W okresie ferii zimowych placówki Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie przygotowały szereg zajęć dla dzieci i młodzieży. Na począteku w świetlicy Centrum można było obejrzeć spektakl pt. „Złota Rybka” w wykonaniu aktorów Studia Teatralnego KRAK-ART z Krakowa. W związku z tym, że mamy zimę – zima była tematem prowadzonych warsztatów plastycznych. Dzieci wykonywały śnieżynki z papieru, zimowe obrazki 3D z pianki do golenia i kleju oraz bałwanki z płatków kosmetycznych. Pan Jarek uczył wykonywania witraży szklanych metodą Tiffaniego. Powodzeniem cieszyły się też warsztaty kulinarne. Przyrządzono pizzę i gofry. Samodzielnie wykonane dania okazały się doskonałą przekąską i szybko znikły z talerzy.   Przeprowadzono też zajęcia animacyjno-czytelnicze z wykorzystaniem chusty KLANZA oraz rozgrywki gier planszowych i bilarda. Dzieci zainteresowane szachami mogły poznać reguły tej strategicznej gry, a w najbliższej przyszłości w świetlicy Centrum planowany jest turniej szachowy, na który już teraz serdecznie zapraszamy.

Popularność, jaką cieszy się komputer i Internet, skłonił nas do przeprowadzenia lekcji bibliotecznej pt. „Sieciaki”. Uczestnicy ferii organizowanych w Jaminach poznali zasady bezpieczeństwa oraz zagrożenia, jakie może przynieść korzystanie z Internetu.

W filii w Jastrzębnej Drugiej dużo radości sprawił dzieciom wieczór bajek i baśni. Leżąc wygodnie na materacach, słuchały one legendy „Złota Kaczka” Artura Oppmana oraz baśni Hansa Christiana Andersena. Natomiast z twórczością Astrid Lindgren spotkały się dzieci w bibliotece w Jaminach. Okazją do zwrócenia uwagi na książki tej szwedzkiej autorki była obchodzona w tym roku 15 rocznica jej śmierci.

Atrakcją ferii w filii w Jastrzębnej Drugiej był bez wątpienia kulig zorganizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga – Ostrowie i mieszkańcami. Przejażdżkę saniami zakończono rozpaleniem ogniska i pieczeniem kiełbasek. W tym karnawałowym czasie nie mogło zabraknąć balów. Dzieci miały okazję przebrać się za bohaterów swoich ulubionych bajek i rozkoszować się zabawą z rówieśnikami. Były tańce, zabawy i konkurencje sprawnościowe: taniec z balonem, rzuty papierowymi śnieżkami do celu, malowanie kredą swoich postaci na szarym papierze i bitwa na śnieżki. W świetlicy Centrum motywem przewodnim balu była bajka „Kraina Lodu”. Dzieci wzięły udział w konkurencjach inspirowanych wydarzeniami z tego filmu, wykazując się dobrą znajomością przygód Elsy, Anny, bałwana Olafa, Kristofa i renifera Svena. Były tańce zamrażańce, śnieżna bitwa, budowanie lodowego pałacu i śnieżynkowe tatuaże.

Filię w Jaminach i Jastrzębnej Drugiej odwiedziły Pracownice Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Państwowej Inspekcji Pracy. Ciekawie opowiadały dzieciom o zasadach bezpieczeństwa, a na koniec wręczyły wszystkim uczestnikom drobne upominki przypominające o szeroko pojętym bezpieczeństwie.

Niektóre ze spotkań przeprowadzonych w bibliotekach w Sztabinie i Jaminach realizowane były w ramach programu profilaktycznego pt. „Przyjaciele Zippiego”, finansowanego przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Uczestniczące w nich dzieci ćwiczyły swoje umiejętności komunikacyjne, ułatwiające dobre funkcjonowanie w grupie, nawiązywały przyjaźnie, uczyły pokonywać swoje słabości i nieśmiałość. Integrowały się ze sobą podczas zabaw i warsztatów.

Wszystko co dobre, szybko się kończy - a w szczególności ferie - czas odpoczynku od obowiązków szkolnych. Najważniejsze są miłe wspomnienia, a tych z pewnością uczestnikom naszych spotkań nie zabraknie. Cieszymy się, że młodzi ludzie zechcieli spędzić swój wolny czas w bibliotece między kolorowymi bajkami i książkami. Aczkolwiek dało się zauważyć niechęć do wyjścia z domu i z pewnością uczestników naszych spotkań mogło być więcej. Liczymy na to, że w przyszłości na udział w organizowanych przez nas zajęciach skusi się więcej osób. Przekonają się, jak wiele niesamowitych wrażeń i beztroskiej zabawy one przynoszą. Zabawy, której nie przeżyją, zostając przed telewizorem lub monitorem komputera.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację spotkań – w szczególności Ewie Białous, Żanecie Malesińskiej członkom Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga – Ostrowie oraz rodzicom za dowiezienie swoich pociech na zajęcia, a niejednokrotnie i poświęcenie czasu na wspólną zabawę.