Wykaz placówek udzielających wsparcie psychologiczne osóbom poddanym izolacji z powodu COVID-19, nadzorowi epidemiologicznemu i kwarantanie

XVII Ogólnobrazopolski Tydzień Bibliotek

08.05– 15.05.2020 r.

„Zasmakuj w bibliotece”

W dniach 8-15 maja obchodziliśmy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa. Tegoroczny Tydzień Bibliotek odbywał się pod hasłem: „Zasmakuj w bibliotece”, które zachęcało do tego, aby książką się delektować, smakować słowa. Każdy z czytelników, jeśli tylko chce, znajdzie dla siebie łakomy, literacki kąsek. Delektując się literaturą ukrytą w słowie jesteśmy siłą i mądrością.

15 lutego 2020 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sztabinie zorganizowano spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki połączone z obchodami Dnia św. Walentego, czyli Walentynek. Spotkanie rozpoczęliśmy dyskusją o książce pt. „Mam prawo” Grzegorza Kasdepke. Poznaliśmy dokładne znaczenie słów takich jak: prawo, godność, obywatelstwo, tolerancja. Ponieważ książki tego autora cieszą się dużym zainteresowaniem wśród moich klubowiczek, każda z nich była zadowolona z omawianej lektury.

 Zadanie „W Ludowym Rytmie” mające na celu utworzenie dziecięcego zespołu tańca ludowego oraz Przeglądu Zespołów Ludowych w celu wzmocnienia roli dziedzictwa kulturowego regionu realizowane w ramach projektu grantowego pt. „Zachowanie dziedzictwa lokalnego obszaru Lokalnej Grupy Działania Fundusz Biebrzański” współfinansowane środków Unii Europejskiej w ramach działania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność PROW na lata 2014-2020

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszaru Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie”

„Cuda , cuda ogłaszają”

Orszak Trzech Króli 2020

6 stycznia obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego, znane również Świętem Trzech Króli. Tego dnia przygotowywane są w Polsce i na świecie, jasełka nazwane Orszakiem Trzech Króli. Tegoroczne hasło orszaku brzmiało „Cuda, cuda ogłaszają”. Pochodzi ono z utworu „Dzisiaj w Betlejem” - jednej z najczęściej śpiewanych polskich kolęd. Tegoroczny orszak przemaszerował ulicami w ponad 872 miejscowościach. Scenariusz tej jednej z największych imprez oparty był na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej szopie prawdziwego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu.

„Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia? 
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie? 
Dlaczego śpiewamy kolędy? 
Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa. 
Dlatego, żeby podawać sobie ręce. 
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie. 
Dlatego, żeby sobie przebaczać.”

                                                           Ks. Jan Twardowski

            Od wieków śpiew był jedną z najbardziej integrujących czynności. Śpiewano podczas pracy i przy wypoczynku, śpiewem modlił się lud zgromadzony w kościele, czy też w domu. Radość i cudowną nowinę z Bożego Narodzenia wspaniale przekazują kolędy – nie tylko poprzez swoją treść, ale i formę. Wiernie opisują historię biblijną o Narodzeniu Zbawiciela, a także uczą największych wartości. Polskie kolędy i pastorałki, to okazja do wspólnego śpiewania w gronie najbliższych, a przede wszystkim kultywowanie polskiej tradycji.

          

     20 grudnia 2019 roku w świetlicy Centrum w Sztabinie odbyło się podsumowanie konkursu bożonarodzeniowego, który od lat cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy. W tym roku zgłoszono 28 prac. Wszystkie ozdoby, zarówno te małe, jak i duże, przygotowane przez dzieci czy dorosłych, były bardzo piękne i zachwycały swym wyglądem. Ogromną oryginalnością i inwencją twórczą wyróżniał się stroik wykonany z patyczków i szyszek Grzegorza Łapszysa. Nie mniej wyjątkowa była też praca Łukasza Filipowicza przedstawiająca „naradę Mikołajów”. Pozostałym autorom również nie brakowało pomysłów. Można było podziwiać wykonane z ogromną starannością ozdoby z drewna, papieru, wstążki, makaronu lub zrobione szydełkiem.

 

29 listopada 2019 r. w świetlicy Centrum odbyły się andrzejki dla dzieci.Imprezę prowadziły wróżki ze Studia Zabaw Wesołkowo z Suchowoli. Przybyłe w kolorowych przebraniach dzieci brały udział w konkurencjach i wróżbach i zabawach. Wszyscy chętnie uczestniczyli w zabawie, czego dowodził ich entuzjazm i radość podczas imprezy.

Podczas listopadowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy książkę pt „Droga na górę” – Marianne Dubuc. Rozmawialiśmy o tym, co w życiu najważniejsze: miłości, przyjaźni, wzajemnej trosce. Po wzruszającej tematyce książki, klubowiczki z zapałem zabrały się za tworzenie okolicznościowych kartek świątecznych, bałwanków i bombek. Powstały ciekawe i samodzielnie wykonane prace.

Iwona Zawiślak

Zapraszamy do obejrzenia galerii

Przypominamy o trwającej ogólnopolskiej kampanii „MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK”. W tym roku w akcji mogą wziąć udział dzieci w wieku 3-6 lat (roczniki 2013-2016).

W akcji uczestniczą wszystkie placówki Centrum. Czekamy!

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami akcji opisanymi w liście do rodziców przesłanym przez Instytut Książki.

„Święta miłości kochanej ojczyzny”

Dzieje naszej ojczyzny są mocno naznaczone krwią, lękiem przed wrogiem i wojną. Naród nie poddał się nawet wówczas, kiedy w 1795 roku Polska zniknęła z mapy świata, rozdzielona pomiędzy trzech zaborców: Rosję, Prusy i Austrię. Skrępowani niewolą, prześladowani i niejednokrotnie skazani na tułaczkę Polacy, nigdy nie tracili ducha walki. W sercach mieli mocno zakorzenioną miłość do rodzinnego kraju wierzyli, że ojczyzna odzyska niepodległość. A czym jest „ojczyzna”? Myślę, że na to pytanie wyczerpującą odpowiedź daje przypomniany podczas Mszy św., odprawionej 11 listopada przez ks. Krzysztofa Bronakowskiego, wiersz Marii Konopnickiej „Ojczyzna”.

      W piątkowy wieczór, 8 listopada przy tlącej się lampie i blasku świec w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Sztabinie odbyło się spotkanie autorskie z Erazmem Stefanowskim – poetą, prozaikiem, felietonistą, eseistą, korespondentem miesięcznika „Nasz Sztabiński Dom”. W dorobku poety znajdują się zbiory opowiadań „Nie wiary godne” (2014) oraz tomów poetyckich: „Zaprawione mirrą” (2006) i „Oskarżony Jezus Ch.” (2018), za który autor otrzymał nagrodę Burmistrza Miasta Augustowa (2019). Spotkanie było promocją nowego tomu poezji pt. „Lipcowe anioły”, który jest hołdem oddanym ofiarom Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku. Autor uzupełniając się wzajemnie z wydawcą - Janiną Osewską, w sposób niesamowicie wymowny przekazał potrzebę mówienia o Obławie Augustowskiej. Nawiązywał do utworów Grzegorza Kucharzewskiego, którego twórczość również nie pozwala zapomnieć o wydarzeniach z 1945 roku.

Po wakacyjnej przerwie dnia 19 października 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK. Tematem dyskusji była książka Nadin Joanny – „As wywiadu i reszta świata”. Opowiada o chłopcu, który nie może pogodzić się z rozwodem swoich rodziców. Wymyśla nowe intrygi przeciwko partnerowi mamy, pomimo tego, iż jest on mu bardzo życzliwy. Ciągle żyje marzeniami. Chce zamieszkać z tatą, którego uważa za asa wywiadu i szpiegować razem z nim. Książkę czyta się lekko, z przyjemnością i dużą sympatią do bohaterów. Moje klubowiczki uwielbiają słodkości, tak więc zakończyliśmy pysznym poczęstunkiem, które same wykonały. Było dyskusyjnie, wesoło i słodko.

Iwona Zawiślak

Zapraszamy do obejrzenia galerii

      

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja pn.  „Jarmark Brzostowskiego” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
 w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji  w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego PROW na lata 2014 - 2020

 

Ziemia sztabińska związana jest z Karolem Hrabią Brzostowskim, jednym z bardziej znaczących reformatorów społeczno-gospodarczych, działających na ziemiach polskich w pierwszej połowie XIX wieku. Niewątpliwie postać ta to wzór dla ludzi pragnących zmieniać rzeczywistość na lepsze. Jego osiągnięcia gospodarczo-techniczne oraz społeczno-oświatowe zasługują na popularyzowanie także w czasach współczesnych. Dlatego w 1979 roku powstało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego. Celem statutowym tego stowarzyszenia jest rozwijanie postępowych tradycji życia kulturalnego, społeczno-gospodarczego ziemi sztabińskiej oraz zapewnienie regionowi znaczącego miejsca w życiu województwa i kraju. Założone cele Towarzystwo realizuje poprzez zaangażowanie w ochronę i zachowanie zabytków kultury, pamiątek regionalnych, podejmowanie inicjatyw, ożywiających aktywność społeczną oraz poznawanie działalności Karola Brzostowskiego. Przypominana jest bogata historia tych ziem, popularyzowany region o wysokich walorach środowiska przyrodniczego.
Główne cele Towarzystwa są osiągane dzięki środkom pozyskanym w ramach konkursów ogłaszanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego lub funduszom unijnym.
W 2018 roku stowarzyszenie otrzymało środki z Unii Europejskiej na operację pn. „Jarmark Brzostowskiego” w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego PROW na lata 2014-2020. „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Piknik ekologiczny

11 sierpnia na boisku szkolnym w Sztabinie odbył się Piknik Ekologiczny. Była to pierwsza tego typu impreza organizowana przez Centrum Biblioteczno- Kulturalne. Wystawiono stoiska eksperckie, na których znajdowały się przeróżne działy dotyczące ekologicznego trybu życia. Między innymi solarna pracownia edukacji ekologicznej, rowerowe kino bez prądu, czysta energia, cuda z recyklingu, koło fortuny, matka natura, gra eko- puzzle XXl, gra planszowa XXL, eko- bramka do gry w piłkę. Podczas warsztatów uczestnicy mogli wykonać ekologiczną biżuterię, czy też eko-ozdoby do domu. Dowiedzieli się, że prąd można wyprodukować siłą własnych mięśni oraz że dzięki promieniom słonecznym możemy na przykład doładować telefon komórkowy. Chętni uczestnicy korzystali z ciekawych i niecodziennych doświadczeń. Można było spędzić czas rodzinnie, edukacyjnie i rekreacyjne….

28 lipca 2019r. na boisku w Sztabinie odbył się szósty już Festyn Rodzinny zorganizowany przez Centrum Biblioteczno-Kulturalne oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Sztabinie. Impreza wpisała się w program „Wspierania Rodziny” realizowany przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Festyn miał na celu integrację społeczeństwa, rozwijanie i wzmacnianie więzi rodzinnych, a przede wszystkim czas spędzony wspólnie z dzieckiem, rodziną.

Słowa św. Augustyna iż „życie rodziców jest księgą, którą czytują dzieci” wskazują, jak bardzo jesteśmy wzorem do naśladowania, drogowskazem naszym dzieciom. To rodzina jest najważniejszym środowiskiem wychowawczym dziecka. W zabieganych czasach, w pogoni za pracą nie poświęcamy wystarczającej ilości czasu na „bycie” rodzicem, dlatego też każda forma spędzenia czasu z naszą pociechą jest najwartościowszym prezentem, jaki można mu podarować. Sprzyjają ku temu wszystkie imprezy organizowane na rzecz promocji rodziny. Zorganizowany festyn był tego nieodzownym przykładem.

„Stary lud onegdaj żył
Sławił swe bogi, naturę czcił
   Święta woda skrywa od lat
     Przodków wspomnienie i duchów ślad….”

22.06.2019 roku wzorem lat ubiegłych, Centrum Biblioteczno-Kulturalne zorganizowało, na plaży w Sztabinie „Noc Świętojańską” dla dzieci. Przybyli uczestnicy mogli spróbować swoich zdolności w wiciu wianków, odnaleźć kwiat paproci, skorzystać z malowania buziek , a także wziąć udział w bitwie kolorów. Odbyły się również zabawy dowolne, zakończone wspólnym ogniskiem z kiełbaskami. Wszystko to w rytmie muzyki, niesionej, wraz z wiankami, rzecznym, biebrzańskim nurtem… Najlepszą frajdą okazała się oczywiście bitwa kolorów, podczas której dzieci „zamieniły się” w tęczowe słoneczka. Serdecznie dziękujemy dzieciom i ich opiekunom za tak aktywny udział w imprezie. Cieszymy się, że zwyczaj obchodzenia tego święta jest coraz bardziej popularny i korzysta z niego coraz więcej chętnych. A czy życzenia pomyślane przez dzieci przy rzucaniu wianków spełnią się, dowiemy się już w przyszłym roku…

                                                                                                                      Urszula Bugieda

Nasza biblioteka wraz z grupą sześciolatków z oddziału przedszkolnego w Sztabinie uczestniczyła w projekcie pt. „Nasza mała biblioteka”. Na podstawie przeczytanej książki „Jajko czy kura” dzieci wykonały makietę farmy, którą zgłosiliśmy do konkursu „Bajkowa farma Kurczakowskiego”. Praca naszych przedszkolaków otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy!!!!!!!

23 maja 2019 r. bibliotekę publiczną w Sztabinie odwiedził Wiesław Drabik – autor wierszowanych bajeczek dla dzieci. Na spotkanie z pisarzem przybyli uczniowie klas drugiej i trzeciej ze Szkoły Podstawowej w Sztabinie. Jeden z najpopularniejszych autorów literatury dziecięcej w Polsce ciekawie i zabawnie opowiadał o swoich książkach. Przygodę z pisarstwem rozpoczął dzięki córce, która jego wiersz zaprezentowała w szkole. Rymowanka spodobała się i w krótce otrzymał propozycję napisania utworów dotyczących różnych wydarzeń przypadających w ciągu roku. Od 1995 r. stworzył ich ponad 200.

 "Gdzie słyszysz śpiew – tam wchodź. Tam dobre serca mają. Źli ludzie – wierzaj mi – Ci nigdy nie śpiewają." - tak głosił Johann Wolfgang von Goethe. Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie, kierując się tą często przywoływaną sentencją 12 maja 2019 roku zorganizowało „Popołudnie talentów”. Program imprezy zawierał prezentację umiejętności artystycznych dzieci w wieku przedszkolnym i starszych. Rozpoczęliśmy konkursem piosenek przedszkolaka pod nazwą „Dziecięce przeboje”.

3 Maja w całej Polsce obchodzone było Święto Konstytucji. Minęło dokładnie 228 lat, odkąd Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii, jako pierwsza w Europie i druga na świecie. Również w Sztabinie świętowano rocznicę tego wydarzenia. Po Mszy Świętej przed Pomnikiem Odzyskania Niepodległości, zebrali się przedstawiciele gminnych i powiatowych władz samorządowych, kościelnych, OSP, instytucji, organizacji pozarządowych, harcerze i mieszkańcy. Odśpiewano Hymn Państwowy i złożono wiązanki kwiatów.

                Organizatorzy dziękują wszystkim biorącym udział w tej upamiętniającej ważne wydarzenie z historii Polski uroczystości.

            

Konkurs na ozdoby wielkanocne ma w naszej gminie bogatą historię, gdyż organizowany jest od roku 2002, początkowo przez Gminny Ośrodek Kultury w Sztabinie, a od czterech lat przez Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie. Wystawa pokonkursowa budzi co roku żywe zainteresowanie, gdyż można podziwiać piękne, oryginalne prace, podpatrzeć nowe techniki naszych młodych i dorosłych artystów. W bieżącym roku na konkurs wpłynęło 31 prac (10 w grupie wiekowej do lat 12-u i 21 w grupie wiekowej – dorośli.

          

 „Nasza Mała Biblioteka” to autorski projekt edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku 6-9 lat, który opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami, a także rodzicami. Autorem jest słoweńskie wydawnictwo KUD Sodobnost International, które od sześciu lat z powodzeniem realizuje ten projekt w szkołach na Słowenii. KUD Sodobnost International postanowiło rozwinąć swoje przedsięwzięcie, zapraszając do współpracy wydawców z innych krajów. Polskim współrealizatorem projektu zostało wydawnictwo specjalizujące się w książkach dla dzieci i młodzieży Agencja Edytorska EZOP.

„To myśli

Dyktują

Wiersze

Które jak fale

Spływają

Na plażę

Papieru”

                                                 Zenon Józef Budzyński

29 marca b.r. w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Sztabinie odbyło się spotkanie autorskie z niezwykłym poetą, eseistą Józefem Zenonem Budzińskim - autorem znanych utworów literackich pisanych subtelnym słowem. Debiutował w latach osiemdziesiątych w "Słowie Powszechnym", publikował w antologiach, prasie regionalnej, kolejowej i ogólnopolskiej. Laureat wielu konkursów poetyckich. Z zamiłowania bibliofil i bibliotekarz, wielbiciel malarstwa, rzeźby, sztuki regionalnej, ale także spotkań z ciekawymi ludźmi.

1 marca b.r. w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Sztabinie odbył się pokaz filatelistyczny. Filateliści to ludzie, którzy zbierają wszelkie znaczki pocztowe, koperty i kartki z wydrukowanym znaczkiem, telegramy, projekty znaczków, ich próby i wzory. Swój bogaty zbiór zaprezentował były długoletni wójt gminy Sztabin Tadeusz Drągiewicz, który od wielu lat zajmuje się ich kolekcjonowaniem. Z wielką pasją opowiadał, na czym polega zapomniane przez młode pokolenie hobby. Przygotował prezentację multimedialną, za pomocą której omawiał najciekawsze i najbardziej wartościowe okazy.

16.02.2019 r. spotkałam się ze swoimi klubowiczkami DKK, aby omówić książkę „Tajemnica pożarów”. Jest to kolejny tom z cyklu „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, opisujący przygody tytułowych bohaterów. Prosty język, kolorowe i zabawne ilustracje sprawiają, że książkę czyta się z dużym zainteresowaniem. Omawiając przygody naszych detektywów, dziewczyny przypomniały również podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące w przypadku wybuchu pożaru.

Babcia i Dziadek to wyjątkowe osoby w życiu każdego człowieka. To oni opowiadają rodzinne historie, przekazują domowe tradycje i wzmacniają więzi rodzinne. Poprzez swoje życiowe doświadczenie i cierpliwość od pokoleń są niezastąpieni, chociaż niejednokrotnie zbytnio pobłażają wnukom. Babcia kojarzy się też z pysznymi wyrobami kulinarnymi i zapewne stąd wziął się pomysł Ełckiego Centrum Kultury na organizację „Święta Babcinego Pampucha”.

„Odnowi oblicze ziemi"

Ulicami Sztabina w Święto Objawienia Pańskiego 6.01.2019 r. przeszedł już po raz trzeci Orszak Trzech Króli, któremu przyświecało hasło „Odnowi oblicze ziemi”. Nawiązywało ono do 40 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża oraz jego I wizyty do Polski w 1979 roku. Treść hasła zachęcała nas do głębokiej refleksji nad słowami św. Jana Pawła II - budowania lepszego świata oraz osobistej wewnętrznej przemiany.

Święta Rodzina, Trzej Królowie ze swoimi wojskami i dwórkami, papież, grupa aniołków i pasterzy oraz liczne grono mieszkańców naszej gminy wyruszyli w drogę, aby zanieść do Stajenki nasze pragnienia odnowy oblicza Ziemi oraz serca każdego z nas.

 Zakończyła się pilotażowa edycja kampanii społecznej „Mała Książka wielki człowiek”, realizowana przez Instytut Książki w ramach promocji czytelnictwa wśród trzylatków. Miała ona zachęcić rodziców do częstego odwiedzania biblioteki i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem. Udział w projekcie wzięło 3 tysiące bibliotek w całej Polsce. Pośród nich znalazło się Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie. Wyprawki czytelnicze, w których znalazły się: książka „Pierwsze wiersze dla..., czyli zbiór wierszy autorstwa wybitnych polskich poetów, pięknie zilustrowany przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka, która przypomina o korzyściach wynikających z czytania oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu – imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

 

W niedzielne popołudnie 30 grudnia 2018 roku w świetlicy Centrum rozbrzmiewały kolędy i pastorałki w wykonaniu uczniów kursów muzykowania na gitarze, keyboardzie oraz zespołu KAPRYS. Koncert przyciągnął dużą publiczność, która wraz z wykonawcami stworzyła pełną życzliwości atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Zapraszamy do obejrzenia galerii

8 grudnia 2018 r. spotkałam się z klubowiczkami DKK w Sztabinie aby omówić książkę Ludwika Janiona – „Adaś i Słoń”. Opowiada ona o małym chłopcu Adasiu i jego pluszowym słoniu. Dziewczyny zgodnie stwierdziły, że przygody chłopca oraz jego przyjaciela są bardzo zabawne i polecą ją do przeczytania swoim koleżankom i kolegom. Po dyskusji przystąpiliśmy do warsztatów plastycznych. W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia ozdabialiśmy choinki ze styropianowego stożka. Uczestnicy wykazali się pomysłowością i oryginalnością. Powstały przepiękne choineczki, na świąteczną dekorację domu.

I. Zawiślak

Zapraszamy do obejrzenia galerii

Pozostałe spotkania i imprezy zgodnie z bieżącymi ogłoszeniami

Jesienne długie wieczory ponownie skłaniają nas do organizowania rodzinnych warsztatów plastycznych. 27 listopada 2018 r. zgodnie z zaplanowanym harmonogramem do programu „Przyjaciele Zippiego” realizowanego w ramach kampanii Postaw na Rodzinę odbyły się warsztatów podczas, których wykonywaliśmy pocztówki świąteczne.

24 listopada 2018 r. w Bibliotece Publicznej w Sztabinie obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Na spotkanie dzieci przyniosły swoje ukochane pluszaki. Imprezę rozpoczęliśmy od przybliżenia historii maskotki, a następnie każde dziecko przedstawiło swojego ulubieńca i opowiedziało o nim krótką historię.

 

23 listopada 2018 r. w świetlicy Centrum odbyła się zabawa andrzejkowa dla dzieci. W programie oprócz wspólnej zabawy prowadzonej przez „Wróżkę Żanetę” były wróżby przygotowane przez Iwonę i Sylwię oraz przerwa na mały poczęstunek. Dzieci świetnie się bawiły, czego dowodzi ich entuzjazm i radość podczas imprezy. Nie zabrakło również rozmaitych przebrań.

Zapraszamy do obejrzenia galerii

aaa 11 listopada 2018 roku w tym szczególnym Dniu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie zorganizowało XII Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej pod hasłem „To nasze miejsce, to nasz kraj”. Przegląd odbył się w formie konkursu, a uczestnicy oceniani byli w dwóch kategoriach wiekowych /kategoria I – kl. IV – VI, kategoria II – kl. VII, VIII i gimnazjum/.

            11 listopada w dniu Narodowego Święta Niepodległości – społeczność bardzo licznie uczestniczyła w uroczystej Mszy Świętej, której rangę podkreślały poczty sztandarowe wystawione przez Szkołę Podstawową w Sztabinie i miejscową jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej. Na znak jedności i więzi społecznej harcerze rozdali okolicznościowe kotyliony. Celebrujący Mszę św. ksiądz Krzysztof Bronakowski w wymownej homilii przypomniał o żarliwym patriotyzmie naszych przodków, roli literatury i sztuki. Przekonywał też, że wielkie rzeczy rodzą się z małych czynów, więc każdy z nas może służyć Ojczyźnie swoimi zdolnościami.