Zakupione nowości
Zakupione nowości

Szanowni Państwo,

Chciałabym poinformować, że korespondencyjne konto e-mailowe Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie zostało zmienione. Od teraz proszę kierować wszelkie wiadomości na adres: sztabin@centrum-biblioteczne.pl

Z poważaniem,
Małgorzata Ostrowska
Dyrektor Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie

„Cuda , cuda ogłaszają”

Orszak Trzech Króli 2020

6 stycznia obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego, znane również Świętem Trzech Króli. Tego dnia przygotowywane są w Polsce i na świecie, jasełka nazwane Orszakiem Trzech Króli. Tegoroczne hasło orszaku brzmiało „Cuda, cuda ogłaszają”. Pochodzi ono z utworu „Dzisiaj w Betlejem” - jednej z najczęściej śpiewanych polskich kolęd. Tegoroczny orszak przemaszerował ulicami w ponad 872 miejscowościach. Scenariusz tej jednej z największych imprez oparty był na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej szopie prawdziwego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu.

Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, radosne kolędowanie ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami i dwórkami. W ten sposób możemy przyłączyć się do pochodu, stając się nie tylko widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Przejście Orszaku Trzech Króli jest ogromną atrakcją dla mieszkańców. Biorą w nim udział dorośli jak i dzieci. Ubrani w piękne korony na głowie - atrybuty, tego pięknego święta, dumnie maszerują przez ulice swych miejscowości.

W Sztabinie Orszak Trzech Króli zorganizowany był po raz czwarty. Śmiało możemy powiedzieć: udało się! A wszystko to dzięki zaangażowaniu i pracy ludzi dobrej woli, którzy wcielając się w role Świętej Rodziny, królów, herodów, wojowników, dwórki, aniołów, diabłów, pastuszków, chcieli uroczyście świętować Objawienie Pańskie. W drodze do stajenki, przemierzyliśmy ulice Sztabina, przeżywaliśmy poszczególne scenki. Pierwszą z nich było wyjście Maryi Brzemiennej, następnie mogliśmy przyjrzeć się walce dobra ze złem stoczonej przez diabły i anioła. W dworze Heroda wysłuchaliśmy oryginalnej interpretacji kolędy „Mędrcy świata, monarchowie”, która to zawiera całą istotę obchodzonego święta. Scena z pastuszkami przybliżyła nam historię o Narodzeniu Zbawiciela, po której z kolędą na ustach dotarliśmy do naszej „sztabińskiej” stajenki, gdzie Trzej Królowie złożyli pokłony Nowonarodzonemu. Wsłuchani w Ewangelię czytaną przez proboszcza Krzysztofa Bronakowskiego, ponownie zagłębiliśmy się w treść Bożego Narodzenia i śpiewem kolęd „Cuda , cuda…” ogłaszaliśmy… .

W imieniu Ks. Proboszcza oraz Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie składam serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Orszaku, a szczególnie aktorom, którzy zadali sobie trud, aby przygotować stroje lub nauczyć się scenek zawartych w scenariuszu. Z roku na rok dostrzegamy coraz większą mobilizację i chęć aktywnego uczestnictwa w kilkutygodniowych przygotowaniach, co zyskuje tym, iż ma on zawsze niepowtarzalną oprawę.

Urszula Bugieda

Zdjęcia - Tomasz Chilicki

{phocagallery view=category|categoryid=14}