Zakupione nowości
Zakupione nowości

Szanowni Państwo,

Chciałabym poinformować, że korespondencyjne konto e-mailowe Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie zostało zmienione. Od teraz proszę kierować wszelkie wiadomości na adres: sztabin@centrum-biblioteczne.pl

Z poważaniem,
Małgorzata Ostrowska
Dyrektor Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie

1 marca b.r. w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Sztabinie odbył się pokaz filatelistyczny. Filateliści to ludzie, którzy zbierają wszelkie znaczki pocztowe, koperty i kartki z wydrukowanym znaczkiem, telegramy, projekty znaczków, ich próby i wzory. Swój bogaty zbiór zaprezentował były długoletni wójt gminy Sztabin Tadeusz Drągiewicz, który od wielu lat zajmuje się ich kolekcjonowaniem. Z wielką pasją opowiadał, na czym polega zapomniane przez młode pokolenie hobby. Przygotował prezentację multimedialną, za pomocą której omawiał najciekawsze i najbardziej wartościowe okazy.

 

Dzięki przebogatej kolekcji, można było wzbogacić swoją wiedzę o różne wiadomości np. ile razy Jan Paweł II podczas swego pontyfikatu odwiedził Polskę. Jego kolekcja jest wzorowo opracowana i pogrupowana tematycznie: fauna, flora, sport, malarstwo, historia, literatura, film oraz wiele innych dziedzin.

Swój ciekawy i bogaty zbiór przedstawił również Janusz Mielniczek, który filatelistyką zajmuje się od kilkudziesięciu lat.

Przygotowaną prezentację udostępniliśmy odwiedzającym bibliotekę przedszkolakom, którzy z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali informacji o znaczkach, dziwiąc się, że tak wiele wiedzy kryje mały obrazek i do tego można nim doskonale się bawić. Na pamiątkę spotkania każde dziecko otrzymało znaczek. Mamy nadzieję, że stanie się on zalążkiem większej kolekcji. Poprzez zbieranie znaczków dzieci mogą nabyć wiele przydatnych cech. Każdy kolekcjoner uczy się dbać o swój zbiór, troszczyć się o niego i z każdym egzemplarzem obchodzić się delikatnie. Znaczki wymagają segregacji i umieszczenia w klaserze, co uczy dbania o porządek.

Filatelistyka jest wspaniałą i kształcącą pasją. Prezentacja pokazała, że wielu z nas posiada schowane klasery ze świetnymi zbiorami. Być może w przyszłości powróci zamiłowanie do znaczków i utworzymy koło filatelistyczne, aby móc dzielić się swoją pasją?

U. Bugieda

Zapraszamy do obejrzenia galerii