17 maja 2017 roku naszą bibliotekę odwiedziła autorka, poetka wierszy dla dzieci i dorosłych Krystyna Gudel. Przeprowadziła ona spotkania z grupą pięcio i sześciolatków Oddziału Przedszkolnego w Sztabinie.

Z inicjatywy Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, 11 maja 2017 roku odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sztabinie spotkanie autorskie z laureatką wielu nagród literackich, Panią Agnieszką Frączek. Poetka jest doktorem habilitowanym językoznawstwa i na co dzień wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka licznych wierszy dla dzieci kocha zwierzęta, które często pojawiają się w jej twórczości. Inspiracje do pisania czerpie z języka ojczystego i dlatego dużo jej utworów traktuje o poprawności językowej w mowie i w piśmie. Napisała i wydała ok. 80 książek, ale jak sama mówi, nigdy dokładnie nie policzyła, ile ich było naprawdę. „Baloniki do zabawy i nauki”, „Byk jak byk. Rzecz nie całkiem poważna o całkiem poważnych błędach językowych.”, „Całuski i buziaczki” to tylko niektóre tytuły zachęcające do lektury.

spotkanie autorskieKiedy mieszkańcy naszej gminy, pytani w innych regionach Polski o to, skąd pochodzą, tłumaczą, że z okolic Augustowa, niejeden rodak kojarzy to miejsce z Beatą z Albatrosa. Ja sama pochodzę z daleka i nie raz z taką sytuacją się spotkałam na rodzinnym Pomorzu Drawskim.