Zakupione nowości
Zakupione nowości

Szanowni Państwo,

Chciałabym poinformować, że korespondencyjne konto e-mailowe Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie zostało zmienione. Od teraz proszę kierować wszelkie wiadomości na adres: sztabin@centrum-biblioteczne.pl

Z poważaniem,
Małgorzata Ostrowska
Dyrektor Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie

dożynki 2020Panie Boże! Dziękujemy za ziemię pełną plonów.

Dożynki są uroczystością o wieloletniej tradycji, wyrazem wdzięczności i szacunku dla ciężkiej pracy rolnika. Dożynkowe święto, w polskiej tradycji, jest czasem radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. Są również okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego i bogactwa dziedzictwa kulturowego.

Kierowani tradycją oraz potrzebą serca, pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej, w niedzielę, 30 sierpnia, Mszą świętą koncelebrowaną przez ks. Krzysztofa Bronakowskiego i ks. Marka Walusia podziękowaliśmy Bogu za zebrane plony.

Następnie miała miejsce ceremonia dożynkowa, w której najważniejszymi osobami byli Starostowie Anna i Grzegorz Matyskieła. Prowadzą Oni gospodarstwo rolne we wsi Jaziewo, przejęte po rodzicach w 2000 roku. W ciągu lat jego powierzchnia systematycznie się powiększała. W chwili obecnej gospodarzą na 80 ha, z czego 50 ha stanowi ich własność. Posiadają 90 szt. bydła, w tym 50 krów mlecznych. Wydajność to prawie 420 tys. kilogramów mleka rocznie. Swoje gospodarstwo rozwijają dzięki wykorzystywaniu środków unijnych na modernizację gospodarstwa i zakup maszyn. Dbają też o środowisko - założyli w gospodarstwie ogniwa fotowoltaiczne. W roku 2005 zajęli II miejsce w konkursie Rolnik Roku organizowanym przez Województwo Podlaskie. Starościna jest sołtysem wsi Jaziewo oraz prezesem Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Biebrza”.

Gospodarze Dożynek wręczyli bochen chleba Wójtowi Gminy Sztabin Jarosławowi Karp, który podziękował rolnikom za ogromny trud i owoce pracy. Starostowie w między czasie dzielili się chlebem z przybyłymi na uroczystość Gośćmi i Mieszkańcami Gminy. W naszym kraju chleb to szczególny symbol – urodzaju i dostatku, szacunku i oddania. To nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem.

Dożynkowe Święto było okazją do nagrodzenia osób wyróżniających się w pracy rolniczej. Wójt Gminy Sztabin wyróżnił właścicieli gospodarstw rolnych za wzorowe prowadzenie działalności oraz wysoką produkcję mleka.

Nagrody otrzymali: Marzena i Tomasz Pycz z Karolin, Małgorzata Hryń-Nazarowska i Przemysław Nazarowski z Lipowa, Dorota i Grzegorz Olszewscy z Cisowa, Emilia i Marcin Bielawscy z Czarniewa, Katarzyna i Andrzej Kapla z Mogilnic.

Wójt Gminy Sztabin nagrodził również podmioty działające na rzecz ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego. Podziękowania za 5-cio letnią pracę otrzymali: Stowarzyszenie Aktywny Sztabin, Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Biebrza oraz zespół Kaprys. Za całokształt pracy wyróżniono też: Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga-Ostrowie oraz Jamiński Zespół Indeksacyjny.

Kolejną częścią Święta Plonów było przyznanie nagród za najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Dawniej wiły go kobiety z kłosów zbóż. Musiały być w nim także kwiaty, jagody, dorodne jabłka i kiście jarzębiny. Przybierano go jeszcze kolorowymi wstążkami. Miał zwykle formę korony. Tegoroczne wieńce miały różne kształty, ale wszystkie były misternie wykonane i dostojnie prezentowały się przed sceną.

Komisja oceniła następująco: I miejsce przyznano Stowarzyszeniu Aktywny Sztabin, II równoległe miejsca otrzymały: miejscowość Jaziewo oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga-Ostrowie, III nagrodę przyznano Parafii Sztabin oraz Grzegorzowi Łapszysowi ze Sztabina.

Zgodnie z tradycją odbył się również konkurs na najokazalsze płody rolne. Na uwagę zasługiwała mega cebula dostarczona przez Zdzisława Pawłowicza, natomiast największą cukinię wyhodowała Danuta Stankiewicz, II miejsce zajęła cukinia Krystyny Maciejewskiej, III – Zygmunta Kozłowskiego.

Oprawę artystyczną tegorocznej uroczystości rozpoczął Zespół Tańca Ludowego Bystry z Augustowa, działający od 2002 roku, pod kierownictwem artystycznym i choreografią Haliny Poźniakowskiej. Jego członkowie to uczniowie augustowskich szkół, którzy, jak sami o sobie mówią: „mają bzika na punkcie tańca ludowego”. Wystąpił również Zespół Melodia z Augustowskich Placówek Kultury, działający pod kierownictwem Tadeusza Giedrojcia oraz zespół Raczkowiacy z Raczek, którego opiekunem jest Stanisław Marciniak. Na scenie zaprezentowała się też nieoceniona i zawsze chętnie uczestnicząca w kulturalnym życiu gminy Kasia Stolarska. Mogliśmy też podziwiać, stawiającą pierwsze kroki na scenie - Klaudię Markiewicz. Najmłodsi widzowie mieli możliwość zobaczyć spektakl Teatru MASKA z Krakowa pt. „Prastara książnica, skarb i tajemnica. Bo mądrość tkwi nie tylko w wi-fi”. Po przedstawieniu teatralnym, aktorzy poprowadzili zabawy animacyjne dla dzieci. Występy artystyczne zakończył młodzieżowy zespół instrumentalny Ten Inches.

Dożynkowym atrakcjom towarzyszyły stoiska kulinarnych pyszności i jarmarkowych zabawek. Na jednym z nich prowadzona była zbiórka na rzecz chorego Kuby Suchodolca z Hajnówki.

Organizatorzy wyrazy wdzięczności kierują przede wszystkim do Gospodarzy dożynek Anny i Grzegorza Matyskieła, za godne pełnienie obowiązków Starostów. Specjalne słowa podziękowania składają ks. Krzysztofowi Bronakowskiemu i ks. Markowi Walusiowi za odprawienie Mszy Świętej w intencji rolników. Stowarzyszeniom, sołectwom i indywidualnym mieszkańcom gminy za wykonanie wieńców dożynkowych, a występującym zespołom za piękną oprawę artystyczną, muzykę i taniec. Dziękują również wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i obsługę uroczystości.

Mariola Mitros

Małgorzata Ostrowska

Zapraszamy do obejrzenia galerii