Jaminy 21, 16-310 Sztabin
tel. 87 641 30 24
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Starszy bibliotekarz – Sylwia Łazarska

 W czasie tegorocznych ferii zimowych w Filii Bibliotecznej w Jaminach odbył się spektakl teatralny w wykonaniu aktorek Teatru Maska z Krakowa. Oprócz tego uczestnicy ferii wykonywali zimowe prace plastyczne, jak np. portret bałwana czy zimowy pejzaż oraz wykonali dwa mini eksperymenty naukowe: burza śnieżna w słoiku oraz padający śnieg. Ostatnie spotkanie w czasie tegorocznych ferii poświęcone było grom planszowym, przy których było dużo śmiechu i radości.

Galeria

W czasie ferii zimowych w bibliotece w Jaminach odbyły się warsztaty kulinarne, na których dzieci i młodzież wykonywała i piekła pizzę z ulubionymi, przyniesionymi przez siebie dodatkami. Na kolejnym spotkaniu uczestnicy w ramach warsztatów plastycznych wykonywali przy pomocy płatków kosmetycznych, pasty do zębów i suchych pasteli obrazki o tematyce zimowej.  A  na zakończenie ferii odbył się bal karnawałowy, na którym oprócz tańców były też zabawy z użyciem uwielbianej przez dzieci chusty i tunelu animacyjnego.

Sylwia Łazarska

galeria

 

Tegoroczne ferie zimowe w Filii Bibliotecznej w Jaminach odbyły się pod różnego typu aktywnościami. Każdy dzień zapewniał szereg niesamowitych atrakcji. Odbyły się min. warsztaty plastyczne, na których wykonywaliśmy laurki z okazji Dnia Babci i Dziadka, prace o tematyce zimowej, karnawałowe maski. Ponadto zorganizowaliśmy Dyskusyjny Klub Książki, ekranizację filmów dla dzieci oraz warsztaty kucharskie, na których wykonywaliśmy pizzę. Wielkim powodzeniem cieszyły się gry planszowe oraz zabawy integracyjne z chustą Klanza.

 

19 grudnia 2019 roku Filii Bibliotecznej w Jaminach odbyły się warsztaty piernikowania. Uczestnicy samodzielnie przygotowali ciasto, wycieli kształty, upiekli i pięknie ozdobili swoje pierniczki, których zapach przyciągał przechodzących obok biblioteki czytelników. Gwiazdki, aniołki, choinki czy serduszka, to tylko niektóre kształty pierniczków, jakie wyszły spod małych rączek. Jak na piernikowanie przystało było bardzo słodko, pachnąco i świątecznie. Tego popołudnia każdy z uczestników wrócił do domu z własnoręcznie wykonanymi ozdobami oraz z pełnym brzuchem.

U. Bugieda

Zapraszamy do obejrzenia galerii

„Miś pluszowy,
miś kudłaty,
biały, czarny
lub łaciaty.
Wszystkie misie
my kochamy,
bo ich święto dzisiaj mamy.”


25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. W naszej bibliotece także obchodziliśmy jego święto. Przypomnieliśmy historię jego powstania, czytaliśmy misiowe wierszyki, opowiadaliśmy za co kochamy swoje przytulanki. Rozwiązywaliśmy zagadki, a także słuchaliśmy piosenek o pluszowych misiach. Podczas urodzin dzieci dostały dyplomy, ponieważ aktywnie uczestniczyły w kampanii „Mała książka, wielki człowiek”. Podobnie jak w zeszłym roku, przygotowaliśmy misiowi mały torcik. Odśpiewaliśmy jubilatowi głośne sto i więcej lat, życząc mu, aby zawsze kochały go wszystkie dzieci.

U. Bugieda

Zapraszamy do obejrzenia galerii

 

03.04.2019 r. w bibliotece w Jaminach odbyło się comiesięczne spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawialiśmy pozycję Kaliny Jerzykowskiej pt. ,,Ciocia Rose i złote żołędzie”. Spotkanie prowadziła Dominika Żarska - uczennica klasy V. Książka opowiada m.in. o zagubionych klejnotach, prowincjonalnym muzeum pełnym skarbów, tajemniczych zaciekach na suficie, szkatułce zmarłego przed laty hrabiego Wyrwidębskiego oraz kamiennym grobowcu w kształcie piramidy. Grupa dzieci musi odnaleźć zaginione przez laty złote żołędzie - biżuterię słynnej cioci Rose. Książka jest świetną lekturą dla dzieci od 10-15 lat i mimo, że ma około 200 stron czyta się ją z ciekawością i zafascynowaniem. Polecam ją każdemu czytelnikowi.

Anna Szmygiel

 

5 lutego w prawie 100 krajach na całym świecie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Jego celem jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, a także zaznajomienie rodziców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online. W związku z tym w filii bibliotecznej odbyła się lekcja biblioteczna dotycząca tego problemu, podczas której uczestnicy zagrali w interaktywną grę decyzyjną pt. „Rufus w opałach”. Zadanie polegało na przejściu gry na dwa sposoby. W pierwszej rundzie klikali pozytywne reakcje Rufusa (zachowania bezpieczne, które nie prowokują kłopotów) i obserwowali skutki. Natomiast w drugiej klikali w nieprawidłowe reakcje Rufusa i również obserwowali skutki. Następnie sformułowali wnioski na temat, czy i dlaczego korzystne są zachowania zgodnie z rozsądkiem i wiedzą o bezpiecznych relacjach w Sieci. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się o zagrożeniach dla młodych użytkowników nowoczesnych technologii, oraz uświadomili sobie jak racjonalnie z nich korzystać.

U. Bugieda

Od kilku lat w Filii Bibliotecznej w Jaminach, ferie zimowe odbywają się pod wszelkiego rodzaju aktywnościami. W tym roku na czas zimowego wypoczynku zaplanowałam: warsztaty plastyczne, na których wykonywaliśmy prezent dla babci i dziadka, szereg zabaw integracyjnych, gier planszowych, zajęć czytelniczych, karaoke, zumbę. Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty kucharskie, na których robiliśmy pizzę, gofry oraz lody. Działaniem profilaktycznym podjętym przez bibliotekę była prelekcja naszego dzielnicowego p. Kamila Michałowskiego, który przygotował prezentację multimedialną pt. „Bezpieczne ferie” oraz pogadankę na tematy związane z różnego typu zagrożeniami. Ogłoszony został też konkurs na „Najaktywniejszego Uczestnika Ferii Zimowych”. Warunkiem uzyskania nagrody było codzienne, aktywne uczestnictwo w organizowanych zajęciach.

 

 

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia stały się inspiracją do zorganizowania warsztatów, na których wykonywaliśmy stroiki. Pomysłów było tyle, co uczestników - a nawet więcej. Pachnąca igliwiem sala, przeróżne świecące dekoracje, głowy pełne pomysłów i przedświąteczna atmosfera wpłynęła na to, że praca szła nam zwinnie, a efekty można obejrzeć w fotogalerii.

U. Bugieda

 Zapraszamy do obejrzenia galerii

 „Miś pluszowy, miś kudłaty,
biały, czarny lub łaciaty.
Wszystkie misie my kochamy,
bo ich święto dzisiaj mamy”.

Kolejne urodziny pluszowego misia połączyliśmy z zabawą andrzejkową i obchodziliśmy je 28 listopada 2018 r.

„Jeszcze jeden listopad do okna zapukał

Żółtych liści szelestem… I znów nas odszukał

Nas zapatrzonych w przeszłość. W dni klęski i chwały

Które nam po przodkach w spuściźnie zostały....”

„Niepodległa, niepokorna”….pod tym hasłem 8 listopada 2018, w remizie OSP w Jaminach odbyły się zaduszki patriotyczne.

 

 

26 października w naszej bibliotece znów zapachniało. Tym razem tostami i zapiekankami z przeróżnymi dodatkami. Młode kucharki przygotowały się do tego perfekcyjnie. Zadbały o dodatki i gusta wszystkich uczestników warsztatów. Było pysznie i wesoło.

U. Bugieda

Zapraszamy do obejrzenia galerii