Zakupione nowości
Zakupione nowości

Szanowni Państwo,

Chciałabym poinformować, że korespondencyjne konto e-mailowe Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie zostało zmienione. Od teraz proszę kierować wszelkie wiadomości na adres: sztabin@centrum-biblioteczne.pl

Z poważaniem,
Małgorzata Ostrowska
Dyrektor Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie

 21 sierpnia 2022 roku, przy sprzyjającej pogodzie, odbyły się Dożynki Gminne w Sztabinie. Po ciężkiej pracy, jak tradycja nakazuje, zgromadziliśmy się, aby świętować szczęśliwe zakończenie żniw. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w sztabińskim kościele, podczas której dziękowaliśmy Bogu za zebrane plony. Po jej zakończeniu orszak dożynkowy, prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Jasionówki, udał się na boisko szkolne, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

Na początku miała miejsce część obrzędowa dożynek. Rozpoczęła się ona błogosławieństwem chleba, następnie starostowie dożynek przekazali chleb gospodarzowi - Wójtowi Gminy Sztabin Jarosławowi Karp. W tym roku zaszczytną rolę starostów pełnili Stanisława i Mirosław Siwiccy. Prowadzą oni rodzinne gospodarstwo rolne w Cisowie, które liczy 33 ha i ukierunkowane jest na hodowlę bydła. Posiadają 62 szt. bydła, w tym 33 krowy mleczne. W 2021 r. osiągnęli wydajność 8701 kg mleka od krowy. Swoje gospodarstwo rozwijają dzięki wykorzystywaniu środków unijnych na modernizację i zakup maszyn. Z myślą o ochronie środowiska, w gospodarstwie założyli ogniwa fotowoltaiczne. Starosta - Pan Mirosław pełni funkcję radnego Gminy Sztabin, sołtysa wsi Cisów, jest delegatem na zebranie przedstawicieli Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie. Państwo Siwiccy są szczęśliwymi rodzicami czwórki dzieci, przykładem gospodarności i oddania ziemi naszych przodków.
Przemówienie Wójta Gminy Sztabin zakończyło część obrzędową uroczystości. W swoim wystąpieniu, serdecznymi słowami, podziękował on za owoce pracy rolnika. Podkreślił, że to dzięki nim codziennie trafia na stoły naszych domów chleb, zapewniając bezpieczeństwo żywnościowe. Życzył wszystkim rolnikom i przybyłym gościom wszelakiej pomyślności.
Życzenia i podziękowania w stronę rolników skierowali również przybyli na uroczystość goście – poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński oraz przedstawiciele samorządu Województwa Podlaskiego - Wiesława Burnos i Bogdan Dyjuk.
Miłym akcentem obchodów było wręczenie nagród Wójta Gminy Sztabin. Za wzorowe prowadzenie gospodarstwa rolnego i wysoką produkcją mleka, nagrody otrzymali: Marzanna i Piotr Żywalewscy z Lipowa, Małgorzata i Stanisław Kunda z Jamin, Emilia i Piotr Teżewscy z Mogilnic, Bogusława i Mariusz Słomscy z Kopca, Stanisława i Mirosław Siwiccy z Cisowa. Za osiągnięcia w hodowli koni wyróżnieni zostali Marek Murawski i Marek Iwanicki ze Sztabina.
Zgodnie z tradycją nie zabrakło przepięknie uplecionych wieńców i konkursu na płody rolne. W tym roku wieńce dożynkowe wykonali: mieszkańcy wsi Jaziewo i Jaminy, Stowarzyszenie Aktywny Sztabin oraz Parafia Sztabin. Do tegorocznego konkursu na płody rolne „Największy burak i pomidor” zgłoszono 5 okazów warzyw. W kategorii – największy burak, pierwsze miejsce zajęło warzywo wyhodowane przez Grzegorza Łapszysa, drugie przez Ewę Kierklo. W kategorii największy pomidor - pierwsze miejsce zdobył owoc Jagody Kaczan, drugie – Andrzeja Grajewskiego, trzecie – Justyny Szkiłądź.
Z inicjatywy Wójta zorganizowano wystawę sprzętu. Można było obejrzeć nowoczesne maszyny i te dawno już nie używane (młocarnię, pługi i drapak konny), stary samochód strażacki „Żuk”.
Oprawę artystyczną uroczystości stanowiły występy zaproszonych oraz lokalnych wykonawców. Ucztę muzyczną przygotowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Jasionówki, wykonując utwory z muzyki rozrywkowej. Orkiestrze towarzyszyła grupa mażoretek. Zaprezentowane przez nią układy zdobyły ogromne uznanie publiczności. Folklorystyczny nastrój święta podtrzymały zespóły „Grajewianie” i „Sztabiniaki”. Na scenie zaprezentowały się też grupy: „Cantabile” i wokalna „Sztabiniaki”.
Tradycyjnie nie zabrakło kulinarnych pyszności. W tym roku stoisko z potrawami przygotowało sołectwo wsi Sztabin. Był bigos, skwarki, pasztet itp., z ciast – przeróżne drożdżowe wypieki przyrządzone według tradycyjnych dawnych przepisów. Ogólnie można powiedzieć – przepysznie.
Lokalni producenci i instytucje funkcjonujące w sektorze rolnictwa również przygotowali stoiska wystawiennicze, które skłaniały do zasięgnięcia fachowej porady, a stoisko MLEKPOL-u Grajewo zapraszało do spróbowania wyrobów mleczarskich.
Miłym akcentem i dobrą zabawą były konkurencje sprawnościowe. Trzy drużyny złożone ze strażaków ochotników walczyły o worki zboża. Przeprowadzono konkurencje nawiązujące m.in. do żniw i wykopek. Zwyciężyła drużyna OSP Jastrzębna Pierwsza, II miejsce – OSP Jaziewo, III miejsce – OSP Sztabin.
Uroczystość zakończyła się zabawą taneczną, prowadzoną przez zespół Double M, w trakcie której odbył się pokaz laserowy – widowisko wizualne realizowane w połączeniu z muzyką. Ten artystyczny spektakl barw i dźwięków wywarł na oglądających ogromne i niezapomniane wrażenie.
Święto dziękczynienia za obfite plony już za nami. Wzięło w nim udział wiele osób. Organizatorzy dożynek serdecznie dziękują wszystkim za przybycie. Szczególne słowa wdzięczności kierują do wszystkich zaangażowanych w przygotowanie obchodów. Księżom za odprawienie Mszy św. dziękczynnej w intencji rolników. Państwu Stanisławie i Mirosławowi Siwickim za pełnienie funkcji Starostów Dożynek. Gospodyniom – za przygotowanie smacznych potraw oraz przyozdobienie trasy przemarszu orszaku dożynkowego. Producentom, przedsiębiorcom i instytucjom za wystawienie swoich produktów. Strażakom OSP Sztabin dziękuję za czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników imprezy. Szczególne słowa podziękowania kierują do rolników za codzienny trud i godną postawę mimo wielu trudności i problemów.

Małgorzata Ostrowska

 Galeria