XI Wystawa Koni w Sztabinie
07.07.2019 roku odbyła się w Sztabinie XI Wystawa Koni Rasy Zimnokrwistej i Ardeńskiej. 16 hodowców z regionu prezentowało ogółem 26 koni - klacze roczne i dwuletnie, ogiery roczne i dwuletnie oraz źrebięta pod matkami. Komisja w składzie: Robert Rożko, Rafał Borowski , Henryk Strzelecki , Dominik Rutkowski - powołana przez Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku - dokonała oceny ich cech indywidualnych, takich jak typ rasowy i płciowy, pokrój, stęp, kłus oraz „wrażenie ogólne".
W kategorii „klacze roczne” czempionką została UNCJA-M Marka Murawskiego, drugie miejsce zajęła WIORA Dariusza Rafalczyka, trzecie – BILKA Czesława Chołko.
W kategorii „ogiery roczne” najwyżej oceniono WIGORA Marka Iwanickiego, drugie miejsce zajął WILI Dariusza Rafalczyka, trzecie – CAMEL SA Andrzeja Ślepowrońskiego.
W kategorii „ ogiery dwuletnie” najwyższą notę otrzymał ogier PORTER Andrzeja Ślepowrońskiego, drugie miejsce zajął BARES SA Andrzeja Ślepowrońskiego, a trzecie IDOL Huberta Rafalczyka.
W kategorii „klacze dwuletnie” pierwsze miejsce przypadło WITRYNIE Wojciecha Ułanowicza, drugie – OLGANIE Andrzeja Chmielewskiego, natomiast miejsce trzecie zajęła GERDA Czesława Chołko.
W kategorii „źrebięta pod matkami” najwyżej oceniono ogierka EDEN-M Marka Murawskiego, drugie zająła GRACJA Andrzeja Kondrackiego, trzecie - ogierek bez imienia Mateusza Bochenko.
Sponsorami wystawy byli: Bank BGŻ BNP Paribas w Augustowie, Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie, Firma STAN-ROL Bogusław Stankiewicz, Kwiatkowski Jarosław, Korczak Mirosław, Granacki Piotr, Agencja Ubezpieczeniowa Mikucki Ryszard, Nadleśnictwo Augustów, Powiatowy Związek Doradztwa Rolniczego w Augustowie, Podlaska Izba Rolnicza w Augustowie, Polski Związek Hodowców Koni, Marszałek Województwa Podlaskiego, Starostwo Powiatu Augustowskiego, Terenowe Koło Hodowców Koni w Sztabinie, Urząd Gminy Sztabin, Wójt Gminy Sztabin, WZHK w Białymstoku.
Organizatorzy imprezy: Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku, Terenowe Koło Hodowców Koni w Sztabinie, Gmina Sztabin oraz Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie serdecznie dziękują wszystkim hodowcom za udział w wystawie, sponsorom za wsparcie i gratulują właścicielom czempionów.
Urszula Bugieda