11 listopada obchodziliśmy 105. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. To bardzo ważny dzień, w którym przypominamy sobie doniosły moment w historii naszej ojczyzny. Po 123 latach niewoli nasz kraj wrócił na mapę świata.

 

 Dzień utulał wczesny wieczór 4 listopada, godz. 17:00 - sala świetlicy wiejskiej w Sztabinie. Poetycko-Muzyczny Wieczór Wspomnień to już trzecie spotkanie zaduszkowe. Tym razem swoje wiersze wspomnieniowe prezentowała Małgorzata Chilicka emerytowana pielęgniarka, a zarazem była Wójt Gminy Sztabin.

27 października 2023 r. miało miejsce spotkanie promujące książkę „Dwa brzegi Biebrzy” autorstwa Józefa Matyskieły. Wydawcą niniejszego dzieła jest Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego, które na to zadanie publiczne pozyskało dofinansowanie w kwocie 5000,00 zł z Województwa Podlaskiego. Należy dodać, że jest to kolejna publikacja Towarzystwa o tematyce regionalnej.

Z radością informujemy, że Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie ponownie bierze udział w ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, realizowanej przez Instytut Książki we współpracy z bibliotekami publicznymi.

W tegorocznej edycji kampanii ,,Mała książka – wielki człowiek” szczególne miejsce zajmują dzieci w wieku 4-6 lat.

Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie jest Beneficjentem Programu Instytutu Książki „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”.

„Absurd nie czytać” – to hasło tegorocznej Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Celem akcji jest zachęcenie do czytania poprzez promocję bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności.

Spotkanie w sztabińskiej placówce miało miejsce 6 października 2023 roku i skierowane było do najmłodszych czytelników. Dzieci, które odwiedziły bibliotekę, obejrzały film pt. „Moja mama gorylica” – animowaną adaptację książki Fridy Nilsson, ładnie narysowany i mający sporo uroku. Film to historia o tym, co naprawdę jest w życiu ważne. Uświadamia widzowi, że nie trzeba być pięknym i modnie ubranym, żeby mieć bogate wnętrze, a to, co wydaje się odrażające i wstrętne ze względu na przylegające stereotypy, może pozytywnie zaskoczyć.

„Ucząc-bawić, bawiąc-uczyć” – to maksyma, jaką wziął sobie do serca Marcin Przewoźniak – autor książek dla dzieci i młodzieży. W swoich publikacjach nawiązuje do tematów z wielu dziedzin życia, starając się przekazać je w zabawny i zrozumiały sposób. W jego dorobku literackim znajdują się książki o odkrywcach (Mikołaju Koperniku i Howardzie Carterze, publikacje pomagające dzieciom zrozumieć trudne zagadnienia np. „Wielka księga zagadek", poradniki dla młodzieży i dorosłych oraz seria książek "Dzielni Samodzielni” poruszających takie zagadnienia, jak patriotyzm czy poszukiwanie własnych zainteresowań.

20 sierpnia 2023 roku, mieszkańcy Gminy Sztabin zgromadzili się licznie, aby po ciężkiej pracy uczcić szczęśliwe zakończenie żniw. Uroczystość, tradycyjnie, rozpoczęto Mszą św. w sztabińskim kościele, podczas której dziękowano Bogu za zebrane plony. Po nabożeństwie orszak dożynkowy, prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Jasionówki, udał się na boisko szkolne, gdzie zgodnie z programem celebrowano dalszą część uroczystości z udziałem wielu gości.

 

Link do pełnego artykułu i galerii zdjęć

V Ogólnopolski Konkurs dla Młodzieży „Moja Wizja Zero – Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami w gospodarstwie rolnym” Dyrektor Odziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Białymstoku Jacek Jarmołowicz zaprasza do udziału w V Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży „Moja Wizja Zero - Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami w gospodarstwie rolnym”.

Kolejny raz w progach Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sztabinie mieliśmy zaszczyt gościć miłośników pióra, literatury i historii. Tym razem odwiedziła nas Maria Narel-Challot, a spotkanie było promocją jej kolejnej książki pt. „Eldorado nad Biebrzą. Zofia”, która jest kontynuacją wydawnictwa pt. „Amerykański Kapelusz. Feliks”. Autorka, swoich bohaterów – członków rodzin Prancuk i Narell, umiejscowiła w wydarzeniach z lat 1913-1953. Opisała, z wielką skrupulatnością, ich losy. Oczami wyobraźni, bardzo wyraźnie, widzimy ich nieszczęścia, troski, chwile radości, wyprawy – piesze lub furmanką – do Sztabina, Suchowoli, Czerwonki. I pewnie, dlatego powieść pochłania się jednym tchem, bo szczegółowo oddaje emocje i odczucia towarzyszące bohaterom, bo można poznać historię naszego regionu widzianą oczami zwykłych ludzi.

23 czerwca na plaży w Sztabinie zorganizowaliśmy spotkanie związane z Nocą Świętojańską, zwaną Nocą Kupały lub potocznie Sobótką. W naszej gminie impreza ta odbywa się od wielu lat. Wydarzeniem rozpoczynającym świętowanie jest szukania kwiatu paproci. W tym roku znalazł go (bardzo szybko) – Oliwier Bugieda – zdobywając za to nagrodę. Serdecznie gratulujemy.

18 czerwca 2023 r. podczas XIII Wystawa Koni Rasy Zimnokrwistej i Ardeńskiej w Sztabinie mogliśmy zobaczyć najpiękniejsze konie z regionu, spełniające rodowodowe warunki wpisu do ksiąg koni hodowlanych. Eksponowane na wystawie zwierzęta zamieszczone są w katalogu opracowanym przez Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku.

Kobiece spotkanie w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Sztabinie z okazji Dnia Matki wyraźnie ucieszyło stałe grono Mam, korzystających z oferty kulturalnej placówki. Tym razem organizatorzy zaproponowali wieczór ze specjalistkami od kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała.

Każdy z nas jest czyimś dzieckiem. Bez względu na to ile mamy lat, rodzice czuwają nad nami i troszczą się o nas, nawet jeżeli tego nie uzewnętrzniają. Zresztą pewna nasza wewnętrzna część zawsze zostanie dzieckiem. A dziecko powinno być radosne i wesołe, bo, tak jak napisał Janusz Korczak „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Radości, na co dzień, z różnych powodów, trochę nam brakuje. Myślę, że zorganizowanie festynu z okazji Dnia Dziecka, wspólna zabawa i integracja dały szansę do wesołej zabawy.

Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek zorganizowało spotkanie z regionalną pisarką, mieszkającą w pobliskiej Suchowoli – Krystyną Gudel – laureatką wielu konkursów literackich, nagród, obecnie stypendystką marszałka województwa podlaskiego.

„Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel i czerwień,
Czerwień to miłość,
Biel serce czyste,
                                                                Piękne są nasze barwy ojczyste.
Czesław Janczarski „Barwy ojczyste”

Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie wraz z grupami 3, 4 i 5-latków Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Sztabinie w ramach cotygodniowych zajęć „Czytającej Biblioteki”, uczciło zbliżające się Święto Konstytucji 3 Maja. Na to spotkanie wybrałam książkę pt. „Elementarz Patrioty, czyli Kocham Polskę”, która idealnie pasuje na tę okazję oraz jest dobrym punktem wyjścia do rozmów o Polsce i o tym, co to znaczy być Polakiem.

 

Dramat napisany przez ucznia liceum rzadko się zdarza – a u nas, to się przytrafiło. Tym wyjątkowym nastolatkiem, który uznał, że pora przestać tworzyć tylko do szuflady jest Kacper Haraburda z Kamienia. Nie małą rolę w wydaniu książki odegrali też rodzice Kacpra. Chociaż o twórczości syna dowiedzieli się w momencie, kiedy tekst był już gotowy, z zaangażowaniem wspierali go na etapie poszukiwań wydawnictwa, które podjęłoby się druku utworu.

Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie z okazji Święta Kobiet, podjęło działanie promujące badania profilaktyczne, zapobiegające chorobom nowotworowym. O podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem na ten temat zwróciłyśmy się do członkiń Augustowskiego Stowarzyszenia POZYTYWKA – kobiet, które chorowały, nadal chorują, mają członka rodziny chorującego na raka oraz tych, którym profilaktyka chorób nowotworowych jest priorytetem.

 

Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie brało udział w programie pt. „Czytam sobie 10 lat!” skierowanym do nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz bibliotekarzy, oferującym wsparcie dla dzieci stawiających swoje pierwsze kroki na drodze nauki czytania. Organizatorem programu była Grupa CzasDzieci.pl, działająca na zlecenie HarperCollins Polska.

 

„Książkowy niekalendarz” to nowo powstała inicjatywa czytelnicza, przygotowana przez kolektyw Mamy Projekt, przy graficznej współpracy ze Studiem Sarna; przedsięwzięcie jest częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
„Niekalendarz” to propozycja dla wszystkich mieszkańców Gminy Sztabin, którym potrzebna jest mała zachęta do odwiedzin w bibliotece, bodziec do sięgnięcia po książkę, coś, co sprawi, że (na nowo?) odkryją radość z czytania.

 

W piątkowy wieczór (17.02.2023) w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Sztabinie miało miejsce ciekawe wydarzenie literackie. Józef Zenon Budziński zaprezentował swój najnowszy zbiór poetycki „Słyszę słowem”.

 

 

31 stycznia 2023 r. w ramach programu profilaktycznego pt. „Nie błądź we mgle” realizowanego przy wsparciu finansowym Gminnej Komisji d.s. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sztabinie odbył się spektakl teatralny dla dzieci.
Dzieci oglądające przedstawienie były cudowne. Widać było ich zainteresowanie i zaangażowanie - jedno jest pewne - nikt się nie nudził.
Dziękujemy za przybycie.

Galeria

27 stycznia 2023 r. w ramach programu profilaktycznego pt. „Nie błądź we mgle” realizowanego przy wsparciu finansowym Gminnej Komisji d.s. Rozwiazywania Problemów Alkoholowych w Sztabinie odbyła się impreza karnawałowa dla dzieci, która w formie zabawy miała za cel m.in. kształtowanie postaw asertywnych, uświadomienie dzieciom negatywnych skutków spożywania alkoholu i narkotyków oraz spowodowanie, że młodzi ludzie nie będą mieli ochoty sięgnąć po te używki.

ferie23 1

Tegoroczne hasło Orszaku Trzech Króli brzmiało: „Niechaj prowadzi nas Gwiazda!”. Miało ono przypomnieć nam o Gwieździe Betlejemskiej, która była przewodniczką Mędrców wędrujących do Betlejem w poszukiwaniu Nowonarodzonego Króla. To oni po przybyciu do Jerozolimy zapytali: „Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy, bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon.”
Gwiazda, którą ujrzeli Mędrcy była, więc powodem rozpoczęcia wędrówki i wyraźnym znakiem, że zbliża się czas narodzenia Zbawiciela. W tamtych czasach bowiem pojawienie się gwiazdy, zwiastowało narodziny kogoś ważnego.