Zakupione nowości
Zakupione nowości

Szanowni Państwo,

Chciałabym poinformować, że korespondencyjne konto e-mailowe Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie zostało zmienione. Od teraz proszę kierować wszelkie wiadomości na adres: sztabin@centrum-biblioteczne.pl

Z poważaniem,
Małgorzata Ostrowska
Dyrektor Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie

„Palą ognie za brodem,
W ogniu płonie mech i pnie.
Oj, Kupało, oj, Kupało,
W ogniu płonie mech i pnie”

23 czerwca obchodzimy tzw. Noc Świętojańską (także: Noc Kupały, Kupalnockę, Palinockę, Sobótkę) – jest to święto przywitania lata, wywodzące się z pogańskich obrzędów Słowian, związane z letnim przesileniem i najdłuższym dniem w roku. Przypada w wigilię Świętego Jana.

Jak co roku Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie przygotowało dla dzieci atrakcje na plaży w Sztabinie. Działanie to zostało przeprowadzone pod kątem programu profilaktycznego pt. „Przyjaciele Zippiego”, który jest przez nas realizowany. Uczestnicy przynieśli ze sobą materiały niezbędne do uwicia wianków. Dzieciom w pleceniu pomagali ich rodzice. Aby tradycji stało się zadość, puściliśmy nasze wianki do wody. Następnie rozpaliliśmy ognisko i tradycyjnie poszukiwaliśmy symbolicznego kwiatu paproci, którego nie tak łatwo znaleźć, bo przecież zakwita tylko tej jednej, wyjątkowej nocy. Jednak nam się udało. Wszystkie dzieci dostały pamiątkowe upominki. Przygotowaliśmy również szereg zabaw i konkurencji, jednak letni deszcz pokrzyżował nam plany i musieliśmy szybciej zakończyć obchody Nocy Kupały. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i zachęcamy do aktywnego udziału w imprezach kulturalnych organizowanych przez Centrum.

U. Bugieda

Zapraszamy do obejrzenia galerii