powitanie wiosnyW sobotę 18 marca 2017 spotkaliśmy się w czytelni biblioteki, aby wspólnie porozmawiać o nadejściu długo oczekiwanej wiosny. Opowiadaliśmy o pierwszych oznakach jej przyjścia i zwyczajach związanych z jej powitaniem np. o topieniu lub paleniu kukły  tzw. „Marzanny”. Zdaniem dzieci najlepszym zwiastunem wiosny są przylatujące żurawie i bociany. Dzieci  opowiedziały również o dniu wagarowicza obchodzonym pierwszego dnia kalendarzowej wiosny czyli 21 marca. W szkole organizowane są wówczas różne imprezy wycieczki i zabawy.

Po wspólnych opowiastkach zabraliśmy się do robienia naszych kukiełek symbolizujących zimę. Każde dziecko z drewnianej łyżki i bibuły wykonało „marzannę” według własnego pomysłu.

Następnie wszyscy razem zrobiliśmy słomianą „marzannę”, którą spaliliśmy w ognisku śpiewając piosenkę:

„Marzanno, marzanno, ty zimowa panno
do ognia cie wrzucamy, bo wiosnę witamy,
Marzanno, marzanno już nie chcemy Ciebie,
Niech świeci nam słonko na wysokim niebie”

Po  oficjalnym przywitaniu wiosny, wszyscy z uśmiechem na twarzy rozeszli się do swoich domów. Myślę, że nasz pomysł na taki  pożegnanie zimy można zaliczyć do udanych.

Iwona Zawiślak