Zakupione nowości
Zakupione nowości

Szanowni Państwo,

Chciałabym poinformować, że korespondencyjne konto e-mailowe Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie zostało zmienione. Od teraz proszę kierować wszelkie wiadomości na adres: sztabin@centrum-biblioteczne.pl

Z poważaniem,
Małgorzata Ostrowska
Dyrektor Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie

 

11 listopada obchodziliśmy 105. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. To bardzo ważny dzień, w którym przypominamy sobie doniosły moment w historii naszej ojczyzny. Po 123 latach niewoli nasz kraj wrócił na mapę świata.

Święto Niepodległości było okazją do zadumy i wspomnienia bohaterów walczących o wolność Polski. Uroczyste obchody rozpoczęliśmy Mszą św. w kościele parafialnym, odprawioną w intencji ojczyzny. Przy pomniku 100-lecia odzyskania Niepodległości nastąpiło odśpiewanie hymnu, złożenie kwiatów i przemówienie Wójta Gminy Sztabin Jarosława Karpa. Oprawę artystyczną uroczystości stanowiły występy uczniów SP w Sztabinie. Piotr Karp, Sebastian Pycz i Oliwia Zieziulewicz recytowali poezję patriotyczną, a Monika Mielniczek oraz trio – Maja Polińska, Kornelia Węgrzyn i Julia Panasewicz zaprezentowali piosenki. Patriotyczne słowa wierszy i piosenek oraz Krakowiak zatańczony przez dziecięcy zespół „Sztabiniaki” ujęły za serce i wzruszyły zebraną publiczność.
Obchody odbyły się z udziałem pocztów sztandarowych OSP Sztabin i SP im. Karola Brzostowskiego w Sztabinie, ks. Proboszcza, przedstawicieli władz, instytucji, stowarzyszeń, strażaków i mieszkańców. Wartę przy pomniku pełnili harcerze 7 Sztabińskiej Drużyny Harcerskiej "Białe Wilki". Słodką niespodzianką podczas uroczystości były biało-czerwone krówki oraz muffiny przystrojone polskimi chorągiewkami wykonanymi przez członkinie Stowarzyszenia Aktywny Sztabin.
Na koniec zacytuję słowa piosenki śpiewanej przez przedszkolaków –
„Nasi przodkowie, duzi i mali
Dla nas tę Polskę odzyskali
Toczyli bitwy, sił nie szczędzili
Byśmy dziś w wolnej Polsce żyli”
Nie zapominajmy o tym, bądźmy im za to wdzięczni i każdego dnia uzmysławiajmy sobie wartość życia w wolnym kraju – tak wiele wokół nas jest wojen.

Małgorzata Ostrowska

Galeria