OrszakOrszak Trzech Króli to największe przedstawienie jasełek wystawiane na ulicach miast i miasteczek w Polsce i zagranicą. Trudno uwierzyć, że impreza o tak szerokiej skali została zapoczątkowana na szkolnym przedstawieniu. Jasełka przygotowywane przez uczniów szkoły „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik” postanowiono przenieść w przestrzeń publiczną. Pierwszy orszak wyruszył w 2009 roku ulicami Warszawy. Z roku na rok inicjatywę tę podejmowały kolejne miasta i tak w 2017 r. przeszedł on ulicami 515 miejscowości w Polsce i 21 za granicą. Po raz pierwszy orszak zorganizowano również Sztabinie. Patronem imprezy jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która stara się wspierać, w jak największym stopniu organizatorów lokalnych. Dostarcza im niezbędnej wiedzy i pomocy, dba o przestrzeganie chrześcijańskiego charakteru wydarzenia.

Hasło przewodnie tegorocznego marszu brzmiało „Pokój i dobro”. Jego scenariusz nawiązywał do prawd biblijnych o stworzeniu świata. Mędrcy idący do stajenki - Kacper IX (symbolizujący Europę, na czele orszaku czerwonego), Melchior IX (symbolizujący Azję na czele orszaku zielonego) oraz Baltazar IX (symbolizujący Afrykę na czele orszaku niebieskiego), zauważyli piękno świata, porządek w przyrodzie, wartość nauki. Na trasie marszu spotkali aniołów niosących radość, nadzieję i wiarę  oraz zwiastujących narodzenie Jezusa. Do stajenki ustawionej w naszym kościele udali się też pastuszkowie. Wszyscy pokłonili się nowo Narodzonemu Jezusowi i złożyli dary.

Pierwszy Orszak Trzech Króli w Sztabinie już za nami. Poprzedziło go wiele tygodni żmudnych przygotowań, dopinania szczegółów, ustalania, kto za co jest odpowiedzialny. Było wiele pytań: czy się uda, czy mieszkańcy przyjdą, czy pogoda dopisze. Udało się! Aktorzy znakomicie wywiązali się ze swych ról, a siarczysty mróz nie odstraszył i w orszaku wzięła udział dość liczna grupa osób.

Stawiałam sobie pytanie, czy za rok tak samo uczcimy Święto Objawienia Pańskiego? Czy mieszkańcy uznają, że orszak warto organizować w kolejnych latach? Wypowiedź ks. Proboszcza na zakończenie uroczystości oraz opinie osób idących w orszaku dały mi odpowiedź – warto, ponieważ dla wszystkich było to wzruszające i niesamowite przeżycie.

W imieniu Ks. Proboszcza oraz organizatorów: Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie i Akcji Katolickiej chciałabym serdecznie podziękować wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób zaangażowały się w przygotowanie orszaku. Uczestnikom zaś dziękuję za liczne przybycie i stworzenie wspaniałej atmosfery.