wystawaW strugach deszczu, 3 lipca 2016 roku w Sztabinie odbyła się kolejna Wystawa Koni Zimnokrwistych. Konie tej rasy charakteryzują się siłą, masywną budową oraz spokojnym temperamentem. Używane są, aczkolwiek coraz rzadziej, jako konie pociągowe do pracy w rolnictwie. O czempionat walczyły  konie roczne i dwuletnie, wyłącznie polskiej hodowli. Konkurs zorganizowany był w celu oceny pokroju, ruchu i jakości koni oraz wyboru najlepszych do uczestnictwa w Krajowym Czempionacie Młodzieżowym, który odbędzie się w dniach 23-24 lipca br. w Kętrzynie.

W wystawie wzięło udział 14 koni. Komisja w składzie: Marek Niewiński – Dyrektor Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Białymstoku, Robert Rożko – Starszy Specjalista Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Białymstoku, Henryk Kurzyna – Terenowe Koło Hodowców Koni w Augustowie, dokonała oceny koni rasy polski koń zimnokrwisty i arden polski w następujących grupach wiekowych: klacze roczne, klacze dwuletnie, ogiery roczne, ogiery dwuletnie.

W kategorii klacze roczne najlepszą ocenę uzyskała „WENECJA” (właściciel Marek Iwanicki ze Sztabina). Wiceczempionką została „AZJA” (właściciel Marek Murawski ze Sztabina).

W kategorii klacze dwuletnie zwyciężyła „BUNA” (właściciel Rafał Chołko ze Skieblewa), wiceczempionka „WITELLA” (właściciel Andrzej Kondracki ze Sztabina)

W kategorii ogiery roczne tytuł czempiona uzyskał „BONUS” (właściciel Marek Murawski ze Sztabina)

W kategorii ogiery dwuletnie pierwsze miejsce otrzymał „IBIS” Huberta Rafalczyka z Augustowa

Hodowcom koni przyznano nagrody z funduszy hodowlanych: Polskiego Związku Hodowców Koni w Warszawie, Funduszu Promocji Mięsa Końskiego, Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Białymstoku  oraz sponsorów: Podlaskiej Izby Rolniczej oddział w Augustowie,  Firmy STAN-Rol Bogusława Stankiewicza,  Starosty Powiatu Augustowskiego, Nadleśnictwa Augustów, Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Augustowie.

Organizatorzy imprezy: Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku, Terenowe Koło Hodowców Koni w Sztabinie, Gmina Sztabin oraz Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie serdecznie dziękują sponsorom,  gratulują właścicielom czempionów oraz dziękują wszystkim hodowcom za udział w wystawie.