aaa 11 listopada 2018 roku w tym szczególnym Dniu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie zorganizowało XII Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej pod hasłem „To nasze miejsce, to nasz kraj”. Przegląd odbył się w formie konkursu, a uczestnicy oceniani byli w dwóch kategoriach wiekowych /kategoria I – kl. IV – VI, kategoria II – kl. VII, VIII i gimnazjum/.

Do konkursu przystąpiły wszystkie szkoły funkcjonujące w gminie Sztabin, prezentując łącznie 28 utworów. Licznie zgromadzona publiczność w świetlicy Centrum emocjonalnie reagowała na popisy swoich dzieci i wnuków. W wielu wypadkach przybyły całe rodziny, by wesprzeć młodych aktorów, a jednocześnie swoim udziałem w imprezie uczcić stulecie urodzin Biało-Czerwonej. Pięknie wykonana dekoracja, odświętne stroje uczestników, jak też okolicznościowe kotyliony, podkreślały rangę uroczystości, do której wszystkie szkoły świetnie się przygotowały.

Przyznano następujące miejsca:

Kategoria I /wiersz/

I miejsce – Kinga Orłowska /SP Jaziewo/, Arkadiusz Ostaszewski /SP Krasnybór/

II miejsce – Dominik Suchwałko /SP Sztabin/

III miejsce – Anna Szmygiel /SP Jaminy/, Maja Żukowska /SP Sztabin/, Dominika Daniszewska /SP Krasnybór/

Kategoria I /piosenka/

I miejsce – Wiktoria Kulmacz /SP Krasnybór/

II miejsce – Julia Skok /SP Krasnybór/, Karolina Tomaszewska /SP Jaminy/

III miejsce – Wiktoria Kotarska /SP Krasnybór/

Kategoria II /wiersz/

I miejsce – Magdalena Orłowska /SP Jaziewo/

II miejsce – Dawid Rzepnicki, Karolina Chodorowska, Kinga Szkiłądź /SP Jaminy/

III miejsce – Jolanta Kondracka /SP Sztabin/, Patrycja Skorupa /SP Jaziewo/

Kategoria II /piosenka/

I miejsce – Katarzyna Stolarska /SP Sztabin/

II miejsce – Jakub Chomiak /SP Sztabin/

III miejsce – Urszula Kapla /SP Jaziewo/, Kinga Szkiłądź /SP Jaminy/

Wyżej wymienieni laureaci otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie, a pozostali uczestnicy otrzymali upominki za udział w konkursie.

Komisja konkursowa