Zakupione nowości
Zakupione nowości

Szanowni Państwo,

Chciałabym poinformować, że korespondencyjne konto e-mailowe Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie zostało zmienione. Od teraz proszę kierować wszelkie wiadomości na adres: sztabin@centrum-biblioteczne.pl

Z poważaniem,
Małgorzata Ostrowska
Dyrektor Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie

23 maja 2019 r. bibliotekę publiczną w Sztabinie odwiedził Wiesław Drabik – autor wierszowanych bajeczek dla dzieci. Na spotkanie z pisarzem przybyli uczniowie klas drugiej i trzeciej ze Szkoły Podstawowej w Sztabinie. Jeden z najpopularniejszych autorów literatury dziecięcej w Polsce ciekawie i zabawnie opowiadał o swoich książkach. Przygodę z pisarstwem rozpoczął dzięki córce, która jego wiersz zaprezentowała w szkole. Rymowanka spodobała się i w krótce otrzymał propozycję napisania utworów dotyczących różnych wydarzeń przypadających w ciągu roku. Od 1995 r. stworzył ich ponad 200.

Najbardziej znane książeczki to: „Bajka o Smoku i Kraku i o tym jak powstał Kraków”, „Awantura na podwórku”, „Łakomczucha”, „Kocie łakocie”, „MAŁa mYSZ skacze czyli myszomania”. Niektóre bajeczki były prezentowane w programie telewizyjnym pt. „Książki z górnej półki”, kilka z nich pokazano na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii w 2003 roku. Dużym powodzeniem wśród dzieci cieszy się seria: „Zostań Mistrzem” opisująca drogę do medali naszych najlepszych sportowców (ukrywających się pod postaciami sympatycznych zwierzątek).

                Trzeba przyznać, że pan Wiesław ma niesamowity dar do rymowania i nawiązywania kontaktu z dziećmi. Przez całe spotkanie uczniowie odgadywali zagadki i rymy, a poprawne odpowiedzi nagradzane były nalepkami, zakładkami, kalendarzami bądź też książkami. Do nagrody autor dołączał wymyśloną na poczekaniu rymowankę z imieniem dziecka. Uczniowie byli bardzo aktywni, udzielali poprawnych odpowiedzi, a Krystian bardzo ładnie przeczytał fragment książki.

                Na zakończenie spotkania można było kupić książeczki oraz otrzymać autograf pana Wiesława Drabika.

                Spotkanie sponsorowała Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki za co serdecznie dziękujemy.

M. Ostrowska