Jastrzębna Druga 45, 16-310 Sztabin
tel. 87 641 40 43
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Bibliotekarz – Sylwia Łazarska

Filia w Jastrzębnej Drugiej mieści się w budynku po byłej szkole podstawowej. Czytelnicy oprócz zgromadzonego księgozbioru mogą korzystać z komputerów z dostępem do Internetu.

Biblioteka ściśle współpracuje ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga – Ostrowie. Razem organizujemy imprezy i festyny promujące czytelnictwo oraz tradycje lokalne. Prowadzimy także szkolenia związane z obsługą komputera i korzystania z Internetu.

Przy bibliotece działa Dyskusyjny Klub Książki.

 

 Ci którzy w czasie ferii zimowych odwiedzili Filię Biblioteczną w Jastrzębnej Drugiej nie mogli narzekać na nudę. Podczas naszych spotkań można było wykonać przepiękne laurki dla babci i dziadka, pograć w bardzo interesujące gry planszowe, poukładać puzzle. Zgodnie z kilkuletnią tradycją nie zabrakło również balu karnawałowego, na którym dzieci nie tylko tańczyły, ale też uczestniczyły w grach i zabawach ruchowych.

Sylwia Łazarska

Zapraszamy do obejrzenia galerii

 

Grudzień to czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, ozdabiamy nasze drzewka choinkowe, okna i domy. W tym roku czytelnicy Filii Bibliotecznej w Jastrzębnej Drugiej mieli możliwość uczestniczyć w dwóch spotkaniach, podczas których nauczyli się wykonywać nowe ozdoby. Na pierwszym spotkaniu 13 grudnia wykorzystane zostały kolorowe kartony i pianki kreatywne, z których powstały przepiękne choineczki, aniołki, bałwanki i mikołaje. Na drugim zaś spotkaniu pani Ewa Białous pokazała uczestnikom, jak przygotować masę porcelanową i wykonać z niej piękne zawieszki na choinkę.

Sylwia Łazarska

 Zapraszamy do obejrzenia galerii

 
Tradycją w naszej bibliotece stało się obchodzenie urodzin jednego z ulubionych bohaterów dziecięcych książeczek – Kubusia Puchatka, który w tym roku skończył 93 lata. Czytelnicy biblioteki w Jastrzębnej Drugiej spotkali się, by uczcić to święto. Rozpoczęliśmy od przeczytania kilku przygód Kubusia z książeczki Alana Aleksandra Milne i rozmowy o ulubionych bohaterach i ich przygodach. Potem wspólnie obejrzeliśmy prezentację multimedialną, która zapoznała nas z historią Kubusia i jego przyjaciół. Następnie dzieci rozwiązywały quiz dotyczący znajomości bajki i wykonały portrety głównego bohatera tego spotkania.

Sylwia Łazarska

Zapraszamy do obejrzenia galerii

Zgodnie z kilkuletnią tradycją Filia Biblioteczna w Jastrzębnej Drugiej wraz ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga – Ostrowie zorganizowały coroczny festyn rodzinny. Impreza ta miała na celu integrację społeczeństwa, rozwijanie i wzmacnianie więzi rodzinnych i społecznych, a przede wszystkim dobrą zabawę i miło spędzony czas w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych. Na naszym festynie bawiły się całe rodziny: dziadkowie, rodzice i dzieci, a każdy znalazł coś dla siebie. Moc atrakcji zapewniła nam Akademia Rozrywki Wesołkowo z Karpowicz: dmuchańce, piłki bubblefootbal, animacje, megabańki, modelowanie balonów i kącik zabaw dla maluszków. Były też mięsiwa z grilla z ogórkami małosolnymi, lody, ciepłe i zimne napoje, ciasta, ciasteczka i kolorowe deserki przygotowane przez członków Stowarzyszenia oraz wata cukrowa i popcorn serwowane przez Grzegorza Łapszysa. Moc radości zarówno starszym, jaki młodszym uczestnikom sprawiło spotkanie z policjantami, strażakami oraz strażnikami granicznymi, którzy opowiadali o swoich zawodach i prezentowali sprzęt.
Czas spędzony na świeżym powietrzu dał możliwość odpoczynku i relaksu w tak zabieganym dziś świecie.

Sylwia Łazarska

Zapraszamy do obejrzenia galerii

 

Filia biblioteczna w Jastrzębnej Drugiej włączyła się do ogólnopolskiej akcji Tydzień Bibliotek, by promować czytelnictwo i biblioteki. W ramach akcji zorganizowane zostały warsztaty plastyczne, na których uczestnicy wykonywali własnoręcznie magnesy na lodówkę i obrazki z suchych pasteli. Odbyło się też spotkanie, podczas którego dzieci i młodzież czytali baśnie z podziałem na role i je omawiali. Dużym zainteresowaniem cieszyła się nietypowa lekcja biblioteczna dla przedszkolaków pod hasłem „Książka mój przyjaciel”, na której dzieci zapoznały się z różnorodnymi lekturami przeznaczonymi dla nich.

Zapraszamy do obejrzenia galerii

 

Warsztaty plastyczne cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży, które nie tylko chętnie uczą się na nich czegoś nowego, ale często same przedstawiają innym swoje pomysły. W tym roku przed świętami Wielkiej Nocy udało się nam zorganizować dwa takie spotkania, w których wzięły udział łącznie 23 osoby. Uczestnicy warsztatów nauczyli się, jak można zrobić pięknego zajączka z plastikowego kubeczka, kolorowe koszyczki na jajka wykonane z pianki kreatywnej lub pianki pcv, a także tradycyjnie ozdabiali według własnych upodobań jajka styropianowe.

Zapraszamy do obejrzenia galerii

Od 2006 roku 17 lutego obchodzony jest w Polsce Dzień Kota. Święto to ma podkreślić znaczenie tych zwierząt w życiu człowieka. Z tej okazji Filia Biblioteczna w Jastrzębnej Drugiej zorganizowała dzieciom spotkanie, które rozpoczęliśmy od przygotowanej przeze mnie prezentacji o kotach, ich zwyczajach, rasach i innych ciekawostkach.

 

Tegoroczne ferie zimowe w bibliotece w Jastrzębnej Drugiej były pełne różnego rodzaju zajęć. Każdy, kto w tym czasie odwiedził placówkę mógł skorzystać z komputerów z dostępem do Internetu, pograć w gry planszowe lub poukładać puzzle. Odbywały się też zajęcia grupowe. Na warsztatach dzieci wykonywały portret bałwanka z waty kosmetycznej, lub słuchały bajek na spotkaniach czytelniczych. Najwięcej radości sprawił z pewnością bal karnawałowy przygotowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Jastrzębna Druga – Ostrowie a prowadzony przeze mnie i Ewę Białous.

 

 

Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. Aby sprawić im odrobinę radości dzieci i młodzież 18.01.2019 r. na warsztatach plastycznych własnoręcznie wykonali im upominki. Dziadkowie otrzymali laurki w kształcie koszuli z krawatem, zaś babcie z pięknym kwiatkiem wykonanym z płatków kosmetycznych i puchatych drucików kreatywnych.

Sylwia Łazarska

Zapraszamy do obejrzenia galerii