Zakupione nowości
Zakupione nowości

Szanowni Państwo,

Chciałabym poinformować, że korespondencyjne konto e-mailowe Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie zostało zmienione. Od teraz proszę kierować wszelkie wiadomości na adres: sztabin@centrum-biblioteczne.pl

Z poważaniem,
Małgorzata Ostrowska
Dyrektor Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie

foxZ inicjatywy Dyskusyjnego Klubu Książki 22.03.2018 roku w bibliotece odbyło się spotkanie uczniów klas III a i b tutejszej szkoły z poetką, powieściopisarką i eseistką – p. Martą Fox, zorganizowane przez Książnicę Podlaską w Białymstoku.

 

            Pani Marta Fox znana była wcześniej głównie jako autorka książek dla dorosłych i młodzieży. Okazało się jednak, że w swoim dorobku literackim ma też interesujące książki dla dzieci. Pisarka błyskawicznie nawiązała dobry kontakt z trzecioklasistami, wspominając swoich wnuków, ich relacje z babcią, rówieśnikami, a także zainteresowania bliskie słuchaczom, stąd szersza znajomość życia i problematyki współczesnych dzieci w młodszym wieku szkolnym. Pani M. Fox w delikatny, niemniej jednak sugestywny sposób zachęcała uczniów do opowiadania, czytania, a nawet pisania swobodnych tekstów, by wzbogacać słownictwo, dbać o poprawność ortograficzną, poszerzać swoją wiedzę o otaczającym nas świecie, nie tylko korzystając z komputera czy tabletów. Dzieci miały możliwość zapoznania się z fragmentami książek „Zielona Nikola”, „Bartek Wścieklica”, czytanych przez autorkę w sposób bardzo wiarygodny, co wzmogło ich zainteresowanie treścią pełną humoru z ukazaniem scen z życia klasy czy też podwórka. Nie zabrakło elementów wychowawczych zawartych w czytanych tekstach. Następnie dzieci zastanowiły się nad etapami powstawania książki. W zrozumiały uczniom sposób pisarka dzieliła się swoją wiedzą, jak napisać plan powstania dobrej książki, w jaki sposób zadbać o dramaturgię, by zachęcić czytelników do poznawania dalszych losów swoich bohaterów. Wspominała też etapy „wędrówki” książki do czytelnika. Uczniowie sami doszli do wniosku, że mimo szerokiego dostępu do różnych źródeł informacji w komputerze, książka ma wielką wartość i to nie tylko dzięki jej zapachowi czy też szelestom przewracanych kartek.

Spotkanie zakończyło się zakupem książek autorstwa Mart Fox z możliwością zdobycia autografu pisarki. To wydarzenie nakłoniło wiele dzieci do częstszego sięgania po tradycyjną książkę.

                                                               wychowawczyni klasy III „b” Biłda Bożena

Zapraszamy do obejrzenia galerii