Zakupione nowości
Zakupione nowości

Szanowni Państwo,

Chciałabym poinformować, że korespondencyjne konto e-mailowe Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie zostało zmienione. Od teraz proszę kierować wszelkie wiadomości na adres: sztabin@centrum-biblioteczne.pl

Z poważaniem,
Małgorzata Ostrowska
Dyrektor Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie

„Odnowi oblicze ziemi"

Ulicami Sztabina w Święto Objawienia Pańskiego 6.01.2019 r. przeszedł już po raz trzeci Orszak Trzech Króli, któremu przyświecało hasło „Odnowi oblicze ziemi”. Nawiązywało ono do 40 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża oraz jego I wizyty do Polski w 1979 roku. Treść hasła zachęcała nas do głębokiej refleksji nad słowami św. Jana Pawła II - budowania lepszego świata oraz osobistej wewnętrznej przemiany.

Święta Rodzina, Trzej Królowie ze swoimi wojskami i dwórkami, papież, grupa aniołków i pasterzy oraz liczne grono mieszkańców naszej gminy wyruszyli w drogę, aby zanieść do Stajenki nasze pragnienia odnowy oblicza Ziemi oraz serca każdego z nas.

 

Podczas marszu byliśmy świadkami walki dobra ze złem. Diabeł próbował nas przekonać, abyśmy dalej trwali w naszych grzechach, nie pracowali nad sobą, odrzucili postanowienia poprawy. Spotykaliśmy nienawistnego Heroda próbującego nas zatrzymać w swoim pełnym pychy, złości i zazdrości pałacu, gdzie odmiana oblicza kojarzy się jedynie ze zmianami powierzchownymi. Ostatnią sceną było zwiastowanie dobrej nowiny Pasterzom, po czym poszliśmy do kościoła pokłonić się i złożyć Nowonarodzonemu Bogu dary i zaśpiewać kolędy.

Przygotowania do marszu rozpoczęliśmy przed kilkoma tygodniami. Orszak to praca wielu ludzi, którzy wykonywali stroje i scenografię, wcielili się w orszakowe postacie, nieśli sztandary, tablice, dary, odegrali scenki, śpiewali czy też przyjechali motorem lub z koniem kucem, rozpalili ogniska, wykonali zdjęcia.

Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w jego organizację. Dziękuję również Proboszczowi naszej parafii za kremówki, Wójtowi Gminy Sztabin za obdarowanie cukierkami, a Stowarzyszeniu "Sielski Dom" w Kamieniu za przekazanie dzieciom maskotek co sprawiło im ogromną radość. Strażakom dziękuję za czuwanie nad bezpieczeństwem w czasie marszu, a licznie przybyłym mieszkańcom za to, że zechcieli wspólnie świętować i iść w tym barwnym korowodzie.

M. Ostrowska

  Zapraszamy do obejrzenia galerii