Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i Bibliotek Wojewódzkich adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych.

Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.

Kluby powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia – od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach. Klubami w obrębie jednego województwa opiekuje się koordynator wojewódzki.

23 września 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK. Tematem dyskusji była książka Lilki Krajzel – „Sama nie wiem”.Opowiada o więzach uczuciowych piętnastoletniej bohaterki, eksponując jej życiowe problemy wieku dojrzewania. Książkę czyta się lekko, z przyjemnością i dużą sympatią do bohaterów.

Moje klubowiczki zgodnie stwierdziły, że każda z nastolatek powinna ją przeczytać. Spotkanie zakończyliśmy jak zwykle słodkim poczęstunkiem. Było dyskusyjnie, wesoło i słodko.

Iwona Zawiślak

 

W sobotę, 21 stycznia 2023 r. odbyło się spotkanie się DKK w Sztabinie. Tematem dyskusji była książka Barbary Stenki pt.„ Masło przygodowe”. Jest to powieść o kilku miesiącach z życia dziesięcioletniej Kasi Koniec, która walczy ze szkolnymi oprawcami. Wspiera Elizę - ofiarę przemocy domowej, krzewi wśród rówieśników świadomość ekologiczną i wiedzę o rzadkich, zagrożonych wyginięciem gatunkach. Bohaterka każdego dnia naprawia świat i stara się usunąć z niego zło i niesprawiedliwość. Lektura wywołała w nas dużo pozytywnych emocji, uwrażliwia na ważne takie jak: tolerancja, miłości oraz opieką nad zwierzętami. Polecamy ją młodszym jak i starszym czytelnikom. Cieszymy się, że w omawianych książkach odnajdujemy wiele odpowiedzi na nurtujące młodzież pytania.

Iwona Zawiślak

RIO17 marca 2018 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiana lektura to „Ciocia Jadzia w Rio” - Elizy Piotrowskiej. Klubowiczki po raz kolejny sięgnęły po przygody wesołej cioci, gdyż jest to zabawna i pełna humoru opowieść.

03.03.2018 klubowiczki DKK spotkały się, aby porozmawiać o książce „Nelka i jej prawdziwa przyjaciółka” autorstwa Abby Hanlon. Jest to seria zabawnych opowieści o dziewczynce próbującej pokonać lęk za pomocą swojej wyobraźni. Nela zaczyna chodzić do szkoły, gdzie zaprzyjaźnia się Różą – dziewczynką, która tak jak i nasza bohaterka posiada bujną wyobraźnię. Klubowiczki opowiadały przeczytaną książkę oraz same próbowały zamienić się w Nelkę i naśladować jej zabawne historie.

Centrum również i w tym roku zgłosiło chęć udziału w III Ogólnopolskiej Akcji „Noc Bibliotek”. Placówki, które dołączyły się do promocji czytelnictwa pod hasłem „Czytanie porusza” otrzymały materiały promocyjne. Wśród nich znajdowała się  książka Zofii Staneckiej - „Basia i biblioteka”. Dnia 3 czerwca razem z uczestniczkami Dyskusyjnego Klubu Książki spotkaliśmy się, aby wspólnie porozmawiać o tym, co wolno robić w bibliotece. Dzieci bardzo aktywnie włączyły się w dyskusję i chętnie odpowiadały na pytania na podstawie czytanych fragmentów lektury. Razem stworzyliśmy listę, dlaczego lubią przychodzić do biblioteki. Po żywej dyskusji wszystkim uczestniczkom złożyłam życzenia z okazji „Dnia Dziecka” oraz przygotowałam słodki poczęstunek.

Iwona Zawiślak

14 maja 2016 uczestnicy klubu spotkali się, by porozmawiać o lekturze Kaliny Jerzykowskiej - „Pasażer nie z tej ziemi. Podróż z Kornelem Makuszyńskim”. Książka ta, to biografia Kornela Makuszyńskiego napisana w formie ciekawej opowieści. W trakcie czytania poznajemy wiele szczegółów, dotyczących dzieł tego pisarza. Jest to ciekawa powieść edukacyjna, a w dodatku pełna humoru! Moje klubowiczki z ciekawością przeczytały tę pozycję podsumowując, że wyruszyły w przepiękną podróż, w której sprawdziły swoją wiedzę w twórczości Kornela Makuszyńskiego.

katechizmZbliżający się Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej skłonił Dyskusyjny Klub Książki do przypomnienia wiersza Władysława Bełzy pt. „Kto ty jesteś?” oraz wiadomości na temat polskich symboli narodowych. Dzień flagi obchodzony jest w Polsce 2 maja, a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

23 kwietnia 2016 roku podczas spotkania DKK rozmawialiśmy o książce Jari Makipaa pt. „Klub Detektywów Huragan i zaginione kartki”. Opowiada ona o losach bliźniaków Jesse i Jenni, którzy swoim podstępem i sprytem próbują rozwiązywać różne kryminalne zagadki. Jest to pełna ciepła, poczucia humoru opowieść o przyjaźni i zaufaniu. Świetna dla nastolatków. Uczestnicy byli zainteresowani innymi książkami z tej serii i z pewnością polecą ją innym czytelnikom.

Iwona Zawiślak

12 marca 2016 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK. Omawialiśmy książkę Barbary Kosmowskiej pt. „Puszka”. Książka, choć sporych rozmiarów, tak spodobała się wszystkim, że dyskusji nie było końca. „Puszka” jest bardzo wzruszającą lekturą, która dotyczy problemu odrzucenia, pozornej przyjaźni, braku odpowiedzialności, zakończonej tragicznymi konsekwencjami, a także budowania trwałych więzi międzypokoleniowych. Moje klubowiczki stwierdziły, że jest bliska ich problemom. Uważają, że to odpowiednia lektura na długi, zimowy wieczór. Po omówieniu książki, naszym starym zwyczajem postanowiliśmy wykonać jakąś prace o tematyce zbliżających się świąt. Tworzyliśmy i dekorowaliśmy wielkanocne pisanki. Z życzeniami radosnych świąt Wielkiej Nocy rozstaliśmy się w przyjemnej i miłej atmosferze.

Iwona Zawiślak

20 lutego 2016 roku odbyło się kolejne spotkanie DKK. Omawialiśmy książkę Grzegorza Kasdepke – „Co to znaczy…”. Jest to lektura obowiązkowa większości klubowiczek, dlatego z ciekawością i zainteresowaniem o niej opowiadały. Książka to zbiór zabawnych historyjek o Bartusiu i jego rodzinie, które wszystkim bardzo się podobały i dostarczyły okazji do wspaniałej zabawy. Ośmielone lekturą klubowiczki zdradziły wiele śmiesznych historii z własnego życia podobnych do tych opisanych książce. Po wesołej dyskusji przeszliśmy do dalszego etapu naszego spotkania. Ponieważ klubowiczki są bardzo uzdolnione artystycznie, każde nasze spotkanie kończymy wykonaniem różnych plastycznych pomysłów. Tym razem był to kurczak wielkanocny zrobiony z papieru.

Iwona Zawiślak