19 września 2021 roku, w strugach deszczu i jesiennym chłodzie, odbyły się Dożynki Gminne w Sztabinie. Po ciężkiej pracy żniwnej, jak tradycja nakazuje, zgromadziliśmy się, aby świętować szczęśliwe zakończenie zbiorów. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w sztabińskim kościele, podczas której dziękowaliśmy Bogu za zebrane plony.

Kolejna część odbyła się w świetlicy wiejskiej. Rozpoczęła się ona  przekazaniem chleba przez starostów gospodarzowi dożynek Wójtowi Gminy Sztabin Jarosławowi Karpowi. W tym roku zaszczytną rolę starostów pełnili Anna i Mariusz Wyszyńscy. Prowadzą oni rodzinne gospodarstwo rolne we wsi Hruskie, ukierunkowane na hodowlę bydła opasowego. W chwili obecnej gospodarzą na 250 ha, z czego 15 ha stanowi ich własność. Swoje gospodarstwo rozwijają dzięki wykorzystywaniu środków unijnych na modernizację gospodarstwa i zakup maszyn. Wójt Gminy, w swoim wystąpieniu, podziękował rolnikom za codzienny trud i starania, życzył wszelkiej pomyślności i wytrwałości w pracy.

Miłym akcentem dożynek było wręczenie nagród Wójta Gminy Sztabin. Nagrodzone zostały osoby wyróżniające się wzorowym prowadzeniem gospodarstwa rolnego oraz wysoką produkcją mleka: Anna i Mariusz Wyszyńscy z Hruskiego, Marzanna i Piotr Kierkla z Czarniewa, Dorota i Artur Kotowscy z Sosnowa, Piotr Stanulewicz z Jastrzębnej Pierwszej, Agnieszka i Zbigniew Wysoccy z Krasnoborek, Barbara i Krzysztof Bernatowicz z Krasnoborek. Nagrodę otrzymała również Grupa nieformalna p.n. „Sztabin Pomaga” za działalność charytatywną na rzecz dzieci chorych na SMA.

Zgodnie z tradycją na dożynkach nie mogło zabraknąć misternie wykonanych wieńców. Wszystkie zostały nagrodzone. Najwyżej oceniony został wieniec z Jastrzębnej Drugiej, drugie miejsce – Stowarzyszenie Aktywny Sztabin, trzecie – Parafia Sztabin, czwarte – Jaziewo i Jaminy. Równocześnie odbył się konkurs na najokazalszego pora. Zwyciężyła Ewa Kierklo, która wyhodowała pora o wadze 1,2 kg, drugie miejsce zajęła Bożena Markiewicz (0,9 kg), trzecie Magdalena Pachucka (0,7 kg).

Tradycyjnie nie zabrakło stoisk kulinarnych. Zorganizowały je sołectwa oraz „Sztabin Pomaga”. Paniom, które w tym roku zaangażowały się w przygotowanie potraw przyświecał szczytny cel, ponieważ na stoiskach prowadzona była zbiórka publiczna na pomoc chorej Natalii. Można było też odwiedzić stoiska przygotowane przez twórców ludowych, Bank Spółdzielczy w Augustowie, Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Suwałkach, Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Suwałkach, GOPS Sztabinie, KRUS, SANEPID, a nawet podziwiać piękne motocykle, gdyż na nasze dożynki zawitała grupa motocyklistów. Oprawę artystyczną uroczystości stanowiły występy: Orkiestry Dętej z Augustowa, „Sztabiniaków”, oraz zespołów z Lipska: „Cantabile”, „Po Prostu Tak” i grupy ćwiczącej ZUMBĘ. Obchody rolniczego święta zakończyła zabawa taneczna, jak za dawnych czasów w świetlicy wiejskiej, z zespołem DOUBLE M.

Organizatorzy dożynek serdecznie dziękują osobom zaangażowanym w przygotowanie obchodów. Księżom za odprawienie Mszy św. dziękczynnej w intencji rolników. Państwu Annie i Mariuszowi Wyszyńskim za pełnienie funkcji Starostów Dożynek. Gospodyniom za urządzenie bogato zastawionych stoisk kulinarnych. Twórcom regionalnym, przedsiębiorcom i instytucjom za wystawienie swoich produktów.

Dziękują też sponsorom: Bankowi Spółdzielczemu  w Augustowie, Przedsiębiorstwu Handlowo-Usługowemu GRANACCY" PIOTR GRANACKI, Firmie Drwal Julian Mydło, Spółdzielni Mleczarskiej MLEKPOL Grajewo.

Szczególne słowa podziękowania kierują do rolników za codzienny trud i godną postawę mimo wielu trudności i problemów.

                                                Małgorzata Ostrowska

Zapraszamy do obejrzenia galerii