„Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel i czerwień,
Czerwień to miłość,
Biel serce czyste,
                                                                Piękne są nasze barwy ojczyste.
Czesław Janczarski „Barwy ojczyste”

Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie wraz z grupami 3, 4 i 5-latków Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Sztabinie w ramach cotygodniowych zajęć „Czytającej Biblioteki”, uczciło zbliżające się Święto Konstytucji 3 Maja. Na to spotkanie wybrałam książkę pt. „Elementarz Patrioty, czyli Kocham Polskę”, która idealnie pasuje na tę okazję oraz jest dobrym punktem wyjścia do rozmów o Polsce i o tym, co to znaczy być Polakiem.

 

Dramat napisany przez ucznia liceum rzadko się zdarza – a u nas, to się przytrafiło. Tym wyjątkowym nastolatkiem, który uznał, że pora przestać tworzyć tylko do szuflady jest Kacper Haraburda z Kamienia. Nie małą rolę w wydaniu książki odegrali też rodzice Kacpra. Chociaż o twórczości syna dowiedzieli się w momencie, kiedy tekst był już gotowy, z zaangażowaniem wspierali go na etapie poszukiwań wydawnictwa, które podjęłoby się druku utworu.

Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie z okazji Święta Kobiet, podjęło działanie promujące badania profilaktyczne, zapobiegające chorobom nowotworowym. O podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem na ten temat zwróciłyśmy się do członkiń Augustowskiego Stowarzyszenia POZYTYWKA – kobiet, które chorowały, nadal chorują, mają członka rodziny chorującego na raka oraz tych, którym profilaktyka chorób nowotworowych jest priorytetem.

 

Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie brało udział w programie pt. „Czytam sobie 10 lat!” skierowanym do nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz bibliotekarzy, oferującym wsparcie dla dzieci stawiających swoje pierwsze kroki na drodze nauki czytania. Organizatorem programu była Grupa CzasDzieci.pl, działająca na zlecenie HarperCollins Polska.

 

„Książkowy niekalendarz” to nowo powstała inicjatywa czytelnicza, przygotowana przez kolektyw Mamy Projekt, przy graficznej współpracy ze Studiem Sarna; przedsięwzięcie jest częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
„Niekalendarz” to propozycja dla wszystkich mieszkańców Gminy Sztabin, którym potrzebna jest mała zachęta do odwiedzin w bibliotece, bodziec do sięgnięcia po książkę, coś, co sprawi, że (na nowo?) odkryją radość z czytania.

 

W piątkowy wieczór (17.02.2023) w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Sztabinie miało miejsce ciekawe wydarzenie literackie. Józef Zenon Budziński zaprezentował swój najnowszy zbiór poetycki „Słyszę słowem”.

 

 

31 stycznia 2023 r. w ramach programu profilaktycznego pt. „Nie błądź we mgle” realizowanego przy wsparciu finansowym Gminnej Komisji d.s. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sztabinie odbył się spektakl teatralny dla dzieci.
Dzieci oglądające przedstawienie były cudowne. Widać było ich zainteresowanie i zaangażowanie - jedno jest pewne - nikt się nie nudził.
Dziękujemy za przybycie.

Galeria

27 stycznia 2023 r. w ramach programu profilaktycznego pt. „Nie błądź we mgle” realizowanego przy wsparciu finansowym Gminnej Komisji d.s. Rozwiazywania Problemów Alkoholowych w Sztabinie odbyła się impreza karnawałowa dla dzieci, która w formie zabawy miała za cel m.in. kształtowanie postaw asertywnych, uświadomienie dzieciom negatywnych skutków spożywania alkoholu i narkotyków oraz spowodowanie, że młodzi ludzie nie będą mieli ochoty sięgnąć po te używki.

 

W sobotę, 21 stycznia 2023 r. odbyło się spotkanie się DKK w Sztabinie. Tematem dyskusji była książka Barbary Stenki pt.„ Masło przygodowe”. Jest to powieść o kilku miesiącach z życia dziesięcioletniej Kasi Koniec, która walczy ze szkolnymi oprawcami. Wspiera Elizę - ofiarę przemocy domowej, krzewi wśród rówieśników świadomość ekologiczną i wiedzę o rzadkich, zagrożonych wyginięciem gatunkach. Bohaterka każdego dnia naprawia świat i stara się usunąć z niego zło i niesprawiedliwość. Lektura wywołała w nas dużo pozytywnych emocji, uwrażliwia na ważne takie jak: tolerancja, miłości oraz opieką nad zwierzętami. Polecamy ją młodszym jak i starszym czytelnikom. Cieszymy się, że w omawianych książkach odnajdujemy wiele odpowiedzi na nurtujące młodzież pytania.

Iwona Zawiślak

ferie23 1

Tegoroczne hasło Orszaku Trzech Króli brzmiało: „Niechaj prowadzi nas Gwiazda!”. Miało ono przypomnieć nam o Gwieździe Betlejemskiej, która była przewodniczką Mędrców wędrujących do Betlejem w poszukiwaniu Nowonarodzonego Króla. To oni po przybyciu do Jerozolimy zapytali: „Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy, bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon.”
Gwiazda, którą ujrzeli Mędrcy była, więc powodem rozpoczęcia wędrówki i wyraźnym znakiem, że zbliża się czas narodzenia Zbawiciela. W tamtych czasach bowiem pojawienie się gwiazdy, zwiastowało narodziny kogoś ważnego.

 

Firma kosmetyczna AVON jest bardzo dobrze znana, głównie przez kobiety, które bardzo często korzystają z jej bogatej oferty. 29 listopada konsultantki firmy przyjechały na spotkanie, aby udzielić porady jak należy dbać o cerę, dobrać krem do cery i wieku oraz jak zrobić makijaż.

Panie przybyłe na spotkanie otrzymały próbki kosmetyków (oczywiście gratis).

Galeria

 

24 listopada 2022 r. odbyła się zabawa andrzejkową dla dzieci. Imprezę poprowadziła animatorka Iza Gwiazdowska. Współna zabawa sprawiła dzieciom dużo radości. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Za grosz świętości

24 listopada w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Sztabinie odbyło się spotkanie z Erazmem Stefanowskim – poetą, prozaikiem, krytykiem literackim, eseistą, a także wieloletnim felietonistą miesięcznika „Nasz Sztabiński Dom”. Autor opowiedział o swym najnowszym tomiku poetyckim pt. „Za grosz świętości”, wydanym w 2022 r. przez Fundację „Słowo i obraz”. Obecna na spotkaniu prezes Fundacji zachęciła do głębszych rozważań i wsłuchania się w poezję p. Erazma.

Narodowe Święto Niepodległości, to dzień oddania hołdu walczącym za naszą wolność oraz okazja do zaprezentowania patriotycznej postawy. Od 16 lat, w listopadzie spotykamy się, aby wysłuchać patriotycznych pieśni i wierszy, podczas organizowanego przez Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie, w formie konkursu, Przeglądu Poezji i Pieśni Patriotycznej.

 

II Zaduszkowy Wieczór Wspomnień już za nami. Spotkanie poprowadzili - Krystyna Gudel i Józef Zenon Budziński. Wspominaliśmy zasłużonych dla kultury polskiej artystów, jak też bliskich naszemu sercu. Szczególny klimat spotkaniu nadała poezja naszych honorowych gości oraz występ Natalki Pastewskiej, która przepięknie zaśpiewała piosenkę z repertuaru Marka Grechuty. Basia Łapszys zaprezentowała napisane przez siebie wzruszające wspomnienia i wiersze.

Centrum Biblioteczno-Kulturalne wzięło udział w akcji „Bajki dla dzieci w języku ukraińskim dla bibliotek”, będącej częścią projektu "Ukraińcy w bibliotece", której organizatorem jest Good Books. W ramach akcji otrzymaliśmy dla naszych czytelników zestaw książek w języku ukraińskim.

Zapraszamy do wypożyczania zakupionych nowości wydawniczych

 "Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025"

 Od października ruszamy z nową edycją programu "Mała książka - wielki człowiek" to projekt realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowany do najmłodszych użytkowników bibliotek.
Wizyty w bibliotece uczą dziecko samodzielności, podejmowania własnych wyborów i odpowiedzialności za wypożyczoną książkę.

 21 sierpnia 2022 roku, przy sprzyjającej pogodzie, odbyły się Dożynki Gminne w Sztabinie. Po ciężkiej pracy, jak tradycja nakazuje, zgromadziliśmy się, aby świętować szczęśliwe zakończenie żniw. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w sztabińskim kościele, podczas której dziękowaliśmy Bogu za zebrane plony. Po jej zakończeniu orszak dożynkowy, prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Jasionówki, udał się na boisko szkolne, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

Spośród żyjących na całym świecie koni zimnokrwistych wyodrębniło się wiele ras, ale żadna z nich nie jest tak znana i ceniona jak arden. Zwierzęta tej rasy mogą osiągnąć wagę nawet około 1000 kilogramów. Wysokość w kłębie wynosi od 150 do 160 centymetrów. Konie ardeńskie mają mocne, chociaż dosyć krótkie nogi. Charakteryzują się wyjątkowo grubym kośćcem i gęstą obfitą grzywą. Przy ich kopytach znajdują się także ozdobne szczotki pęcinowe. Ardeny są niezwykle łagodne i przyjazne w stosunku do człowieka. Doskonale sprawdzają się w gospodarstwie. Posłusznie i chętnie wykonują powierzone im zadania. Nie bywają ani krnąbrne, ani uparte. Jeśli są dobrze traktowane, mocno przywiązują się do swojego opiekuna.

 

22 czerwca, na plaży w Sztabinie, odbył się mini festyn związany ze świętowaniem najkrótszej nocy w roku – Nocy Świętojańskiej. Miało miejsce szukanie kwiatu paproci, konkurs na najładniejszy wianek, puszczanie wianków na rzekę, zabawy dla dzieci i ognisko.

 

Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie zakończyło realizację projektu: "Sieć na kulturę w podregionie suwalskim".

W ramach projektu otrzymało nieodpłatnie 3 laptopy Gateway oraz 3 tablety Lenovo o wartości 10.974 zł.
Warunkiem otrzymania sprzętu był udział w tygodniowym szkoleniu pracowników Centrum, a następnie zorganizowanie szkoleń dla dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat w zakresie jednej z wybranych ścieżek tematycznych. Centrum zrealizowało szkolenia z zakresu „Projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych” oraz „Dziennikarstwo online”. W projekcie uczestniczyło 20 osób, które pracowały w trzech grupach. Bardzo się cieszymy, że wysiłek nasz i młodzieży biorącej udział w projekcie zaprocentował tak cenną nagrodą.

Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (działanie 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”).

Galeria

 

Cóż powiedzieć – kolejny Dzień Mamy za nami. Pomimo deszczu, na który wszyscy czekaliśmy z utęsknieniem, goście, a więc i same Mamy, przybyli na spotkanie zorganizowane przez Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie związane z Dniem Wszystkich Mam w dość dużej grupie i to zróżnicowanej stażem…

Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale jeżeli śpiewają przedszkolaki zawsze ma to niepowtarzalny urok i chce się słuchać tego śpiewu bez końca. Przekonaliśmy się o tym podczas konkursu piosenki, który odbył się 15 maja 2022 roku. Wzięło w nim udział 10 uczestników ze szkół w Krasnymborze i Sztabinie.