„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Zadanie pt. „Biesiada u Hrabiego”
realizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego
mające na celu propagowanie dziedzictwa kulturowego regionu oraz promocję obszaru poprzez organizację warsztatów, wydanie kalendarza oraz imprezy pt. "Biesiada u hrabiego" realizowane jest w ramach projektu grantowego pt. „Aktywne społeczności lokalne na obszarze Lokalnej Grupy Działania - Fundusz Biebrzański”
- współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach działania
19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

W ramach realizacji zadania w grudniu 2020 r. wydano kalendarz na 2021 rok ukazujący piękno naszego regionu. Kolejnym działaniem było przeprowadzenie warsztatów kulinarnych. Odbyły się one dwukrotnie w świetlicy wiejskiej w Kamieniu. Poprowadziła je kucharka z Usług Gastronomicznych „Zakręcone Widelce”. W warsztatach uczestniczyli członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego, Stowarzyszenia Aktywny Sztabin, Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych Biebrza, Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga-Ostrowie. Przyrządzono proste potrawy na bazie ziemniaków i kapusty - warzyw, których uprawa na naszym terenie wprowadzona została przez Karola Hrabiego Brzostowskiego. Przygotowane dania: babkę ziemniaczaną, kotlety ziemniaczane z sosem grzybowym, bigos, placki ziemniaczane, surówkę z kapusty, ogórki małosolne, podano do degustacji podczas festynu pod nazwą „Biesiada u Hrabiego”, który odbył się 06.06.2021 r. na boisku szkolnym w Sztabinie z udziałem lokalnych rzemieślników, rękodzielników, producentów artykułów spożywczych i przemysłowych.

Swoją obecnością na festynie zaszczycili nas: Mieczysław Kazimierz Baszko – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Wiesława Burnos - Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Bogdan Dyjuk i Paweł Wnukowski - radny Województwa Podlaskiego, Tadeusz Drągiewicz – Członek Zarządu Powiatu Augustowskiego oraz Wójt Gminy Sztabin – Jarosław Karp wraz z zastępcą Arturem Rozmysłowiczem i Radnymi Gminy Sztabin. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał „sam” Karol Brzostowski (w tę rolę wcielił się Wojciech Kondracki), który przybył dorożką w asyście wójta i dzieci z zespołu „Sztabiniaki”.

Na przygotowanych stoiskach można było kupić miód i aronię znad Biebrzy, sery, wędliny, wędzone ryby, ceramikę ludową, wyroby z drewna, dekoracje, zabawki, wypalane lub malowane obrazy, wydawnictwa Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego.

Gościom przybyłym na festyn zaprezentowano część artystyczną. Na scenie wystąpiły zespoły: Bystry, Ten Inches, Biebrzanie, Wodniczka oraz soliści: Katarzyna Stolarska, Klaudia Markiewicz, Jakub Pawłowski. Dzieciom przygotowano dmuchaną zjeżdżalnię, plac zabaw oraz piłki bubblefootball.