Dzień„(…)Droga Ewo, jedyna !

Z mego żebra stworzona.

Nie masz na świecie cudu większego niż żona.

Więc niech ósmy marca –

dzień twego stworzenia.

Będzie kobiet świętem przez pokolenia.”

Przez taką wędrówkę przez wieki z okazji obchodów Dnia Kobiet i Mężczyzn zabrali nas uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaminach. Uroczystość ta odbyła się 9.03.2016 r. w filii Centrum Biblioteczno-Kulturalnego. Dzień Kobiet to święto szczególne, obchodzone we wszystkich czasach i kulturach – zawsze w uroczysty, choć różny sposób. Korzystając z materiałów archiwalnych przedstawili, jak świętowano Dzień Kobiet w różnych epokach. A zaczęli od samego początku, czyli od Adama i Ewy... a zakończyli na czasach współczesnych. Świetnym pomysłem i przypomnieniem „starych czasów” okazała się prezentacja, gdzie mogliśmy odnaleźć siebie na starych, szkolnych fotografiach. Były kwiaty, czekoladki; jednak najbardziej podobałaby się piękne kolorowe, wykonane własnoręcznie przez uczniów - kwiaty z krepiny, wręczane każdej z pań.

Nie byłoby takiej uroczystości, gdyby nie wspaniała kadra nauczycielska (Pani dyrektor Bożena Wiszniewska i nauczyciele: Marianna Maksimowska–Doroszko, Henryk Krysiuk, Alicja Korczak, Emilia Czerniawska, Paweł Karbowski, Bożenna Bielawska), która zaangażowała tak małą, a pracowitą grupę swych uczniów i która bardzo chętnie współpracuje z filią biblioteczną. Korzystając z tej okazji pragnę im serdecznie podziękować, ponieważ choć jest ich tak niewiele, to potrafią bardzo dużo. Podziękowania należą się przybyłym gościom, a w szczególności rodzicom uczniów, którzy przygotowali słodki poczęstunek i chętnie uczestniczą w tego typu spotkaniach.

Choć Dzień Kobiet i Mężczyzn już za nami, to jednak namawiam do szukania jak najczęstszych okazji do takiego spotkań, by oderwać się od codziennych obowiązków i problemów, aby poczuć, że to nasze święto jest nie tylko raz do roku.

Urszula Bugieda