegować razem z nim. Książkę czyta się lekko, z przyjemnością i dużą sympatią do bohaterów. Moje klubowiczki uwielbiają słodkości, tak więc zakończyliśmy pysznym poczęstunkiem, które same wykonały. Było dyskusyjnie, wesoło i słodko.
Iwona Zawiślak
Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek publicznych 2019
- Szczegóły
- Kategoria: Zakup nowości wydawniczych do bibliotek
- Odsłony: 919
Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie również w 2019 roku otrzymało dofinansowanie w ramach Programu Wieloletniego Narodowy Program Rozwoju czytelnictwa Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek publicznych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w kwocie 4000 zł na wzbogacenie zbiorów biblioteki.
"Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego programu Rozwoju czytelnictwa"
Jarmark Brzostowskiego
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 5678
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja pn. „Jarmark Brzostowskiego” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego PROW na lata 2014 - 2020
Ziemia sztabińska związana jest z Karolem Hrabią Brzostowskim, jednym z bardziej znaczących reformatorów społeczno-gospodarczych, działających na ziemiach polskich w pierwszej połowie XIX wieku. Niewątpliwie postać ta to wzór dla ludzi pragnących zmieniać rzeczywistość na lepsze. Jego osiągnięcia gospodarczo-techniczne oraz społeczno-oświatowe zasługują na popularyzowanie także w czasach współczesnych. Dlatego w 1979 roku powstało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego. Celem statutowym tego stowarzyszenia jest rozwijanie postępowych tradycji życia kulturalnego, społeczno-gospodarczego ziemi sztabińskiej oraz zapewnienie regionowi znaczącego miejsca w życiu województwa i kraju. Założone cele Towarzystwo realizuje poprzez zaangażowanie w ochronę i zachowanie zabytków kultury, pamiątek regionalnych, podejmowanie inicjatyw, ożywiających aktywność społeczną oraz poznawanie działalności Karola Brzostowskiego. Przypominana jest bogata historia tych ziem, popularyzowany region o wysokich walorach środowiska przyrodniczego.
Główne cele Towarzystwa są osiągane dzięki środkom pozyskanym w ramach konkursów ogłaszanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego lub funduszom unijnym.
W 2018 roku stowarzyszenie otrzymało środki z Unii Europejskiej na operację pn. „Jarmark Brzostowskiego” w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego PROW na lata 2014-2020. „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Piknik ekologiczny
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 1567
Piknik ekologiczny
11 sierpnia na boisku szkolnym w Sztabinie odbył się Piknik Ekologiczny. Była to pierwsza tego typu impreza organizowana przez Centrum Biblioteczno- Kulturalne. Wystawiono stoiska eksperckie, na których znajdowały się przeróżne działy dotyczące ekologicznego trybu życia. Między innymi solarna pracownia edukacji ekologicznej, rowerowe kino bez prądu, czysta energia, cuda z recyklingu, koło fortuny, matka natura, gra eko- puzzle XXl, gra planszowa XXL, eko- bramka do gry w piłkę. Podczas warsztatów uczestnicy mogli wykonać ekologiczną biżuterię, czy też eko-ozdoby do domu. Dowiedzieli się, że prąd można wyprodukować siłą własnych mięśni oraz że dzięki promieniom słonecznym możemy na przykład doładować telefon komórkowy. Chętni uczestnicy korzystali z ciekawych i niecodziennych doświadczeń. Można było spędzić czas rodzinnie, edukacyjnie i rekreacyjne….
Festyn rodzinno-strażacki w Sztabinie
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 1699
28 lipca 2019r. na boisku w Sztabinie odbył się szósty już Festyn Rodzinny zorganizowany przez Centrum Biblioteczno-Kulturalne oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Sztabinie. Impreza wpisała się w program „Wspierania Rodziny” realizowany przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Festyn miał na celu integrację społeczeństwa, rozwijanie i wzmacnianie więzi rodzinnych, a przede wszystkim czas spędzony wspólnie z dzieckiem, rodziną.
Słowa św. Augustyna iż „życie rodziców jest księgą, którą czytują dzieci” wskazują, jak bardzo jesteśmy wzorem do naśladowania, drogowskazem naszym dzieciom. To rodzina jest najważniejszym środowiskiem wychowawczym dziecka. W zabieganych czasach, w pogoni za pracą nie poświęcamy wystarczającej ilości czasu na „bycie” rodzicem, dlatego też każda forma spędzenia czasu z naszą pociechą jest najwartościowszym prezentem, jaki można mu podarować. Sprzyjają ku temu wszystkie imprezy organizowane na rzecz promocji rodziny. Zorganizowany festyn był tego nieodzownym przykładem.
Noc Świętojańska
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 1698
„Stary lud onegdaj żył
Sławił swe bogi, naturę czcił
Święta woda skrywa od lat
Przodków wspomnienie i duchów ślad….”
22.06.2019 roku wzorem lat ubiegłych, Centrum Biblioteczno-Kulturalne zorganizowało, na plaży w Sztabinie „Noc Świętojańską” dla dzieci. Przybyli uczestnicy mogli spróbować swoich zdolności w wiciu wianków, odnaleźć kwiat paproci, skorzystać z malowania buziek , a także wziąć udział w bitwie kolorów. Odbyły się również zabawy dowolne, zakończone wspólnym ogniskiem z kiełbaskami. Wszystko to w rytmie muzyki, niesionej, wraz z wiankami, rzecznym, biebrzańskim nurtem… Najlepszą frajdą okazała się oczywiście bitwa kolorów, podczas której dzieci „zamieniły się” w tęczowe słoneczka. Serdecznie dziękujemy dzieciom i ich opiekunom za tak aktywny udział w imprezie. Cieszymy się, że zwyczaj obchodzenia tego święta jest coraz bardziej popularny i korzysta z niego coraz więcej chętnych. A czy życzenia pomyślane przez dzieci przy rzucaniu wianków spełnią się, dowiemy się już w przyszłym roku…
Urszula Bugieda
Wyróżniona Farma Kurczakowskiego
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 1671
Nasza biblioteka wraz z grupą sześciolatków z oddziału przedszkolnego w Sztabinie uczestniczyła w projekcie pt. „Nasza mała biblioteka”. Na podstawie przeczytanej książki „Jajko czy kura” dzieci wykonały makietę farmy, którą zgłosiliśmy do konkursu „Bajkowa farma Kurczakowskiego”. Praca naszych przedszkolaków otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy!!!!!!!
Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 1703
23 maja 2019 r. bibliotekę publiczną w Sztabinie odwiedził Wiesław Drabik – autor wierszowanych bajeczek dla dzieci. Na spotkanie z pisarzem przybyli uczniowie klas drugiej i trzeciej ze Szkoły Podstawowej w Sztabinie. Jeden z najpopularniejszych autorów literatury dziecięcej w Polsce ciekawie i zabawnie opowiadał o swoich książkach. Przygodę z pisarstwem rozpoczął dzięki córce, która jego wiersz zaprezentowała w szkole. Rymowanka spodobała się i w krótce otrzymał propozycję napisania utworów dotyczących różnych wydarzeń przypadających w ciągu roku. Od 1995 r. stworzył ich ponad 200.
"Bohaterowie Twojego Dzieciństwa" - konkurs
- Szczegóły
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłony: 1808
Centrum Biblioteczno–Kulturalne w Sztabiniew ramach Tygodnia Bibliotek zorganizowało konkurs pt.„ Bohaterowie twojego dzieciństwa”. Jego celem było popularyzowanie baśni Charles'a Perrault, zachęcenie do czytania, pobudzenie wyobraźni i fantazji czytelników. Udział w nim wzięły drużyny klas III z dwóch szkół podstawowych.
Popołudnie talentów
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 2258
"Gdzie słyszysz śpiew – tam wchodź. Tam dobre serca mają. Źli ludzie – wierzaj mi – Ci nigdy nie śpiewają." - tak głosił Johann Wolfgang von Goethe. Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie, kierując się tą często przywoływaną sentencją 12 maja 2019 roku zorganizowało „Popołudnie talentów”. Program imprezy zawierał prezentację umiejętności artystycznych dzieci w wieku przedszkolnym i starszych. Rozpoczęliśmy konkursem piosenek przedszkolaka pod nazwą „Dziecięce przeboje”.
Uroczystości Święta 3 Maja
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 1634
3 Maja w całej Polsce obchodzone było Święto Konstytucji. Minęło dokładnie 228 lat, odkąd Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii, jako pierwsza w Europie i druga na świecie. Również w Sztabinie świętowano rocznicę tego wydarzenia. Po Mszy Świętej przed Pomnikiem Odzyskania Niepodległości, zebrali się przedstawiciele gminnych i powiatowych władz samorządowych, kościelnych, OSP, instytucji, organizacji pozarządowych, harcerze i mieszkańcy. Odśpiewano Hymn Państwowy i złożono wiązanki kwiatów.
Organizatorzy dziękują wszystkim biorącym udział w tej upamiętniającej ważne wydarzenie z historii Polski uroczystości.
Dyskusyjny Klub Książki - Kalina Jerzykowska „Ciocia Rose i złote żołędzie”
- Szczegóły
- Kategoria: Filia w Jaminach
- Odsłony: 1465
03.04.2019 r. w bibliotece w Jaminach odbyło się comiesięczne spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawialiśmy pozycję Kaliny Jerzykowskiej pt. ,,Ciocia Rose i złote żołędzie”. Spotkanie prowadziła Dominika Żarska - uczennica klasy V. Książka opowiada m.in. o zagubionych klejnotach, prowincjonalnym muzeum pełnym skarbów, tajemniczych zaciekach na suficie, szkatułce zmarłego przed laty hrabiego Wyrwidębskiego oraz kamiennym grobowcu w kształcie piramidy. Grupa dzieci musi odnaleźć zaginione przez laty złote żołędzie - biżuterię słynnej cioci Rose. Książka jest świetną lekturą dla dzieci od 10-15 lat i mimo, że ma około 200 stron czyta się ją z ciekawością i zafascynowaniem. Polecam ją każdemu czytelnikowi.
Anna Szmygiel
Gminny Konkurs na ozdoby wielkanocne 2019
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 2797
Konkurs na ozdoby wielkanocne ma w naszej gminie bogatą historię, gdyż organizowany jest od roku 2002, początkowo przez Gminny Ośrodek Kultury w Sztabinie, a od czterech lat przez Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie. Wystawa pokonkursowa budzi co roku żywe zainteresowanie, gdyż można podziwiać piękne, oryginalne prace, podpatrzeć nowe techniki naszych młodych i dorosłych artystów. W bieżącym roku na konkurs wpłynęło 31 prac (10 w grupie wiekowej do lat 12-u i 21 w grupie wiekowej – dorośli.
„Nasza Mała Biblioteka”
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 1781
„Nasza Mała Biblioteka” to autorski projekt edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku 6-9 lat, który opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami, a także rodzicami. Autorem jest słoweńskie wydawnictwo KUD Sodobnost International, które od sześciu lat z powodzeniem realizuje ten projekt w szkołach na Słowenii. KUD Sodobnost International postanowiło rozwinąć swoje przedsięwzięcie, zapraszając do współpracy wydawców z innych krajów. Polskim współrealizatorem projektu zostało wydawnictwo specjalizujące się w książkach dla dzieci i młodzieży Agencja Edytorska EZOP.
Spotkanie autorskie z Józefem Zenonem Budzińskim
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 2622
„To myśli
Dyktują
Wiersze
Które jak fale
Spływają
Na plażę
Papieru”
Zenon Józef Budzyński
29 marca b.r. w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Sztabinie odbyło się spotkanie autorskie z niezwykłym poetą, eseistą Józefem Zenonem Budzińskim - autorem znanych utworów literackich pisanych subtelnym słowem. Debiutował w latach osiemdziesiątych w "Słowie Powszechnym", publikował w antologiach, prasie regionalnej, kolejowej i ogólnopolskiej. Laureat wielu konkursów poetyckich. Z zamiłowania bibliofil i bibliotekarz, wielbiciel malarstwa, rzeźby, sztuki regionalnej, ale także spotkań z ciekawymi ludźmi.
Czytaj więcej: Spotkanie autorskie z Józefem Zenonem Budzińskim
Historia zawarta w znaczku pocztowym
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 2110
1 marca b.r. w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Sztabinie odbył się pokaz filatelistyczny. Filateliści to ludzie, którzy zbierają wszelkie znaczki pocztowe, koperty i kartki z wydrukowanym znaczkiem, telegramy, projekty znaczków, ich próby i wzory. Swój bogaty zbiór zaprezentował były długoletni wójt gminy Sztabin Tadeusz Drągiewicz, który od wielu lat zajmuje się ich kolekcjonowaniem. Z wielką pasją opowiadał, na czym polega zapomniane przez młode pokolenie hobby. Przygotował prezentację multimedialną, za pomocą której omawiał najciekawsze i najbardziej wartościowe okazy.
Koty, kotki i koteczki
- Szczegóły
- Kategoria: Filia w Jastrzębnej Drugiej
- Odsłony: 1621
Od 2006 roku 17 lutego obchodzony jest w Polsce Dzień Kota. Święto to ma podkreślić znaczenie tych zwierząt w życiu człowieka. Z tej okazji Filia Biblioteczna w Jastrzębnej Drugiej zorganizowała dzieciom spotkanie, które rozpoczęliśmy od przygotowanej przeze mnie prezentacji o kotach, ich zwyczajach, rasach i innych ciekawostkach.
Slaimy
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 1900
16.02.2019 r. spotkałam się ze swoimi klubowiczkami DKK, aby omówić książkę „Tajemnica pożarów”. Jest to kolejny tom z cyklu „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, opisujący przygody tytułowych bohaterów. Prosty język, kolorowe i zabawne ilustracje sprawiają, że książkę czyta się z dużym zainteresowaniem. Omawiając przygody naszych detektywów, dziewczyny przypomniały również podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące w przypadku wybuchu pożaru.
Święto Babcinego Pampucha
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 1670
Babcia i Dziadek to wyjątkowe osoby w życiu każdego człowieka. To oni opowiadają rodzinne historie, przekazują domowe tradycje i wzmacniają więzi rodzinne. Poprzez swoje życiowe doświadczenie i cierpliwość od pokoleń są niezastąpieni, chociaż niejednokrotnie zbytnio pobłażają wnukom. Babcia kojarzy się też z pysznymi wyrobami kulinarnymi i zapewne stąd wziął się pomysł Ełckiego Centrum Kultury na organizację „Święta Babcinego Pampucha”.
Ferie zimowe 2019
- Szczegóły
- Kategoria: Świetlica
- Odsłony: 1540
Na aktywność i różnorodność podczas spotkań nie mogła również narzekać biblioteka oraz świetlica Centrum w Sztabinie. W bibliotece uczestnicy ferii, wykonywali piękne laurki na dzień babci i dziadka. Podczas ich ozdabiania nie zabrakło rozmów na temat zaplanowanych ferii, a także na temat swoich babć i dziadków. Warsztaty plastyczne stały się inspiracją do kolejnych o tematyce zimowej. Tym razem wykonywaliśmy skarpetkowe bałwanki. Wyszła nam piękna zimowa rodzina. Jednak największą atrakcją okazał się bal karnawałowy. Animatorka wprowadziła dzieci w krainę zabaw i konkurencji. Zimowej aurze sprzyjała piękna, śnieżna dekoracja. Były przeróżne formy zabawy: pokaz balonowy, jazda na nartach, jazda na kordonce, czyli łyżwy bez lodu , budowanie bałwanków, skoki w workach zespołowych, zabawy z alkogoglami oraz tańce i pląsy. Jak zawsze radość dzieci wypełniła salę po brzegi.
Orszak Trzech Króli 2019
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 2035
„Odnowi oblicze ziemi"
Ulicami Sztabina w Święto Objawienia Pańskiego 6.01.2019 r. przeszedł już po raz trzeci Orszak Trzech Króli, któremu przyświecało hasło „Odnowi oblicze ziemi”. Nawiązywało ono do 40 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża oraz jego I wizyty do Polski w 1979 roku. Treść hasła zachęcała nas do głębokiej refleksji nad słowami św. Jana Pawła II - budowania lepszego świata oraz osobistej wewnętrznej przemiany.
Święta Rodzina, Trzej Królowie ze swoimi wojskami i dwórkami, papież, grupa aniołków i pasterzy oraz liczne grono mieszkańców naszej gminy wyruszyli w drogę, aby zanieść do Stajenki nasze pragnienia odnowy oblicza Ziemi oraz serca każdego z nas.
Mała książka wielki człowiek
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 1815
Zakończyła się pilotażowa edycja kampanii społecznej „Mała Książka wielki człowiek”, realizowana przez Instytut Książki w ramach promocji czytelnictwa wśród trzylatków. Miała ona zachęcić rodziców do częstego odwiedzania biblioteki i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem. Udział w projekcie wzięło 3 tysiące bibliotek w całej Polsce. Pośród nich znalazło się Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie. Wyprawki czytelnicze, w których znalazły się: książka „Pierwsze wiersze dla..., czyli zbiór wierszy autorstwa wybitnych polskich poetów, pięknie zilustrowany przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka, która przypomina o korzyściach wynikających z czytania oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu – imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.
Wieczór kolęd i pastorałek
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 1612
W niedzielne popołudnie 30 grudnia 2018 roku w świetlicy Centrum rozbrzmiewały kolędy i pastorałki w wykonaniu uczniów kursów muzykowania na gitarze, keyboardzie oraz zespołu KAPRYS. Koncert przyciągnął dużą publiczność, która wraz z wykonawcami stworzyła pełną życzliwości atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.
Gminny Konkurs Bożonarodzeniowy 2018
- Szczegóły
- Kategoria: Świetlica
- Odsłony: 2021
22 grudnia 2018 r. rozstrzygnęliśmy kolejny konkurs na ozdoby bożonarodzeniowe. Od wielu lat cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Świadczy o tym pomysłowość i inwencja twórcza autorów oraz ilość zgłoszonych prac. Na wystawie konkursowej można było podziwiać różnorodne dekoracje. Wzrok przyciągała choinka przyozdobiona kotylionami wykonana przez Ewelinę Łapszys, która uświadamiała, że 100. rocznicę odzyskania niepodległości można zaakcentować również w taki sposób.
Kolorowo i wystrzałowo w Jastrzębnej Drugiej
- Szczegóły
- Kategoria: Filia w Jastrzębnej Drugiej
- Odsłony: 1711
Zgodnie z tradycją Filia Biblioteczna w Jastrzębnej Drugiej oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga – Ostrowie zorganizowały w okresie mikołajkowo–bożonarodzeniowym spotkanie dla dzieci i młodzieży. Tym razem były to nietypowe warsztaty. Poprowadziły je Sylwia Białous i Żaneta Onopiuk, pracujące w żłobku w Białymstoku. Pokazały one wiele bardzo ciekawych eksperymentów z wykorzystaniem produktów, które można znaleźć w każdej kuchni.
Dyskusyjny Klub Książki - "Adaś i słoń"
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 1702
8 grudnia 2018 r. spotkałam się z klubowiczkami DKK w Sztabinie aby omówić książkę Ludwika Janiona – „Adaś i Słoń”. Opowiada ona o małym chłopcu Adasiu i jego pluszowym słoniu. Dziewczyny zgodnie stwierdziły, że przygody chłopca oraz jego przyjaciela są bardzo zabawne i polecą ją do przeczytania swoim koleżankom i kolegom. Po dyskusji przystąpiliśmy do warsztatów plastycznych. W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia ozdabialiśmy choinki ze styropianowego stożka. Uczestnicy wykazali się pomysłowością i oryginalnością. Powstały przepiękne choineczki, na świąteczną dekorację domu.
I. Zawiślak
Harmonogram zajęć
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 1660
Pozostałe spotkania i imprezy zgodnie z bieżącymi ogłoszeniami
Warsztaty artystyczne - stroiki bożonarodzeniowe
- Szczegóły
- Kategoria: Filia w Jaminach
- Odsłony: 1702
Zbliżające się święta Bożego Narodzenia stały się inspiracją do zorganizowania warsztatów, na których wykonywaliśmy stroiki. Pomysłów było tyle, co uczestników - a nawet więcej. Pachnąca igliwiem sala, przeróżne świecące dekoracje, głowy pełne pomysłów i przedświąteczna atmosfera wpłynęła na to, że praca szła nam zwinnie, a efekty można obejrzeć w fotogalerii.
U. Bugieda
Przyjaciele Zippiego - warsztaty plastyczne
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 1713
Jesienne długie wieczory ponownie skłaniają nas do organizowania rodzinnych warsztatów plastycznych. 27 listopada 2018 r. zgodnie z zaplanowanym harmonogramem do programu „Przyjaciele Zippiego” realizowanego w ramach kampanii Postaw na Rodzinę odbyły się warsztatów podczas, których wykonywaliśmy pocztówki świąteczne.
Święto Pluszowego Misia
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 1771
24 listopada 2018 r. w Bibliotece Publicznej w Sztabinie obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Na spotkanie dzieci przyniosły swoje ukochane pluszaki. Imprezę rozpoczęliśmy od przybliżenia historii maskotki, a następnie każde dziecko przedstawiło swojego ulubieńca i opowiedziało o nim krótką historię.
Andrzejki dla dzieci
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 1716
23 listopada 2018 r. w świetlicy Centrum odbyła się zabawa andrzejkowa dla dzieci. W programie oprócz wspólnej zabawy prowadzonej przez „Wróżkę Żanetę” były wróżby przygotowane przez Iwonę i Sylwię oraz przerwa na mały poczęstunek. Dzieci świetnie się bawiły, czego dowodzi ich entuzjazm i radość podczas imprezy. Nie zabrakło również rozmaitych przebrań.
XII Gminny Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej
- Szczegóły
- Kategoria: Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie
- Odsłony: 1894
11 listopada 2018 roku w tym szczególnym Dniu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie zorganizowało XII Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej pod hasłem „To nasze miejsce, to nasz kraj”. Przegląd odbył się w formie konkursu, a uczestnicy oceniani byli w dwóch kategoriach wiekowych /kategoria I – kl. IV – VI, kategoria II – kl. VII, VIII i gimnazjum/.
Czytaj więcej: XII Gminny Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej
Strona 4 z 7