Zakupione nowości
Zakupione nowości

Szanowni Państwo,

Chciałabym poinformować, że korespondencyjne konto e-mailowe Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie zostało zmienione. Od teraz proszę kierować wszelkie wiadomości na adres: sztabin@centrum-biblioteczne.pl

Z poważaniem,
Małgorzata Ostrowska
Dyrektor Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie

      W piątkowy wieczór, 8 listopada przy tlącej się lampie i blasku świec w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Sztabinie odbyło się spotkanie autorskie z Erazmem Stefanowskim – poetą, prozaikiem, felietonistą, eseistą, korespondentem miesięcznika „Nasz Sztabiński Dom”. W dorobku poety znajdują się zbiory opowiadań „Nie wiary godne” (2014) oraz tomów poetyckich: „Zaprawione mirrą” (2006) i „Oskarżony Jezus Ch.” (2018), za który autor otrzymał nagrodę Burmistrza Miasta Augustowa (2019). Spotkanie było promocją nowego tomu poezji pt. „Lipcowe anioły”, który jest hołdem oddanym ofiarom Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku. Autor uzupełniając się wzajemnie z wydawcą - Janiną Osewską, w sposób niesamowicie wymowny przekazał potrzebę mówienia o Obławie Augustowskiej. Nawiązywał do utworów Grzegorza Kucharzewskiego, którego twórczość również nie pozwala zapomnieć o wydarzeniach z 1945 roku.

 

„Lipcowe Anioły”, to kolejny „pacierz” poety ku pamięci pomordowanych. Opowiadając o powstaniu tego niezwykle wymownego tomu, swych poetyckich inspiracjach, po raz kolejny pochyla się nad szeroko rozumianym „współczesnym” patriotyzmem. Przypomina nam o tym, o czym nigdy nie powinniśmy zapomnieć, bo jak często powtarzał „(…) patriotyzm, to najkrócej mówiąc, umiłowanie historii i pokazywanie przyszłym pokoleniom tego, co było”. Licznie przybyli miłośnicy jego pióra, mogli zadawać pytania dotyczące twórczości autora, felietonów oraz dowiedzieć się, skąd czerpie inspirację do tworzenia. Wielokrotnie zaznaczał, iż motto: „Tylko miłość potrafi być twórcza”….od lat jest fundamentem jego twórczości. Wszystkim przybyłym gościom spotkanie to, było niewątpliwie żywą lekcją naszej lokalnej historii, metaforyczny język – indywidualną interpretacją, natomiast czytane wiersze modlitwą za wszystkich poległych… .

Życząc kolejnych poetyckich i literackich sukcesów, serdecznie dziękujemy za wspaniałą rozmowę o życiu, historii i religii.

Urszula Bugieda

{phocagallery view=category|categoryid=10}