Aktualności
- Szczegóły
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłon: 50
,,Pogwarki biebrzańskie” to tytuł ciekawego wydarzenia, jakie miało miejsce w lipcu 2024 r. w Sztabinie. W ogrodzie przy Centrum Biblioteczno-Kulturalnym zebrała się liczna grupa sympatyków Biebrzy, by w przyjaznym klimacie zachwycać się urokliwościami tej rzeki i jej doliny. Mieliśmy możliwość wysłuchania opowieści przewodnika Tadeusza Daniłko, wspomnień Józefa Matyskieły, fragmentów prozy i wierszy zaprzyjaźnionych poetów: Józefy Drozdowskiej, Małgorzaty Chilickiej, Bożeny Klimaszewskiej, Krystyny Gudel, Marii Narel-Challot. Obejrzeliśmy także film ,,Pieśni o rzeki", którego bohaterowie zabrali nas na nadbiebrzańskie szlaki. Film zrealizowało Stowarzyszenie ENGRAM wspólnie ze Stowarzyszeniem Pracownia Architektury Żywej. Spotkaniu towarzyszyła wystawa obrazów o tematyce przyrodniczej autorstwa malarki Bożeny Klimaszewskiej. Dopełnieniem wydarzenia był poczęstunek o charakterze regionalnym, a przy tym rozmowy, które i tak zostały niedokończone.
Za piękne prowadzenie dziękujemy poecie Józefowi Budzińskiemu, a za całe wydarzenie składamy gratulacje i ślemy wyrazy uznania Centrum Biblioteczno-Kulturalnemu w Sztabinie, Stowarzyszeniu Między Miejscami - Przystanek Działań Twórczych i Stowarzyszeniu Aktywny Sztabin.
Krystyna Gudel
- Szczegóły
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłon: 133
- Szczegóły
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłon: 201
- Szczegóły
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłon: 191
- Szczegóły
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłon: 61
W niedzielę 10 marca w świetlicy Wiejskiej w Sztabinie miało miejsce niezwykłe spotkanie zorganizowane przez Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie z okazji Dnia Kobiet. Gościem tego wydarzenia była Bożena Klimaszewska. Bożenka to niezwykła kobieta, w swojej kobiecości - jest mamą, poetką, malarką, gospodynią i przyjacielem, gwiazdą telewizyjną i niezwykłą rozmówczynią na każdy temat. Ta, wydawałoby się delikatna osóbka – filigranowa jak dobrej jakości porcelanka, zabawiała zgromadzonych mieszkańców Sztabina i nie tylko. Opowieściom i słowom, strofom wierszy nie było końca. Wszyscy bawiliśmy się doskonale. Zaangażowanie gościa we wspólne spotkanie było niebywałe, a jej motta życiowe „Żyję chwilą” i „Żyję po swojemu” oddały w pełni temperament Bożenki. Całość tego niebywałego święta osłodziły występy przedszkolaków i zespołu „Sztabiniaki”, które przygotowały Panie Ula i Dorota. Na koniec były kwiaty i cukierki przygotowane przez radnego powiatowego Tadeusza Drągiewicza i czekolady od Centrum. Myślę, że wszyscy byli zgodni co do frekwencji – goście przybyli licznie – co też było miłe i dodawało powera do prowadzenia spotkania. Popołudnie to minęło przy kawie, herbacie i cieście, co przydało się dla pokrzepienia i osłodzenia chwili.
Osobiście dziękuję sztabińskiemu Centrum za zaproszenie – za możliwość prowadzenia tego spotkania, mieszkańcom za przybycie, a gościowi specjalnemu – Bożenie Klimaszewskiej za ciekawą rozmowę.
Józef Z. Budziński
- Szczegóły
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłon: 544
„Dzień dziś wesoły” – to hasło Orszaku Trzech Króli 2022 r.. Jest to fragment kolędy „Z narodzenia Pana”, która powstała na przełomie XVIII i XIX w. Autor tekstu i melodii pozostaje anonimowy. W Sztabinie orszak przeszedł ulicami po raz szósty. Barwny korowód z trzema Monarchami na czele udał się do kościoła, gdzie królowie złożyli pokłon małemu Jezusowi.
- Szczegóły
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłon: 1130
Głównym celem konkursu plastycznego było zachęcenie uczniów do pogłębiania wiedzy o życiu Jana Pawła II, upamiętnienie obchodzonego roku, rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych i wrażliwości artystycznej dzieci. Ku naszemu zadowoleniu wzięło w nim udział 16 uczestników. Komisja oceniała pomysłowość, samodzielność oraz technikę wykonania zgodną z regulaminem. Niestety większość prac nie spełniała warunków regulaminu. Doceniając chęć udziału w konkursie komisja postanowiła wprowadzić dwie kategorie.
Kategoria I – praca wykonana kredkami i farbami, format A4
I miejsce: Weronika Hryń, Sebastian Pycz (Szkoła Podstawowa im. Karola Brzostowskiego w Sztabinie), Natalia Stanulewicz (Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Krasnymborze).
II miejsce: Julia Szyc, Krystian Godlewski (Szkoła Podstawowa im. Karola Brzostowskiego w Sztabinie), Maja Kulmacz (Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Krasnymborze).
Wyróżnienia: Monika Mielniczek, Emilia Ostapowicz, Maja Szmygiel, Jakub Sołtys, Kinga Szyper, Nikola Pawłowska (Szkoła Podstawowa im. Karola Brzostowskiego w Sztabinie), Mateusz Białous, Wiktoria Kuklińska (Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Krasnymborze).
Kategoria II – inne techniki
I miejsce: Karp Piotr, Lidia Ostapowicz (Szkoła Podstawowa im. Karola Brzostowskiego w Sztabinie)
Wyróżnienie: Magdalena Tarasiewicz (Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Krasnymborze).
Nagrodzono autorów prac. Gratulujemy uczestnikom pomysłowości i dziękujemy za udział w konkursie.
- Szczegóły
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłon: 1233
Noc Bibliotek 2019
„Znajdźmy wspólny język” pod tym hasłem odbyła się V już ogólnopolska akcja pt. „Noc Bibliotek”, która w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.
Wzorem lat ubiegłych Centrum Biblioteczno- Kulturalne w Sztabinie również wzięło udział w tej akcji. Bogaty program Nocy Bibliotek przyciągnął wielu zainteresowanych i chętnych do działania dzieci. Na początku spotkania zapoznaliśmy uczestników z programem zorganizowanej Nocy Bibliotek, a także przybliżyliśmy tematykę samej akcji. Następnie obejrzeliśmy film pt. „Ptyś i Bill”, o niezwykłej przyjaźni chłopca z psem, oraz prezentację multimedialną pt. „Jak to u nas dawniej bywało”. W myśl tegorocznego hasła bibliotek przygotowaliśmy także quiz gwary podlaskiej, z którym wszyscy bardzo dobrze sobie poradzili. Kolejnym punktem były najbardziej wyczekiwane warsztaty kucharskie. Masa malutkich rączek wyczarowała swoje ulubione pizze, które pochłaniane były w mgnieniu oka. Po tak ciężkiej pracy w kuchni przyszedł czas na wysiłek umysłowy, czyli bibliotekę zagadek….Uczestnicy mieli za zadanie kierować się instrukcjami odnalezionymi na poszczególnych regałach w bibliotece i odszyfrować hasło. Wzbudziło to w dzieciach chęć poszukiwania i wgłębiania się w szczegółowe instrukcje. Pochłonięci zagadkami nie czuliśmy upływającego czasu. Wszystkich nagrodziliśmy pamiątkowymi zakładkami do książek. Aktywny wieczór, pełen atrakcji uważamy za bardzo udany, o czym świadczą niechętnie opuszczające bibliotekę dzieci. U. Bugieda
- Szczegóły
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłon: 1272
Festyn rodzinny
Zgodnie z kilkuletnią tradycją Filia Biblioteczna w Jastrzębnej Drugiej wraz ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga - Ostrowie zorganizowały coroczny festyn rodzinny. Impreza ta odbyła się 6 lipca 2019 roku na placu przy świetlicy wiejskiej w Jastrzębnej Drugiej. Festyn ten miał na celu integrację społeczeństwa, rozwijanie i wzmacnianie więzi rodzinnych i społecznych, a przede wszystkim dobrą zabawę i miło spędzony czas w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych.
Cieszymy się, że mogliśmy gościć tak wiele osób. Jak zwykle mieszkańcy oraz przybyli goście po raz kolejny nas nie zawiedli. Czas spędzony na świeżym powietrzu dał możliwość odpoczynku i relaksu w tak zabieganym dziś świecie.
Na naszym festynie bawiły się całe rodziny: dziadkowie, rodzice i dzieci, a każdy znalazł coś dla siebie. Atrakcje zapewniła nam Akademia Rozrywki Wesołkowo z Karpowicz, były wśród nich między innymi: dmuchany plac zabaw Sponge Bob, gigantyczny plac zabaw ( największy na Podlasiu ), piłki bubblefootbal, animacje, mega bańki, modelowanie balonów i kącik zabaw przeznaczony dla najmłodszych uczestników . Oprócz tego były mięsiwa z grilla z ogórkami małosolnymi, lody, ciepłe i zimne napoje, mnóstwo różnorodnych ciast i ciasteczek, kolorowe deserki przygotowane przez członków Stowarzyszenia oraz wata cukrowa i popcorn serwowane przez Grzegorza Łapszysa.
W tym roku na festynie gościliśmy również policjantów, strażaków oraz strażników granicznych, którzy opowiadali o trudach swoich zawodów i prezentowali sprzęt. Sprawiło to moc radości zarówno starszym, jak i młodszym uczestnikom.
Spotkanie zorganizowane zostało w ramach Programu Wzmacniania Rodziny realizowanego przy wsparciu Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Serdeczne podziękowania w imieniu organizatorów kieruję do Wójta Gminy Sztabin, Banku Spółdzielczego w Augustowie, Nadleśnictwa Augustów, Komendy Powiatowej Policji w Augustowie, Straży Granicznej w Lipsku, Ochotniczej Straży Pożarnej w Jastrzębnej Pierwszej za okazaną pomoc i wsparcie przy organizacji festynu rodzinnego oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli nasze działania. Nie możemy doczekać się kolejnego festynu.
- Szczegóły
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłon: 1350
XI Wystawa Koni w Sztabinie
07.07.2019 roku odbyła się w Sztabinie XI Wystawa Koni Rasy Zimnokrwistej i Ardeńskiej. 16 hodowców z regionu prezentowało ogółem 26 koni - klacze roczne i dwuletnie, ogiery roczne i dwuletnie oraz źrebięta pod matkami. Komisja w składzie: Robert Rożko, Rafał Borowski , Henryk Strzelecki , Dominik Rutkowski - powołana przez Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku - dokonała oceny ich cech indywidualnych, takich jak typ rasowy i płciowy, pokrój, stęp, kłus oraz „wrażenie ogólne".
W kategorii „klacze roczne” czempionką została UNCJA-M Marka Murawskiego, drugie miejsce zajęła WIORA Dariusza Rafalczyka, trzecie – BILKA Czesława Chołko.
W kategorii „ogiery roczne” najwyżej oceniono WIGORA Marka Iwanickiego, drugie miejsce zajął WILI Dariusza Rafalczyka, trzecie – CAMEL SA Andrzeja Ślepowrońskiego.
W kategorii „ ogiery dwuletnie” najwyższą notę otrzymał ogier PORTER Andrzeja Ślepowrońskiego, drugie miejsce zajął BARES SA Andrzeja Ślepowrońskiego, a trzecie IDOL Huberta Rafalczyka.
W kategorii „klacze dwuletnie” pierwsze miejsce przypadło WITRYNIE Wojciecha Ułanowicza, drugie – OLGANIE Andrzeja Chmielewskiego, natomiast miejsce trzecie zajęła GERDA Czesława Chołko.
W kategorii „źrebięta pod matkami” najwyżej oceniono ogierka EDEN-M Marka Murawskiego, drugie zająła GRACJA Andrzeja Kondrackiego, trzecie - ogierek bez imienia Mateusza Bochenko.
Sponsorami wystawy byli: Bank BGŻ BNP Paribas w Augustowie, Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie, Firma STAN-ROL Bogusław Stankiewicz, Kwiatkowski Jarosław, Korczak Mirosław, Granacki Piotr, Agencja Ubezpieczeniowa Mikucki Ryszard, Nadleśnictwo Augustów, Powiatowy Związek Doradztwa Rolniczego w Augustowie, Podlaska Izba Rolnicza w Augustowie, Polski Związek Hodowców Koni, Marszałek Województwa Podlaskiego, Starostwo Powiatu Augustowskiego, Terenowe Koło Hodowców Koni w Sztabinie, Urząd Gminy Sztabin, Wójt Gminy Sztabin, WZHK w Białymstoku.
Organizatorzy imprezy: Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku, Terenowe Koło Hodowców Koni w Sztabinie, Gmina Sztabin oraz Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie serdecznie dziękują wszystkim hodowcom za udział w wystawie, sponsorom za wsparcie i gratulują właścicielom czempionów.
Urszula Bugieda
- Szczegóły
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłon: 1336
Wycieczka do Doliny Przygód nad Szeszupą
(…) „Nie wiem, czy się wam zdarzyło
Tę kompanię spotkać miłą?
Lecz po deszczu rad się błąka
Z dziatwą swoją pan Zielonka”
M. Konopnicka
15 czerwca 2019r. po raz kolejny Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego przy wsparciu Centrum w ramach kampanii „Postaw na rodzinę” finansowanej przez Gminną Komisję d.s. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - promującą prawidłowe relacje między rodzicami i dziećmi oraz zachęcającą do wspólnego spędzania czasu, zorganizowało dzieciom i ich rodzicom wycieczkę „Baśniowym Szlakiem”.
Tym razem udaliśmy się to Doliny Przygód nad Szeszupą, która jest kolejną wioską krasnoludków na Baśniowym Szlaku Suwalszczyzny znajdującą się w miejscowości Rutka-Tartak przy moście, w zakolu rzeki Szeszupy. Patronuje tej wiosce krasnoludek Sikorek, którego odnajdziemy wśród różnych sikorek oraz Pan Zielonka z wiersza Marii Konopnickiej o tym samym tytule. Motywem przewodnim są tu zwierzęta i ptaki z lasów i jezior Suwalszczyzny. Pani animator wędrując z dziećmi po tropach zwierząt namalowanych na alejkach różnymi kolorami farb, opowiadała do jakich zwierząt one należą. Dzieci przechodziły przez tunele, w których zające ukryły się przed lisami. Rozwiązywały kartę z zadaniami. Frajdę sprawił bobrowy tor przeszkód oraz ptasia platforma. Wracając zajechaliśmy na tzw. „Cisową górę”, aby chociaż jeszcze chwilę nacieszyć się pięknem naszej wspaniałej Suwalszczyzny.
U. Bugieda
- Szczegóły
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłon: 1924
Centrum Biblioteczno–Kulturalne w Sztabiniew ramach Tygodnia Bibliotek zorganizowało konkurs pt.„ Bohaterowie twojego dzieciństwa”. Jego celem było popularyzowanie baśni Charles'a Perrault, zachęcenie do czytania, pobudzenie wyobraźni i fantazji czytelników. Udział w nim wzięły drużyny klas III z dwóch szkół podstawowych.