Zakupione nowości
Zakupione nowości

Szanowni Państwo,

Chciałabym poinformować, że korespondencyjne konto e-mailowe Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie zostało zmienione. Od teraz proszę kierować wszelkie wiadomości na adres: sztabin@centrum-biblioteczne.pl

Z poważaniem,
Małgorzata Ostrowska
Dyrektor Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie

XVII Ogólnobrazopolski Tydzień Bibliotek

08.05– 15.05.2020 r.

„Zasmakuj w bibliotece”

W dniach 8-15 maja obchodziliśmy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa. Tegoroczny Tydzień Bibliotek odbywał się pod hasłem: „Zasmakuj w bibliotece”, które zachęcało do tego, aby książką się delektować, smakować słowa. Każdy z czytelników, jeśli tylko chce, znajdzie dla siebie łakomy, literacki kąsek. Delektując się literaturą ukrytą w słowie jesteśmy siłą i mądrością.

W obecnej, trudnej sytuacji – kiedy wspieranie walki z pandemią i dbanie o bezpieczeństwo epidemiologiczne każdego z nas jest priorytetem, biblioteki zaznaczają swoją obecność i działalność wykorzystując różne formy i narzędzia komunikacji wirtualnej. Pierwszy raz, ze względu na trudny czas, wszystkie inicjatywy Tygodnia Bibliotek zostały przeniesione do sieci i organizowane były jako wydarzenia on-line.

Od wielu lat Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie aktywnie obchodzi Tydzień Bibliotek organizując szereg warsztatów, konkursów, spotkań autorskich oraz różnego typu akcji czytelniczych. W związku z ograniczeniami spowodowanymi pandemią, w bieżącym roku z tej okazji ogłoszono dwa konkursy. Mając na uwadze, iż rok 2020 został uchwalony przez Sejm Rzeczpospolitej Polski Rokiem Jana Pawła II opracowaliśmy konkurs plastyczny pt. „Święty Jan Paweł II” dla kl. I-III szkół podstawowych z terenu gminy Sztabin oraz konkurs dla kl. IV-VI „Przeczytałam, przeczytałem, polecam..” – najciekawsza recenzja książki przeczytanej w okresie pandemii. Wyniki konkursu literackiego i recenzje zamieścimy w następnym numerze.

Głównym celem konkursu plastycznego było zachęcenie uczniów do pogłębiania wiedzy o życiu Jana Pawła II, upamiętnienie obchodzonego roku, rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych i wrażliwości artystycznej dzieci. Ku naszemu zadowoleniu wzięło w nim udział 16 uczestników. Komisja oceniała pomysłowość, samodzielność oraz technikę wykonania zgodną z regulaminem. Niestety większość prac nie spełniała warunków regulaminu. Doceniając chęć udziału w konkursie komisja postanowiła wprowadzić dwie kategorie.

Kategoria I – praca wykonana kredkami i farbami, format A4

I miejsce: Weronika Hryń, Sebastian Pycz (Szkoła Podstawowa im. Karola Brzostowskiego w Sztabinie), Natalia Stanulewicz (Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Krasnymborze).

II miejsce: Julia Szyc, Krystian Godlewski (Szkoła Podstawowa im. Karola Brzostowskiego w Sztabinie), Maja Kulmacz (Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Krasnymborze).

Wyróżnienia: Monika Mielniczek, Emilia Ostapowicz, Maja Szmygiel, Jakub Sołtys, Kinga Szyper, Nikola Pawłowska (Szkoła Podstawowa im. Karola Brzostowskiego w Sztabinie), Mateusz Białous, Wiktoria Kuklińska (Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Krasnymborze).

Kategoria II – inne techniki

I miejsce: Karp Piotr, Lidia Ostapowicz (Szkoła Podstawowa im. Karola Brzostowskiego w Sztabinie)

Wyróżnienie: Magdalena Tarasiewicz (Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Krasnymborze).

Nagrodzono autorów prac. Gratulujemy uczestnikom pomysłowości i dziękujemy za udział w konkursie.

                                                                                                                      Organizatorzy

Zapraszamy do obejrzenia galerii