podsumowanie konkursuCoroczne podsumowania konkursów wielkanocnych na pisanki ozdoby i stroiki świąteczne kojarzyły się  nam z organizacją wystaw pokonkursowych i nagrodami dla uczestników.
W bieżącym roku Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie (organizator konkursu) tradycję tę wzbogaciło o prezentację ludowych piosenek i scenek kabaretowych z wykorzystaniem miejscowej gwary, tworząc w ten sposób blok tematyczny „Tym razem na ludowo”.

W prezentacji ludowych pieśni wystąpili Marcin Litwinko i Grzegorz Jurguć (stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego) zaś scenki kabaretowe zaprezentowała młodzież realizująca obecnie program  „Równać Szanse 2016”. Zamiarem uczniów było zwrócenie uwagi na różnorodność, bogactwo i piękno miejscowej gwary jako mowy ludności wiejskiej różniącej się określonymi cechami od mowy mieszkańców sąsiednich okolic i języka ogólnonarodowego. Przedstawiony przez nich scenariusz opracowany został podczas warsztatów prowadzonych przez polonistkę Dorotę Łukowską. Opiekę nad grupą podczas występu sprawowała koordynatorka programu Joanna Koszycka.

Wielkanoc kojarzy się z wieloma obrzędami i zwyczajami. Oto jedna z próbek ukazująca dawny obrzęd odwiedzania domów z wiosennymi pozdrowieniami i zbierania wykupu (tak zwanego święconego)

„Widziałam Baranka Wielkanocnego

Widelca i noża trzeba do niego

Ukroję kawałek do kieszeni włożę

I pójdę w dalsze podróże

I wszystkim ludziom będę głosić

Że Chrystus zmartwychwstał

Niech nam każdy dużo wykupu daje

Nie proszę o ciele, bo mi go za wiele

Nie proszę o kozę, bo jej do kieszeni nie włożę

Ale dajcie trochę świńskiego ciała

Żeby wasza dusza do nieba się dostała

Talara bitego i kopę jaj do tego

Proszę dać nie żałować

By było za co podziękować

A gospodarz z gospodynią

Leżą w łóżku pod pierzyną

Wstań gospodarzu z łóżeczka

I poszukaj buteleczka

Byśmy trochę się napili

Bo już dość się nałazili

Gospodyni dobra była

Do pokoju zaprosiła

Dała dla nas święconego i prosiaka pieczonego

Za to wszystko dziękujemy

Zdrowiem szczęściem winszujemy

Byście państwo długo żyli a po śmierci w niebie byli

Alleluja ”

Tym razem nie było święconego, za to ciekawe i praktyczne nagrody ufundowane przez Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie.

W grupie wiekowej - dorośli:

Kategoria pisanka:

I miejsce - Justyna Stankiewicz
II miejsce - Justyna Kurczyńska i Anna Gilewska

W kategorii stroik wielkanocny:

I miejsce – Grzegorz Łapszys
II miejsce – Ewa Kierklo, Anna Wróblewska, Joanna Kapla, Beata Stolarska
III miejsce – Irena Ostapowicz, Henryka i Stanisław Wasilewscy, Monika Olichwier
IV miejsce – Anna Szyc, Anna Krysztopa, Dorota Skorupa, Jolanta Kapla, Magdalena Pachucka

W grupie wiekowej do lat 12

W kategorii stroik wielkanocny:

I miejsce - Magdalena Ostapowicz, Katarzyna Skorupa, Oliwia Matyskieła
II miejsce – Michał Kurczyński, Zuzia Kurczyńska, Julia Kapla
III miejsce – Olga i Anna Szmygiel, Piotr Krukowski, Kinga Chomiak, Julia Szyc

W kategorii ozdoba wielkanocna

I miejsce – Dawid Pachucki, Izabela Krukowska
II miejsce – Karolina Tomaszewska
III miejsce – Damian Pachucki, Patrycja Kapla, Juli i Wiktor Łazarscy

Nagrodę otrzymało również Stowarzyszenie Aktywny Sztabin za palmę wielkanocną.

Obecnie gwara eliminowana jest przez tak zwaną nowomodę, która oni z tradycją, ani z pięknem nie ma nic wspólnego, dlatego godne pochwały są wszelkie działania nawiązujące do naszych językowych źródeł, a opisywana impreza była jedną z takich udanych próbek.

Dyrektor Centrum serdecznie dziękuje wszystkim rodzinom zaangażowanym w podtrzymywanie wielkanocnych tradycji, młodzieży z grupy programu „Równać Szanse” za występ kabaretowy oraz solistom – wykonawcom piosenek ludowych z naszego regionu.

Helena Kozłowska

Fragment obrzędu „Zmartwychwstanie” dostarczony przez mieszkankę Sztabina Marię Suchwałko