tykocin6 grudnia 2017 roku w naszym województwie po raz pierwszy odbył się konkurs na „Tradycyjny stół wigilijny”. Konkurs zorganizowano w Tykocinie, który słynie ze swej wielokulturowości i otwartości na zróżnicowane tradycje.

W konkursie brały udział koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia. W sumie 33 ekipy z całego Podlasia. Gminę Sztabin reprezentowały 4 stowarzyszenia: Stowarzyszenie Aktywny Sztabin, Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Biebrza, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi  Jastrzębna Druga – Ostrowie oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi  Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego.

Wszyscy przybyli goście zostali powitani w kościele, gdzie wysłuchali koncertu kolęd, podzielili się opłatkiem i złożyli sobie nawzajem życzenia świąteczne. Następnie udaliśmy się do pobliskiego zajazdu, gdzie w dwóch dużych salach, każda z drużyn (na przygotowanych wcześniej stołach) prezentowała przygotowane przez siebie potrawy wigilijne. Komisja oceniała potrawy pod względem smakowym oraz walory estetyczne wigilijnych dań. Każdy z zaproszonych gości mógł skosztować nieznanych i jakże rożnych potraw, z których słynie okręg Podlasia.

Bardzo cieszymy się, że mogliśmy poznać tak różnorodną kuchnię naszego regionu i wziąć udział w tym niecodziennym konkursie. Miał na celu kultywowanie polskich tradycji i obyczajów wigilijnych.

Jolanta Kapla